Юрій Вітренко, голова правління «Нафтогазу». /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

«Нафтогазу» знов не вистачає мільярдів доларів. Звідки діра і хто заплатить?

4 хв читання

Юрій Вітренко, голова правління «Нафтогазу». Фото Getty Images

«Нафтогаз» потребує майже 220 млрд грн, щоб забезпечити газом наступний опалювальний сезон, йдеться в матеріалах, оприлюднених 16 травня на парламентському Комітеті з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. Звідки такий дефіцит і де взяти гроші

Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.

«Нафтогаз України» у 2021 році отримав 12 млрд грн чистого прибутку проти 19 млрд грн збитку в попередньому році, йдеться у фінансовому звіті компанії. Виторг зріс на третину, до 217 млрд грн. «Результати не дуже хороші», – коментує цифри Олександр Паращій, керівник аналітичного відділу Concorde Capital. 

Незважаючи на фактичні цифри звітності, фінансовий стан компанії, за його словами, погіршується. Основна причина збитку компанії в 2020 році – списання дебіторської заборгованості за раніше проданий газ. У результаті компанія отримала збиток у 42,6 млрд грн, тоді як у 2021 році збиток від списання становив 10,5 млрд грн. «Відповідно, рік до року прибуток на 31 млрд грн більший, а збиток по списанню на 32 млрд грн менший», – каже Паращій.  

Крім того, за минулий рік на 35 млрд грн зросла дебіторська заборгованість, проти зростання на 7 млрд грн у 2020 році. «Це суттєво збільшує діру в операційному потоці, – каже Паращій. – У 2020 році компанія мала 19,5 млрд грн чистого грошового притоку, а за підсумками 2021 року – 24 млрд грн відтоку». 

Паращій прогнозує погіршення фінрезультатів компанії в цьому році, через необхідність імпорту газу за рекордно високими цінами, а також через подальше зростання дебіторської заборгованості. 

Питання на 200 млрд грн 

Для проходження наступного опалювального сезону «Нафтогаз» планує імпортувати 2,7 млрд кубометрів газу та ще 1,8 млрд кубометрів закупити на внутрішньому ринку. Такі дані держкомпанії оприлюднені у презентації на парламентському Комітеті з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. У 2021 році газовидобувні компанії, які входять до «Нафтогазу», видобули 13,7 млрд кубометрів, приватні українські видобувальники – 5 млрд кубометрів. Експорт газу зараз заборонений, і «Нафтогаз» може його придбати у внутрішніх видобувних компаній за цінами, нижчими за європейські, тоді як імпорт газу буде відбуватися за цінами, які коливаються в районі $1000 за 1000 кубометрів. 

«Нафтогазу» може не вистачити 189 млрд грн на закупку цього газу, за даними наведеної презентації. Загальний дефіцит грошових коштів групи для забезпечення наступного опалювального сезону може становити 219 млрд грн, згідно з даними презентації.

«Нафтогазу» знов не вистачає мільярдів доларів. Звідки діра і хто заплатить? /Фото 1
«Нафтогазу» знов не вистачає мільярдів доларів. Звідки діра і хто заплатить? /Фото 2
«Нафтогазу» знов не вистачає мільярдів доларів. Звідки діра і хто заплатить? /Фото 3
«Нафтогазу» знов не вистачає мільярдів доларів. Звідки діра і хто заплатить? /Фото 4
«Нафтогазу» знов не вистачає мільярдів доларів. Звідки діра і хто заплатить? /Фото 5
Попередній слайд
Наступний слайд

Під час засідання комітету, який відбувався в онлайн-режимі, голова правління «Нафтогазу» Юрій Вітренко сказав, що не готовий обговорювати презентацію, оскільки «не знає, про що йдеться». Член паливного комітету Ради Олексій Кучеренко говорить, що цей звіт роздали всім членам комітету для засідання, яке відбулося 16 травня. За його словами, документ було передано до канцелярії комітету від уряду. Кучеренко впевнений, що звіт підготовлено «Нафтогазом». Він направив запит до «Нафтогазу», щоб підтвердити автентичність цієї презентації, але станом на 20 травня відповіді не отримав. Forbes звернувся до «Нафтогазу» та до голови держкомпанії Юрія Вітренка, 45, за коментарем стосовно цих даних. Пресслужба «Нафтогазу» відповідь не надала, а прессекретар Вітренка відповіла: «Кучеренка не коментуємо».

У минулому році «Нафтогаз» імпортував 2,5 млрд кубометрів газу на 42 млрд грн, говорив Вітренко в кінці року. В середньому це коштувало $615 за 1000 кубометрів. За його словами, компанія встигла закупити левову частку газу до різкого стрибка цін.

Головна причина нестачі коштів у цьому році – це різниця між вартістю імпортного газу й тарифами для українських споживачів, пояснював Вітренко під час засідання парламентського комітету. «Нафтогаз» імпортує газ по $1100–1200 за 1000 кубометрів, а має продавати його по $200–250», – каже він.

Основну частину газу «Нафтогаз» продає населенню й теплокомуненерго за фіксованим тарифом: для населення 7,96 грн за кубометр, а для теплокомуненерго – 7,42 грн за кубометр. Біржова вартість газу в Україні коливається в межах 30 грн за кубометр, свідчать дані Української енергетичної біржі. Упродовж воєнного стану та шести місяців після нього тарифи для населення не будуть зростати, обіцяв прем’єрміністр України Денис Шмигаль.

Колишній голова «Нафтогазу» Андрій Коболєв погоджується з тим, що компанія несе великі збитки на різниці цін, але головну проблему дефіциту коштів вбачає в тому, що облгази, газзбути, що входять до групи РГК бізнесмена Дмитра Фірташа, та інші компанії перестали платити гроші за відібраний газ. 

З 1 листопада до 1 травня заборгованість споживачів перед «Нафтогазом» зросла у шість разів, до 85,9 млрд грн, згідно з матеріалами, підготовленими до засідання парламентського комітету. 

Після початку бойових дій зростання заборгованості можна пояснити об’єктивними обставинами, оскільки через війну багато споживачів не мають змоги розраховуватися, каже Коболєв. Тоді як стрімке зростання заборгованості до війни, у листопаді–лютому, у 3,7 раза, до 51,6 млрд грн, передусім пояснюється, за його словами, безоплатним відбором газу. 

«Нафтогаз» прибрав із контрактів з облгазами банківську гарантію, – каже він. До жовтня діяв старий контракт, за яким облгази отримували штрафи за неплатежі, а з листопада вони почали збільшувати борг, коли почали діяти нові контракти без банківської гарантії. «Ці гроші банально вкрали», – каже Коболев.

Де «Нафтогаз» візьме кошти?

Різницю між ціною закупівлі газу та ціною продажу споживачам має компенсувати держава, каже Вітренко. «Якщо держава обмежує ціни й тарифи, відповідно, має бути компенсація цієї різниці», – пояснює ідею голова НАК.

За розрахунками «Нафтогазу», компенсація за різницю в цінах і тарифах має становити 157 млрд грн, за неплатежі населення і теплокомуненерго – 32 млрд грн. За словами Вітренко, Кабмін вже схвалив законопроєкти, які врегулюють питання компенсації в тарифах. Найближчим часом ці проєкти мають бути направлені на розгляд Верховної Ради, каже він. 

Компанія також планує залучити кредит ЄБРР на 10 млрд грн і отримати 76 млрд грн за законом про погашення боргів на ринку природного газу. 

Чи вистачить газу

Минулого року завдяки великим обсягам газу, що залишились в сховищах з позаминулої зими, Україна змогла зайти в опалювальний сезон із запасами близько 19 млрд кубометрів при мінімально необхідних 17 млрд кубометрів, за розрахунками Міністерства енергетики.

Цьогоріч Україна завершила опалювальний сезон із 9 млрд кубометрів у сховищах, а «Нафтогаз» планує імпортувати майже стільки ж, скільки в минулому році, – 2,7 млрд кубометрів, а також закупити в приватних компаній на внутрішньому ринку 1,8 млрд кубометрів. Чи вистачить цього?

Має вистачити при збереженні поточної тенденції споживання та власного видобутку, прогнозують у держкомпанії. В квітні обсяг споживання газу впав на 30% від минулорічного, каже Герман Галущенко, 49, міністр енергетики. Видобування газу знизилося тільки на 3,7%, говорив на початку травня Денис Шмигаль в інтерв’ю РБК-Україна. «Враховуючи падіння споживання, ми зможемо пройти зиму при імпорті від 2 млрд до 5 млрд кубометрів газу», – прогнозує Паращій. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд