«Газпром» «сушить» Європу – обрізає постачання газу, щоб вона не запаслася на зиму. Як це може вплинути на Україну
Категорія
Картина дня
Дата

«Газпром» «сушить» Європу – обрізає постачання газу, щоб вона не запаслася на зиму. Як це може вплинути на Україну

4 хв читання

У червні «Газпром» майже вдвічі зменшив постачання газу в країни ЄС. Це спровокувало різке зростання цін на газ і загрожує нестачею газу в ЄС взимку. Чого добивається Росія і як це вплине на Україну

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

У середині травня російський «Газпром» різко зменшив транзит газу через Україну – у понад два рази. Майже одночасно Росія зупинила постачання газопроводом «Ямал – Європа» через Польщу. Через місяць «Газпром» на 60% зменшив постачання газу до Німеччини «Північним потоком – 1». З 21 по 28 червня російський газовий монополіст планує повністю зупинити «Турецький потік» на планові профілактичні роботи, а з 11 по 21 липня на планове обслуговування також буде зупинено «Північний потік–1».

Зниженням обсягів постачання російського газу Кремль сповільнює темпи наповнення підземних сховищ країн ЄС та змушує Європу використовувати резерви, каже Сергій Макогон, гендиректор держкомпанії «Оператор ГТС». Мета – політичний тиск. «Ймовірно, російська сторона не втрачає надії запустити «Північний потік – 2», – каже він.

Наповненість сховищ ЄС зараз перевищує 50%, що трохи нижче середніх показників минулих п’яти років, але більше показника минулого року. Євросоюз хоче заповнити свої сховища щонайменше на 80% до цієї зими і на 90% до наступних зимових періодів.

«Газпром» обрав вдалий час для обмеження постачань, вважає Макогон. «Запаси газу в ЄС динамічно зростали, що робило неможливим створення штучного дефіциту восени, – каже він. – Різке зниження експорту до ЄС і більш пізніші періоди вже не мало б такого ефекту».

РФ збуває до ЄС близько 150 млрд кубометрів газу на рік. Головні маршрути постачань:

(натисніть «Читати більше»)

  • Українська газотранспортна система, потужністю 146 млрд кубометрів в рік;
  • «Північний потік» дном Балтійського моря пропускає 55 млрд кубометрів;
  • «Ямал–Європа», що проходить через Білорусь, – 33 млрд кубометрів;
  • «Турецький потік» дном Чорного моря – ще 31 млрд кубометрів (із них не більше 16 млрд кубометрів йдуть до ЄС).

Якщо «Газпром» продовжить обмежувати постачання газу, європейські запаси можуть вичерпатися взимку, до закінчення опалювального періоду, пише Reuters із посиланням на слова Катерини Филиппенко, головного аналітика консалтингової компанії Wood Mackenzie. 

Це відбудеться, якщо країни ЄС не зможуть суттєво зменшити споживання та збільшити постачання з інших джерел. «Або «Газпром» не направить додатковий газ через заброньовані потужності в Україні, хоча ми вважаємо, що це дуже малоймовірно», – каже вона.

Уряди Німеччини, Італії, Австрії та Нідерландів уже заявили про плани використовувати більше вугілля для виробництва електроенергії на фоні зменшення постачань газу з Росії, пише Reuters. Крім того, Європа намагається укласти нові угоди з постачальниками скрапленого газу (LNG) з США, країн Близького Сходу та Північної Африки, каже президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. Невдовзі будуть введені у дію нові LNG-термінали у Греції, на Кіпрі та у Польщі, каже вона. 

При цьому зменшення обсягів експорту газу не надто впливає на доходи Росії від його продажу, каже Макогон. Через дії «Газпрому» в червні ціни на газ на спотовому ринку Європи злетіли приблизно на 45%, до $1400 за 1000 кубометрів. 

«Минулорічна зима продемонструвала, що, маніпулюючи обсягами постачання, «Газпром» може розгойдувати ціни і до $3000», – каже керівник «Оператора ГТС».

«Газпром» «сушить» Європу – обрізає постачання газу, щоб вона не запаслася на зиму. Як це може вплинути на Україну /Фото 1

Українська газотранспортна інфраструктура може покрити цей дефіцит в Європі, каже Макогон. «Газпром» щодня залишає невикористаними 60% уже заброньованих потужностей української ГТС, каже він. Також Україна періодично пропонує додаткові потужності для транзиту на аукціонній платформі RBP. Вони також залишаються незатребуваними, каже Макогон.

«Газпром» не виконує свої контрактні зобов’язання і платить за транзит Україні лише частково, говорить Макогон, але не повідомляє, скільки недоплачує російський монополіст. Через неповну сплату «Нафтогаз» планує у липні подати позов до Стокгольмського арбітражного суду. «Згідно з умовами нашого контракту з «Газпромом», передбачено, що є 45 днів на спроби врегулювати розбіжності перед походом до арбітражу. У наступному місяці цей термін спливає», – заявив голова правління «Нафтогазу» Юрій Вітренко. 

Як це впливає на Україну

В українських підземних газосховищах зберігається понад 10 млрд кубометрів газу – третина від потужності сховищ. Споживання газу в Україні в травні впало майже вдвічі, за даними Асоціації постачальників енергоресурсів.

Видобуток знизився значно менше. До кінця року «Нафтогаз» прогнозує падіння видобутку на 5–10% в порівнянні з показниками минулого року. Експорт газу на час війни заборонено. Це дозволяє наповнювати сховища газом власного видобутку, каже Вітренко. В Україні зараз профіцит газу, але зиму пройти без імпорту не вийде, додає він.

Через війну в Україні впало споживання газу

Близько 20% відсотків території України окуповано російськими військами; 17% населення стали вимушеними переселенцями, за даними Міжнародної організації з міграції; зруйновано або пошкоджено близько 116 000 житлових будинків, у яких мешкали близько 3,5 млн громадян, за даними Міністерства розвитку громад та територій. Зупинено або зруйновано низку теплоелектроцентралей, великі заводи, наприклад: «Азовсталь», «ММК імені Ілліча», «Авдіївський коксохім», «Сєвєродонецький Азот».

До зими уряд планує накопичити в сховищах 19 млрд кубометрів, для чого, за словами голови «Нафтогазу», необхідно імпортувати 5,8 млрд кубометрів газу за майже $8 млрд. У «Нафтогазу» цих грошей немає. «Це величезні кошти для країни, – каже Вітренко. – Ми зараз говоримо з міжнародними партнерами, щоб вони допомогли нам із грошима або газом».

Україна зможе пройти зиму з запасами значно меншими – 15 млрд кубометрів, для чого знадобиться значно менше імпортного газу, впевнений Вітренко. 

«Нафтогаз» зараз не бачить проблеми з наявністю газу для імпорту, каже Вітренко. Газу в Європі для України має вистачити, погоджується Макогон. «З урахуванням збільшення постачань газу з LNG-терміналів, розконсервації енергетичних активів, які не використовують газ, та планів країн ЄС щодо зменшення споживання енергоресурсів, ймовірність газового колапсу зменшується», – каже він. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд