Камінь на честь нафтопроводу «Дружба» на нафтопереробному заводі Duna в Угорщині. /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

«Дружба» для Росії. Євросоюз залишив РФ єдиний маршрут поставок нафти – трубою через Україну. Чи можна перекрити нафтопровід і скільки ми заробляємо на ньому

3 хв читання

Камінь на честь нафтопроводу «Дружба» на нафтопереробному заводі Duna в Угорщині. Фото Getty Images

Євросоюз за крок від нафтового ембарго проти Росії. Єдиний маршрут для поставок російської нафти в ЄС, який залишиться з початку 2023 року, – це південна гілка трубопроводу «Дружба», що проходить через Україну. Транзит російської нафти приносить Україні майже $150 млн на рік, а Росія заробляє на цих поставках близько $6 млрд. Чи може Україна закрити «Дружбу»?

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Лідери ЄС 31 травня домовилися про часткове ембарго на постачання російської нафти. Тепер Рада Євросоюзу має затвердити і деталізувати це рішення, зокрема стосовно дати початку дії ембарго.

Ембарго охопить морські поставки нафти – це понад дві третини імпорту нафти ЄС з Росії, повідомив голова Європейської ради Шарль Мішель у Twitter. Заборона не стосується постачання нафти трубопроводами. На цьому винятку наполягали Угорщина та Словаччина. Причина – висока залежність їхніх економік від російської нафти, яка постачається нафтопроводом.

Європейська комісія запропонувала заборонити морські поставки через шість місяців після ухвалення ембарго, а поставки нафтопродуктів буде припинено через вісім місяців, пише Bloomberg із посиланням на людей, знайомих із останньою версією пропозиції.

У 2021 році Росія експортувала нафти та нафтопродуктів на $180 млрд, що забезпечило третину її експортних доходів минулого року. Майже половину, або $75 млрд, принесло постачання до країн Євросоюзу, свідчать дані Євростату. 

Цього року РФ заробляє на постачанні нафти ще більше через зростання світових цін. Тільки з початку війни Росії проти України Євросоюз заплатив за російську нафту та нафтопродукти майже $30 млрд, або в середньому по $300 млн за кожен день війни, за даними Центру досліджень енергії та чистого повітря (CREA).

Через нафтове ембарго Росія втратить лише частину річних доходів від експорту нафти в ЄС – приблизно $25 млрд, підрахував Bloomberg. Це тому, що Росія може перекинути частину поставок на ринок Азії. За оцінкою колишнього голови «Нафтогазу» Андрія Коболєва, РФ зможе перенаправити не більше 60% своєї нафти, що призначалася для Європи.  

Що за «Дружба»

З обсягу, який Росія постачає до ЄС, третина нафти йде трубопроводом «Дружба». Він у Білорусі ділиться на дві гілки: південну – через Україну до Словаччини, Угорщини, Чехії, та північну – до Польщі та Німеччини.  

Потужність «Дружби» – 66,5 млн т нафти на рік. Пропускна здатність нафтопроводу через Україну – 16,7 млн т нафти на рік; північної гілки – 49,8 млн т. У 2021 році поставки російської нафти через «Дружбу» становили 35,9 млн т, за даними російської «Транснефти». Україна 2021 року протранзитувала 12,7 млн т російської нафти, за даними держкомпанії «Укртранснафта», яка управляє українською частиною нафтопроводу.

«Дружба» для Росії. Євросоюз залишив РФ єдиний маршрут поставок нафти – трубою через Україну. Чи можна перекрити нафтопровід і скільки ми заробляємо на ньому /Фото 1

Німеччина та Польща планують повністю припинити купувати російську нафту до кінця цього року. Тому президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн прогнозує, що до кінця 2022-го ЄС відмовиться від 90% російської нафти. Тобто поставки йтимуть лише через українську частину «Дружби». 

Постачання нафти трубопроводом «Дружба» до Центральної Європи триватимуть, доки не буде знайдено технічне рішення, яке б задовольнило енергетичні потреби Угорщини, Словаччини, Чехії, котрі не мають виходу до моря, пише Bloomberg. «Найближчим часом ми зможемо повернутися до питання про 10% трубопровідної нафти, що залишилися», – заявила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Чи може Україна самостійно зупинити «Дружбу»

Наприкінці 2019 року «Укртранснафта» і «Транснефть» підписали нову десятирічну транзитну угоду. Україна, згідно з даними російського «Інтерфаксу», мала отримати €1,5 млрд доходів за транзит за 10 років. Для порівняння: за транзит російського газу Україна отримує майже $1,2 млрд на рік.  

Росія заробляє на поставках нафти через Україну близько $6 млрд на рік, підрахував Bloomberg.

Технічно Україна може зупинити транзит, повідомили в «Укртранснафті». У квітні 2019 року «Укртранснафта» вже зупиняла транзит російської нафти через її забруднення. 

Можливість зупинити поставки будь-якої миті може використовуватись Україною для тиску на Угорщину, вважає радниця міністра енергетики України, ексзаступниця міністра закордонних справ Олена Зеркаль. «На мій погляд, дуже б доречно було, якби із трубопроводм щось сталося», – сказала Зеркаль під час Київського безпекового форуму наприкінці травня. 

За її словами, це рішення в руках уряду і президента. «Чи справді ми хочемо говорити з Орбаном тією мовою, яку він розуміє і яку він нав’язує Європейському союзу, чи ми ще не готові до цього», – говорить вона. 

Втім, офіційна позиція влади в тому, що Україна має залишатися надійним партнером Євросоюзу, забезпечуючи транзит як газу, так і нафти, незважаючи на війну. «Надзвичайно важливим для нас є забезпечення виконання своїх зобов’язань як щодо транзиту газу… так і нафти нафтопроводом «Дружба» для потреб Угорщини, Словаччини, Чехії та інших країн ЄС», – говорить заступник міністра енергетики України Микола Колісник. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд