На тимчасово окупованій території Херсонщини Росія захоплює обладнання інтернет-провайдерів, щоб перенаправити трафік через Крим. Як і навіщо це роблять окупанти, розповіло у своєму матеріалі видання Wired. «Forbes Україна» вибрав головне
Вебсторінки в Херсоні перестали завантажуватися о 14:43 30 травня. Впродовж наступних 59 хвилин усі абоненти інтернет-провайдера «Херсонтелеком» (SkyNet для місцевих) не могли зателефонувати рідним і близьким, дізнатися останні новини або завантажити фото з Instagram. Вебсторінки почали повертатися до життя о 15:42, і все ніби стало, як було. Але за лаштунками все змінилося: тепер весь інтернет-трафік проходить через російського провайдера і потужну путінську машину цензури.
З кінця травня 280 000 осіб, які живуть в окупованому портовому місті і на прилеглих територіях, постійно стикаються з нестабільним інтернет-звʼязком, адже провайдерам доводиться перенаправляти свій трафік через російську інфраструктуру. Низка українських інтернет-провайдерів змушені передати звʼязок своїх клієнтів російським провайдерам, а отже, віддати українців на поталу цензурі і спостереженню окупанта.
Захоплення контролю над серверами, дротами і вежами мобільного звʼязку (всі вони є обʼєктами критичної інфраструктури), які дають людям змогу отримати доступ до інтернету, вважається першим кроком до «русифікації» окупованих територій.
«Ми розуміємо, що це злісне порушення прав людини, – каже Віктор Жора, заступник голови Державної служби спеціального звʼязку та захисту інформації України, в інтервʼю Wired. – Так як весь трафік контролюватимуть російські спецслужби, то його будуть моніторити, а отже, російські окупанти обмежать доступ до джерел із правдивою інформацією».
Вітер небажаних змін
«Херсонтелеком» уперше переключив свій трафік на російську мережу 30 квітня, а потім повернувся на українську на більшу частину травня. Втім схоже, що 30 квітня відбувся перехід назовсім. Тепер весь трафік «Херсонтелеком» проходить через Miranda Media, кримську компанію, яка сама привʼязана до російського провайдера телекомунікаційних послуг «Ростелеком». (Miranda Media заснували після путінської анексії Криму в 2014-му.)
Жора розповів, що в окупованих містах – Херсоні, Луганську, Донецьку, Запоріжжі тощо – працюють близько 1200 різних інтернет-провайдерів. «Ми розуміємо, що більшість із них були змушені перейти на російську телекомунікаційну інфраструктуру, – говорить Жора».
Технічний аналіз підтверджує, що зʼєднання змінюються. Компанія інтернет-моніторингу Cloudflare помітила, що трафік KhersonTelecom понад два тижні в червні проходить через Miranda Media. Дуг Медорі, директор з інтернет-аналізу у фірмі Kentik, виявив, що ще близько пів десятка херсонських мереж підʼєднуються до кримського провайдера. «Це не одноразове явище, – каже Медорі. – Кожні кілька днів ще одна компанія переключається з української мережі на російську».
Як захопити інтернет
Росія захоплює інтернет-системи у кілька способів. Перш за все це фізичний доступ – окупаційні війська захоплюють обладнання. Потім вони кажуть українським провайдерам переключити мережі на Miranda Media, пояснює Жора. «Якщо ж співробітники інтернет-компаній не хочуть допомагати окупантам із реконфігурацією, вони можуть це зробити самі», – каже він. За його словами, Держспецзвʼязку радить таким співробітникам не ризикувати своїм життям чи життям їхніх родин.
Росія також намагається контролювати мобільний звʼязок. Останні кілька тижнів у Херсоні працює загадковий мобільний оператор. Люди публікують фотографії SIM-карток без розпізнавальних знаків – абсолютно білі картки без назви компанії, які тепер можна купити у місті. Про ці картки мало що відомо; проте знаємо, що ця мобільна мережа використовує номери з кодом +7 на початку. На деяких відео з міста нібито видно, як натовпи містян збираються, щоб отримати ці SIM-картки.
«Російські сили розуміють, що використання українських мобільних мереж їм не на користь», – говорить Катал Мак Дейд, технічний директор компанії Enea AdaptiveMobile Security, яка займається безпекою мобільних мереж. Компанія бачила, як два мобільні оператори сепаратистів у Донецьку і Луганську розширюють своє покриття до нових окупованих територій.
Контроль за інтернетом і його мета
У Росії є широка мережа цензури і спостереження в інтернеті, яка останні кілька років лише збільшується. Країна намагається запустити проєкт самостійного інтернету, який відріже її від решти світу. Систему оперативно-пошукових заходів Росії можна використовувати для читання е-листів, перехоплення текстових повідомлень і спостереження за іншими способами комунікації.
«Російські мережі повністю контролює російська влада, – каже Мальон. – Переспрямування трафіку на окупованих українських територіях має на меті поширення кремлівської пропаганди і переконання українців у тому, що українська армія їх покинула».
Крим – це, напевно, приклад того, що може далі відбуватися на окупованих територіях. Після анексії Криму російська влада проклала два нові інтернет-кабелі через Керченську протоку до Росії. «Лише в 2017-му Крим повністю відʼєднався від українського трафіку. І зараз, наскільки мені відомо, там є лише російський трафік», – каже Ксенія Єрмошина, дослідниця в аналітично-дослідницьких центрах Center for Internet and Society і Citizen Lab.
Окрім переключення інтернету в Херсоні та інших областях, російська влада також почала роздавати російські паспорти. Урядовці заявляють, що скоро в Херсоні відкриється російських банк. Крім того, окупаційні сили «пересунули» Херсон у московський часовий пояс. Багато цих кроків нагадує те, що відбулося в Криму, Донецьку, Луганську.
«Росія дає зрозуміти, що вони тут надовго, і контроль інтернету лежить в основі цього плану, – говорить Леннон. – Цей план – довготривала окупація».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.