Камінь на честь нафтопроводу «Дружба» на нафтопереробному заводі Duna в Угорщині. /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

«Дружба» для Росії. Євросоюз залишив РФ єдиний маршрут поставок нафти – трубою через Україну. Чи можна перекрити нафтопровід і скільки ми заробляємо на ньому

Камінь на честь нафтопроводу «Дружба» на нафтопереробному заводі Duna в Угорщині. Фото Getty Images

Євросоюз за крок від нафтового ембарго проти Росії. Єдиний маршрут для поставок російської нафти в ЄС, який залишиться з початку 2023 року, – це південна гілка трубопроводу «Дружба», що проходить через Україну. Транзит російської нафти приносить Україні майже $150 млн на рік, а Росія заробляє на цих поставках близько $6 млрд. Чи може Україна закрити «Дружбу»?

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Лідери ЄС 31 травня домовилися про часткове ембарго на постачання російської нафти. Тепер Рада Євросоюзу має затвердити і деталізувати це рішення, зокрема стосовно дати початку дії ембарго.

Ембарго охопить морські поставки нафти – це понад дві третини імпорту нафти ЄС з Росії, повідомив голова Європейської ради Шарль Мішель у Twitter. Заборона не стосується постачання нафти трубопроводами. На цьому винятку наполягали Угорщина та Словаччина. Причина – висока залежність їхніх економік від російської нафти, яка постачається нафтопроводом.

Європейська комісія запропонувала заборонити морські поставки через шість місяців після ухвалення ембарго, а поставки нафтопродуктів буде припинено через вісім місяців, пише Bloomberg із посиланням на людей, знайомих із останньою версією пропозиції.

У 2021 році Росія експортувала нафти та нафтопродуктів на $180 млрд, що забезпечило третину її експортних доходів минулого року. Майже половину, або $75 млрд, принесло постачання до країн Євросоюзу, свідчать дані Євростату. 

Цього року РФ заробляє на постачанні нафти ще більше через зростання світових цін. Тільки з початку війни Росії проти України Євросоюз заплатив за російську нафту та нафтопродукти майже $30 млрд, або в середньому по $300 млн за кожен день війни, за даними Центру досліджень енергії та чистого повітря (CREA).

Через нафтове ембарго Росія втратить лише частину річних доходів від експорту нафти в ЄС – приблизно $25 млрд, підрахував Bloomberg. Це тому, що Росія може перекинути частину поставок на ринок Азії. За оцінкою колишнього голови «Нафтогазу» Андрія Коболєва, РФ зможе перенаправити не більше 60% своєї нафти, що призначалася для Європи.  

Що за «Дружба»

З обсягу, який Росія постачає до ЄС, третина нафти йде трубопроводом «Дружба». Він у Білорусі ділиться на дві гілки: південну – через Україну до Словаччини, Угорщини, Чехії, та північну – до Польщі та Німеччини.  

Потужність «Дружби» – 66,5 млн т нафти на рік. Пропускна здатність нафтопроводу через Україну – 16,7 млн т нафти на рік; північної гілки – 49,8 млн т. У 2021 році поставки російської нафти через «Дружбу» становили 35,9 млн т, за даними російської «Транснефти». Україна 2021 року протранзитувала 12,7 млн т російської нафти, за даними держкомпанії «Укртранснафта», яка управляє українською частиною нафтопроводу.

«Дружба» для Росії. Євросоюз залишив РФ єдиний маршрут поставок нафти – трубою через Україну. Чи можна перекрити нафтопровід і скільки ми заробляємо на ньому /Фото 1

Німеччина та Польща планують повністю припинити купувати російську нафту до кінця цього року. Тому президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн прогнозує, що до кінця 2022-го ЄС відмовиться від 90% російської нафти. Тобто поставки йтимуть лише через українську частину «Дружби». 

Постачання нафти трубопроводом «Дружба» до Центральної Європи триватимуть, доки не буде знайдено технічне рішення, яке б задовольнило енергетичні потреби Угорщини, Словаччини, Чехії, котрі не мають виходу до моря, пише Bloomberg. «Найближчим часом ми зможемо повернутися до питання про 10% трубопровідної нафти, що залишилися», – заявила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Чи може Україна самостійно зупинити «Дружбу»

Наприкінці 2019 року «Укртранснафта» і «Транснефть» підписали нову десятирічну транзитну угоду. Україна, згідно з даними російського «Інтерфаксу», мала отримати €1,5 млрд доходів за транзит за 10 років. Для порівняння: за транзит російського газу Україна отримує майже $1,2 млрд на рік.  

Росія заробляє на поставках нафти через Україну близько $6 млрд на рік, підрахував Bloomberg.

Технічно Україна може зупинити транзит, повідомили в «Укртранснафті». У квітні 2019 року «Укртранснафта» вже зупиняла транзит російської нафти через її забруднення. 

Можливість зупинити поставки будь-якої миті може використовуватись Україною для тиску на Угорщину, вважає радниця міністра енергетики України, ексзаступниця міністра закордонних справ Олена Зеркаль. «На мій погляд, дуже б доречно було, якби із трубопроводм щось сталося», – сказала Зеркаль під час Київського безпекового форуму наприкінці травня. 

За її словами, це рішення в руках уряду і президента. «Чи справді ми хочемо говорити з Орбаном тією мовою, яку він розуміє і яку він нав’язує Європейському союзу, чи ми ще не готові до цього», – говорить вона. 

Втім, офіційна позиція влади в тому, що Україна має залишатися надійним партнером Євросоюзу, забезпечуючи транзит як газу, так і нафти, незважаючи на війну. «Надзвичайно важливим для нас є забезпечення виконання своїх зобов’язань як щодо транзиту газу… так і нафти нафтопроводом «Дружба» для потреб Угорщини, Словаччини, Чехії та інших країн ЄС», – говорить заступник міністра енергетики України Микола Колісник. 

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні