Фармагейт. Світові фармакологічні гіганти залишаються в Росії, стверджуючи, що їхні ліки незамінні. Це не так, довели українські волонтери /Shutterstock
Категорія
Картина дня
Дата

Фармагейт. Світові фармакологічні гіганти залишаються в Росії, стверджуючи, що їхні ліки незамінні. Це не так, довели українські волонтери

2 хв читання

Shutterstock

З Росії пішли майже пів тисячі міжнародних компаній. Але серед них немає гігантів фармринку. Їхній аргумент – «наші ліки незамінні, вмиратимуть прості росіяни». Це не так, довела група українських фармацевтів і провізорів. У РФ немає ліків лише з 3% діючих речовин, дозволених на ринку

Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного! 

«Припинення доставки ліків… спричинить значні страждання пацієнтів і потенційну втрату життя, особливо серед дітей та літніх людей», – написав у середині березня в своєму пресрелізі один із найбільших світових фармвиробників Pfizer, пояснюючи, чому компанія залишається в Росії, незважаючи на агресію проти України. Схожа позиція у більш ніж пів сотні світових фармгігантів, підрахували в Центрі протидії дезінформації при РНБО. І у всіх схожий аргумент: «Ми залишаємося на російському ринку, тому що не хочемо залишати росіян без життєво важливих препаратів».  

Проте, як дослідила група українських волонтерів під керівництвом Тараса Потічного (він голова напрямку з розвитку в Liki24), вихід світових фармкомпаній не залишить росіян без життєво важливих препаратів. «Якщо взяти всі діючі речовини ліків, крім тих, які не виробляють в РФ і не поставляють, то вийде 3% речовин, які є незамінними», – каже він. Простими словами: в РФ виробляють ліки з такими ж діючими речовинами, що і у західних компаній. Діюча речовина – головна складова ліків. 

Тарас Потічний, 32, провізор за освітою, придумав та започаткував проєкт (з робочою назвою Pharmagate) у середині березня, коли почув заяви світових фармкомпаній про те, що вони не можуть піти з РФ через турботу про простих людей. За його словами, ця волонтерська історія починалася як класичний стартап: долучилося найближче коло друзів, що за професією фармацевти та провізори.

За місяць група з пʼяти волонтерів проаналізувала близько 6937 лікарських засобів, до складу яких входять 666 діючих речовин. Це ліки, які виробляють світові фармкомпанії. Також волонтери дослідили російські ліки, які мають такі самі діючі речовини. У підсумку виявили, яких саме ліків не вистачить російським пацієнтам, якщо світові фармкомпанії не будуть продавати свої препарати в Росії. 

Результати вразили. Лише 87 із 666 діючих речовин не використовуються на території РФ для виготовлення власних ліків. Це 13%. 

Але якщо відмінусувати від них ті речовини, що не зареєстровані в РФ, а значить, не можуть використовуватися, цифра зменшиться до близько 20 найменувань. Це 3%. 

Фармагейт. Світові фармакологічні гіганти залишаються в Росії, стверджуючи, що їхні ліки незамінні. Це не так, довели українські волонтери /Фото 1

Цифри – зброя

Ці дані Потічний з однодумцями збирається використати, щоб розгорнути кампанію тиску на світових фармгігантів. Наступним етапом роботи стануть звернення до акціонерів та топменеджерів із закликом припинити продавати незамінні ліки в РФ, пояснює Потічний. Ці цифри, на його думку, аргумент, з яким можна боротися проти стейтментів гігантів фарміндустрії. Долучитися до роботи він закликає всіх небайдужих.

Суттєве згортання бізнесу світових фармкомпаній залишить державу-агресора без їхніх податків, а також створить навантаження на бюрократичний апарат, вважає топменеджер Liki24. «Треба буде переписати тендери, документацію під своє виробництво, – пояснює він. – Тобто витратити бюрократичний ресурс. І це теж важливий вплив, який ми хочемо отримати». 

Зараз у Потічного є пріоритетний список із 25 європейських та американських фармкомпаній, із часом його хочуть розширити, додавши індійських та китайських виробників. 

У великій фармі поки що не було публічних війн українських офісів з їхніми материнськими компаніями, на кшталт тих, що точилися в Auсhan чи Leroy Merlin.

Проте на корпоративному рівні йде дискусія. «Мій меседж [до материнської компанії] – ви боїтеся бути першими, хто вийде, а варто боятися, що будете останніми», – каже на умовах анонімності керівник українського представництва великої міжнародної фармкорпорації. На думку співрозмовника, світова фарма близька до того, щоб піти з Росії, і дослідження Потічного може стати вагомим аргументом. «Основна причина непоступливості фармкомпаній – вони не хочуть втрачати раніше інвестоване в рекламу та просування своїх препаратів», – каже топменеджер.  

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд