Чоловік у розбитому російськими ракетами будинку в Краматорську намагається зловити мобільний зв’язок, 5 травня 2022 року. /Getty Images
Категорія
Інновації
Дата

VPN, Tor та спілкування у месенджерах. Як підтримувати зв’язок на окупованих територіях. Детальна інструкція

5 хв читання

Чоловік у розбитому російськими ракетами будинку в Краматорську намагається зловити мобільний зв’язок, 5 травня 2022 року. Фото Getty Images

На тимчасово окупованих територіях росіяни перевіряють телефони, вимикають звʼязок та обмежують можливіть читати українські новини. Поради, які допоможуть обійти блокування VPN та безпечно користуватися WhatsApp, Viber і Telegram.

⚡️Ексклюзивно: спікер на форумі «Енергія бізнесу» – Деніел Єрґін, віце-голова S&P Global, письменник та лауреат Пулітцерівської премії. Він автор бестселерів про енергетику та світову економіку, зокрема «The Prize» і «The New Map». Вже 9 жовтня зустрінемося. 

Долучайтеся до форуму!

На сьогодні до переліку тимчасово окупованих територій частково входять: Донецька, Харківська, Луганська, Запорізька, Херсонська області та АР Крим. 

На них окупаційна влада направила інтернет-трафік через Росію – так вони хочуть запровадити цензуру, обмежити мешканцям регіону доступ до українських і світових джерел інформації та тримати людей у тотальній невідомості.  

При затриманні чи перевірці документів перевіряються фотографії, читається листування, інтернет переходить під тотальний контроль.

Як налагодити звʼязок і убезпечити користування смартфоном та інтернетом

  • Очищайте телефон. Щоб не спровокувати ворога, видаліть всі листування, фотографії, історію браузера та історію дзвінків. Застосовуйте вбудований функціонал додатків, що забезпечують конфіденційність (приватні вкладки браузера, що не зберігають історію, секретні чати із таймером видалення повідомлень).
  • Використовуйте блокування. Можна встановити графічний пароль або спеціальний код. Відключіть функції розблокування обличчям та відбитком пальця – так стороннім буде складніше увійти до важливих програм.
  • Зберігайте копії всіх важливих документів на хмарі або у прихованих папках та альбомах.
  • Використовуйте секретні чати та надсилайте повідомлення, що зникають через деякий час. Фотографуйте через месенджери, не зберігайте ці фотографії на телефоні.
  • Налаштуйте свій смартфон у режим віддаленого управління. У сучасних моделях смартфонів є можливість віддаленого стирання всіх даних на вашому телефоні (для цього необхідно знати пароль до хмарного облікового запису телефону (Google Account, Apple ID, Samsung Account).
  • Використовуйте VPN

Російські спецслужби поширюють міфи, що можуть виявити тих, хто користується VPN – це брехня. Ви можете безперешкодно заходити на українські сайти, які окупанти намагаються блокувати.

Сенс роботи VPN – перенаправляти інтернет-зʼєднання через сервери в різних точках земної кулі з метою приховати вашу реальну IP-адресу і тим самим обійти блокування. 

Деякі VPN працюють як розширення у браузері, деякі – як окрема програма. Більшість популярних сайтів, з яких завантажуються VPN, можуть бути вже заблоковані, тому може знадобитися VPN для завантаження VPN. 

Але вихід є. Передусім, можна скористатися прямим посиланням на завантаження VPN зі сторонніх сайтів. По-друге, розширення до браузера, як правило, встановлюється і при блокуванні, тобто якщо ви користуєтеся, наприклад, браузером Chrome, то вам потрібно просто відкрити сторінку з розширеннями і знайти там будь-який із VPN, що сподобалися (той самий Hotspot Shield). 

Ще один простий спосіб – завантажити браузер Opera, де в налаштуваннях вже вбудований VPN. 

Як обійти блокування VPN?

  • Використовуйте різні VPN-сервіси. Зазвичай блокують IP-адреси найпопулярніших VPN. Але всі доступні VPN заблокувати неможливо.
  • Встановіть свій приватний VPN-сервер. Це означає, що у вас буде своя IP-адреса VPN, яку не буде заблоковано. Щоб його створити, не потрібно бути ІТ-експертом. В інтернеті є багато статей та посібників зі створення користувацьких VPN-серверів. Але в такому випадку ви не отримаєте стандартних гарантій безпеки, як під час роботи з платними VPN.
  • Використовуйте інший протокол VPN. Сучасні VPN роблять з урахуванням набору з різних протоколів. Деякі з них ставлять в основу конфіденційність і безпеку користувача. Інші призначені для забезпечення швидкої роботи. Залежно від того, яку програму VPN встановлює користувач, він може змінити протокол, перейшовши на панель налаштувань і вибравши необхідний VPN-протокол. Найкращі VPN-протоколи: WireGuard, OpenVPN, L2tp/IPsec, iKev2.
  • Налаштуйте свій браузер для обходу блокування. Використовуйте спеціальні VPN-розширення для браузера. 

Є й складніші способи обходу блокувань.

У браузері Tor всі користувачі виглядають однаково, тобто зберігається анонімність. Тому неможливо простежити ІР-адресу або переглянути історію браузера. Також сайти, на які ви переходите, не зможуть простежити, звідки людина. 

Tor існує завдяки величезній мережі компʼютерів волонтерів, які розкидані по всьому світу. Назва Tor – The Onion Router англійською або цибулевий маршрутизатор – відсилає до принципу роботи браузера. Tor зашифровує ваш трафік тричі, ніби створюючи три шари цибулини. 

Зашифрований трафік прямує до компʼютера А, який знімає перший шар шифрів і бачить адресу компʼютера B. Компʼютер B, знімаючи ще один шар, бачить адресу компʼютера С, не знаючи при цьому, звідки трафік прийшов спочатку і куди він прямує зрештою. І лише через компʼютер С ви виходите в інтернет. 

Правила використання месенджерів 

WhatsApp

  •  У месенджері WhatsApp є автоматичне видалення повідомлень. Для вибору доступні три часові інтервали очищення чатів – 24 години, 7 днів і 90 днів. Також автовидалення може працювати за замовчуванням для всіх нових чатів. Режим доступний і в групових чатах. Користувачі мають можливість вибрати опцію та інтервал часу під час створення спільного чату.
  • Увімкніть додатковий захист облікового запису через PIN. Для цього перейдіть до меню «Параметри» → «Обліковий запис» → «Двокрокова перевірка» та додайте шестизначний PIN-код для облікового запису. Після привʼязки до облікового запису PIN-коду пройти процедуру авторизації без нього не вийде, навіть якщо SIM-картка потрапить у чужі руки. Провести скидання PIN-коду можна за допомогою електронної пошти.
  • Вимкніть автоматичне збереження фотоконтенту до галереї. Для цього перейдіть в меню «Параметри» → «Чати» та переведіть у неактивне положення перемикач «У фотоплівку».

Signal 

Вважається одним із найбільш захищених месенджерів у світі. Популярний завдяки високій якості звʼязку для дзвінків.

  • Якщо ви хочете надіслати відео або фото в програмі Signal, що зникнуть після показу вашому співрозмовнику, для цього потрібно після вибору контенту для відправки торкнутися значка в лівому нижньому кутку. Його символ зміниться з нескінченності на 1x. Це означає, що відправлене зображення або відео можна подивитися лише один раз.
  • Signal має корисні функції, покликані підвищити вашу конфіденційність. Це стосується не тільки самих чатів, а й всього додатка. У розділі «Налаштування» → «Конфіденційність» можна, наприклад, встановити блокування екрана, використовуючи для цього біометричний захист.
  • Ви також можете увімкнути захист екрана, що вимкне показ екрана на панелі останніх запущених програм та заборону знімків екрана.

Viber

У Viber є функція прихованих чатів, які не відображаються в основному списку чатів та вимагають PIN-код для входу.

  • Щоб сховати чат, затримайте на ньому торкання (Android) або змахніть його ліворуч (iOS) та виберіть «Приховати». Потім введіть будь-який PIN-код. Після цього діалог можна буде знайти лише через форму пошуку. А його повідомлення не можна буде переглянути без введення PIN-коду або використання сканера відбитків пальця. 
  • Якщо передумаєте та захочете зробити прихований діалог звичайним, відкрийте його, натисніть верхні три крапки і виберіть пункт «Інформація» (Android). Або клацніть на імʼя користувача вгорі, а потім – «Інформація та налаштування» (iOS). Далі натисніть «Зробити чат видимим».

Viber може автоматично зберігати в галерею всі відео та знімки, що вам надсилаються. У версії для Android ця функція активна за замовчуванням. Щоб вимкнути її, натисніть «Ще» → «Установки» → «Дані та мультимедіа» та зніміть прапорець з пункту «Зберегти до галереї».

Telegram

  • Встановіть пароль на телефоні плюс налаштуйте двоетапну авторизацію. Зробити це можна у розділі з налаштуваннями («Конфіденційність»). Telegram запитуватиме пароль при вході до програми з незнайомого пристрою.
  • Користуйтеся секретними чатами, що самознищуються.
  • Telegram дає можливість налаштувати автознищення облікового запису. За замовчуванням налаштування виставлено так, що обліковий запис видаляється після пів року бездіяльності. Жодних слідів і максимум безпеки. 

Wickr me

  • Для реєстрації в ньому не потрібно вводити особисті дані (телефон, пошта). Ви реєструєтеся тільки за логіном та паролем. Знаходьте співрозмовника теж лише за логіном. У разі небезпеки ви можете вийти/видалити програму – і без вашої допомоги ніхто не зможе, як в інших програмах, переактивувати її СМС-кою на номер телефону.
  • Є можливість персонального подвійного налаштування чатів. Ви можете встановити таймер видалення повідомлення після його прочитання або термін життя повідомлення – його автовидалення відбудеться після певного часу, незалежно від того, прочитав його ваш співрозмовник чи ні. 

Бережіть себе та своїх близьких і підтримуйте звʼязок! 

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд