Єврокомісія запропонувала заборонити весь імпорт російської нафти вже в 2022 році. Цей план, який ще потребує підтримки всіх 27 держав-членів ЄС, є частиною шостого пакету санкцій проти РФ. Як сильно ембарго вдарить по РФ
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
«Країни ЄС відмовляться від російської нафти протягом шести місяців, а від нафтопродуктів – до кінця 2022 року», – сказала на засіданні Європарламенту в середу, 4 травня, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Шостий пакет санкцій передбачає заборону на імпорт усієї російської нафти. Виняток можуть зробити для Угорщини та Словаччини, пише Reuters з посиланням на двох представників ЄС. Причина – висока залежність їхніх економік від російської нафти. Цим країнам можуть дозволити відмовитися від нафти з РФ через 20 місяців. Глава МЗС Угорщини Петер Сійярто вже заявив, що його країна відхилить ембарго, якщо не буде зроблено винятків для країн, які імпортують російську нафту трубопроводами.
Крім нафтового ембарго, шостий пакет санкцій передбачає:
- заборону європейським судам транспортувати російську нафту й нафтопродукти в будь-яку частину світу. Поки це предмет перемовин. За інформацією FT цей пункт викликав заперечення з боку Греції, чий флот доставляє половину тоннажу під прапором ЄС;
- відключення найбільшого російського банку «Сбербанк» та ще двох російських банків від SWIFT. За даними Politico, йдеться про «Московський кредитний банк» та «Россельхозбанк», які входять до числа системно важливих для російського фінансового ринку. На частку «Сбербанка» припадає 37% банківського ринку Росії, він обслуговує майже 100 млн фізичних та 2,7 млн юридичних осіб;
- заборону надання росіянам корпоративних послуг, у тому числі бухгалтерських. За інформацією FT, проти цього пункту виступили представники Кіпру;
- заборону трьом російським телеканалам на мовлення на території ЄС. За даними FT, йдеться про канали «Росія РТР»/«РТР-Планета», «Росія 24» и TV Centre International);
- запровадження персональних санкцій проти офіцерів, причетних до вбивств мирних жителів у Бучі;
- заборону громадянам РФ купувати та продавати обʼєкти нерухомості ЄС (за інформацією Bloomberg). Обмеження не повинно стосуватися росіян, які також мають громадянство однієї з країн Євросоюзу або жителів ЄС.
Що далі? Пропозиції щодо шостого пакету санкцій розглянуть держави-члени ЄС на рівні комітету постійних представників країн Євросоюзу, а потім його офіційно затверджуватиме Рада ЄС. Найближче засідання Ради ЄС заплановано на 10 травня.
1. Які країни найбільше залежать від нафти з Росії
Країни Східної Європи. За даними Міжнародної агенції з енергетики (IEA), у 2021 році Литва, наприклад, отримувала 83% свого імпорту нафти з Росії, Фінляндія – 80%, Словаччина – 74%, Польща – 58%, Угорщина – 43%.
При цьому найбільші гроші Росії приносять країни Західної Європи, які менше залежать від поставок із РФ. Німеччина імпортує 30% російської нафти, Норвегія – 25%, Бельгія – 23%, Данія – 15%, Іспанія – 11%.
2. Хто був проти, а хто підтримував ембарго
Першими в світі на початку березня від російської нафти відмовилися США. Слідом імпорт енергоресурсів із Росії заборонила Велика Британія, Канада та Австралія.
27 країнам ЄС потрібно було більше часу, щоб дійти згоди щодо нафтового ембарго.
Позиції Угорщини та Словаччини проти ембарго обумовлені відсутністю виходу до моря та портів для прийому танкерів із нафтою. Також нафтове ембарго не підтримували Італія, Німеччина, Австрія. На противагу їм Польща і країни Балтії виступали за негайну заборону на російську нафту, пише Financial Times.
Німеччина, яка раніше блокувала ембарго, підтримала його після досягнутих домовленостей із Польщею про імпорт нафти через порт у Гданьську для нафтопереробного заводу в місті Шведт. Цей НПЗ належить російській «Роснефти» і залежить від поставок російської нафти з нафтопроводу «Дружба». Після досягнутих домовленостей між Польщею та Німеччиною відпав ризик його зупинки у разі запровадження ембарго. А якщо «Роснафта» відмовиться переробляти неросійську нафту на цьому важливому для регіону НПЗ, Німеччина його націоналізує, пише WSJ.
3. Скільки може втратити Росія
У 2021 році Росія експортувала нафти та нафтопродуктів на $180 млрд, що забезпечило третину її експортних доходів минулого року. Майже половина, або $75 млрд, принесло постачання до країн Євросоюзу, свідчать дані Євростату.
Цього року Росія заробляє на постачанні нафти ще більше через зростання світових цін. Тільки з початку війни Росії проти України Євросоюз заплатив за російську нафту та нафтопродукти майже $22 млрд, або в середньому по $300 млн за кожен день війни, за даними Центру досліджень енергії та чистого повітря (CREA).
Через нафтове ембарго Росія втратить не тільки цей виторг, але й буде змушена різко скоротити видобуток нафти.
У 2021 році виробництво сирої нафти і конденсату в Росії досягло 10,5 млн барелів на добу – 14% загальної світової пропозиції. За цим показником вона посідає третє місце у світі після США та Саудівської Аравії, свідчать дані Міжнародного енергетичного агентства. РФ також другий найбільший експортер нафти після Саудівської Аравії.
РФ не може перенаправити нафту, що призначалася для Євросоюзу, на інші ринки, зокрема в Китай, каже партнер консалтингової компанії RusEnergy Михайло Крутіхін. «Росія постачає до Китаю 80 млн тонн нафти на рік, – каже він. – Це технічна межа. Ні порти, ні трубопроводи не можуть забезпечити більше».
Поступова відмова західних країн від російської нафти призведе до падіння видобутку в Росії у 2022 році на 17%, пише Reuters з посиланням на внутрішній документ Міністерства економіки РФ. Падіння у 2023 році може становити 50%, прогнозує Крутіхін.
Наскільки нафтове ембарго підкосить російську економіку –
прогноз російських та зарубіжних економістів, яких опитала Financial Times (натисніть «читати більше»)
– Зниження поставок компенсується високими цінами на нафту. Російський бюджет не буде мати збитків при ціні $44 за барель. Наразі ключова російська нафтова суміш Urals торгується по $70 за барель. Ціна на нафту марки Brent зросла на 5%, до $110,39 за барель, у середу після оголошення пропозицій ЄС щодо ембарго.
– Азія не зможе повністю замістити Росії втрачені європейські обʼєми – і через слабку інфраструктуру, і через невизначеність реального попиту.
– Середньострокові та довгострокові наслідки ембарго будуть суворішими і почнуть позначатися на економічній активності та курсі рубля вже в 2023 році. Нафтова галузь перестане бути «дійною коровою» бюджету.
– На перший план уже скоро можуть вийти проблеми з доставкою нафти танкерами, які неможливо зафрахтувати в достатній кількості через загрозу санкцій.
– Європу також чекають значні витрати на адаптацію НПЗ до альтернативної нафти.
4. Як ембарго вплине на ЄС та на ціни
Ціна на нафту марки Brent зросла приблизно на 4%, до більш ніж $109/барель, у середу після заяви Урсули фон дер Ляйєн про намір ЄС відмовитися від постачання нафти з Росії, свідчать дані investing.com. Чи продовжиться тренд?
Це буде залежати від того, наскільки швидко країни ЄС можуть побороти свою залежність. До вторгнення Росії в Україну ЄС імпортував близько 3,5 млн барелів нафти на день із Росії при загальному імпорті нафти в 15 млн барелів на день, за даними брюссельського аналітичного центру Bruegel.
За оцінками ОПЕК, які наводить Bruegel, замістити російські поставки можна завдяки вивільненню стратегічних запасів західних країн та збільшенню видобутку. Саудівська Аравія може наростити виробництво на 1–2 млн барелів на добу; ОЕА – на 0,75 млн барелів; Ірак – на 0,5 млн барелів. Їхня доставка буде супроводжуватися додатковими витратами та логістичними проблемами, пише Bloomerg. Тому «ціни на енергоносії, ймовірно, продовжать зростати», – йдеться в заяві німецької торгово-промислової групи BDI.
Проте завдяки поступовій відмові від російської нафти дефіциту та різкого підвищення цін буде уникнено, каже Хольгер Шмідінг, економіст Berenberg Bank. UBS Global Wealth Management прогнозує, що вплив ембарго на економічне зростання Європи, ймовірно, буде «керованим», але через невизначеність щодо поставок ціни на енергоносії будуть на високому рівні.
5. Як нафтове ембарго вплине на Україну
У минулому році Україна імпортувала нафти на $830 млн та нафтопродуктів на $5,6 млрд, за даними Державної митної служби. Майже всю нафту в країну було завезено з Азербайджану, Алжиру та Лівії. Поставки нафтопродуктів ішли переважно з Білорусі, Росії та Литви.
Тепер все паливо Україна змушена імпортувати з Євросоюзу через західний кордон бензовозами та залізничними цистернами. Щоб компенсувати логістичні витрати, Верховна Рада у середині березня скасувала акциз на нафтопродукти та знизила ПДВ для палива з 20% до 7%.
Чи вистачить нашій країні бензину та дизелю, коли нафтове ембарго проти Росії запрацює, та що буде з цінами? Для України нічого не зміниться, впевнений Михайло Гончар, президент Центру глобальних досліджень «Стратегія XXI». «Замістити російський бензин та дизель на європейському ринку набагато простіше, ніж сиру нафту», – каже він. – Україна продовжить імпортувати нафтопродукти так, як робить це зараз, поки не закінчиться морська блокада портів».
Ціни в Україні також не будуть перевищувати європейські, поки зберігається держрегулювання і діють податкові знижки, говорить Гончар.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.