Ігор Перція /з особистого архіву
Категорія
Інновації
Дата

Ігор Перція підняв $25 млн до свого фонду, незважаючи на війну. Як він буде інвестувати в криптовалюти та Web3

Ігор Перція Фото з особистого архіву

Екс-партнер TA Ventures Ігор Перція, 29, запускає власний фонд – Hypra, на $25 млн. Він сконцентрується лише на інвестиціях у так звані Web3-компанії: ті, що використовують децентралізовані технології та криптовалюти. Чому саме це і чи не завадила проекту війна?

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

Forbes вперше говорив із Перцією про запуск Hypra майже за два тижні до початку вторгнення Росії в Україну. Війна не помножила інвестиційні плани на нуль, але змінила обсяг фонду та його стратегію. Насамперед Hypra орієнтуватиметься на інвестиції в сервісні компанії, що працюють з Web3-технологіями.

Інвестиції у продуктові компанії – після перемоги. Фокус зберігається в Україні та українських засновниках, ключова перевага – у вмінні допомогти з операційними процесами, пошуком кадрів та іншими питаннями, що утрудняють розвиток стартапів.

Крім Перції, генеральним партнером фонду та його ключовим інвестором став Дмитро Волконський – раніше Forbes писав, що він продав частку у своїй компанії TRIONIKA, ймовірно, за $10–20 млн. Для нього Hypra буде не основним бізнесом – зараз Волконський занурений у волонтерську діяльність, а також управління іншими проектами.

Як створювалася Hypra /з особистого архіву

Як створювалася Hypra

Пояснює Дмитро Волконський

Чому з'явилася Hypra

TRIONIKA зростала на 20-30% на рік. Таке зростання не задовольняє мої амбіції, тому останні 5-6 років я інвестував в інші напрямки: був аутсорс та аутстафф-бізнеси, проекти з affiliate-індустрії. Також я брав участь як інвестор у фондах Adventures Lab, Aventures Capital, TA Ventures та інших. В останньому ми й познайомились із Ігорем. Угода з продажу частки в TRIONIKA дозволяли достатньо виручити, щоб запустити повноцінний фонд. Його тематика – web3 – з погляду прибутковості відповідає моїм амбіціям та толерантності до ризику.

Як влаштований бізнес Волконського

Мій інвестиційний фокус поділений на чотири напрямки

  • Affiliate-бізнес – туди входить TRIONIKA, і ще три великі проекти зі сфери роботи з трафіком.
  • Мобільний бізнес – я маю інкубатор мобільних додатків MOB325
  • Стартап-бізнес – я роблю максимальну ставку на успіх фонду Adventures Lab. Ним займається мій друг Руслан Тимофєєв, я ж допомагаю порадами, кадрами.
  • Блокчейн – це напрямок та закриє фонд Hypra. Лідируючу позицію в проекті займе Ігор, я ж – допомагатиму з операційною та іншими питаннями.

Hypra стане першим фондом в Україні, орієнтованим на web3-індустрію. Раніше, у грудні 2021 року, про розширення TA Ventures на $25 млн із прицілом на Web3 оголошувала Вікторія Тігіпко.

Що ще потрібно знати про запуск венчурного бізнесу за умов війни. Forbes публікує скорочене та відредаговане для ясності інтервʼю з Ігорем Перцією.

Що потрібно знати про фонд?

Hypra – перший в Україні фонд, орієнтований лише на проекти у сфері Web3.

Спочатку ми планували зробити його обсягом до $40 млн. Через початок військових дій частина партнерів переглянула плани, і ситуація змінилася. $15 млн вже є для початку роботи, ще $10 млн – домовлено з партнерами. Також є доступ до зовнішнього плеча: окремі угоди ми можемо дофінансувати із сторонньою участю.

Наша модель – так званий joint venture фонд. У чому його завдання? Орієнтуємося на купівлю часток у працюючих продуктових або сервісних бізнесах, а також створення та перетворення перспективних команд на працюючі стартапи.

Ми – партнер, готовий викупити 20-30% бізнесу та включитися в управління, радикально покращивши якість процесів у компанії. Чеки будуть доходити до $2 млн, тому що тільки після $500 000 починається реальне залучення до бізнесу.

Звичайно, ми зарезервуємо невелику суму і на пассивні інвестиції, тобто купівлю токенів на $100 000 — 200 000.

Чому вибрали саме напрямок Web3? І як його взагалі можна досить описати?

Web3 – все, що децентралізоване чи має потенціал таким стати. Йдеться про проекти із застосуванням криптовалют та блокчейн-технологій, NFT. Сьогодні це найцікавіша і найгаряча у світі ніші. Найпростіший доказ: найбільший відтік кадрів з FAANG — саме в нішу web3. Це навіть важливіше, ніж зміна інвестиційного фокусу, і найкращий показник майбутнього успіху.

Крім того, web3 — єдина індустрія у світі, де маючи кілька десятків мільйонів доларів сьогодні можна отримати мільярди в перспективі найближчих кількох років. Інших таких шансів немає. Докази цього вже є в Україні: це проект на кшталт NEAR, AllBridge. Але це не єдиний аргумент.

За оцінкою Crypto.com, до 2025 року мільярд людей матиме доступ до криптовалютів. Вважаю, що на той момент найкраща точка входу для інвестицій буде пропущена і залишиться розраховувати максимум на прибутковість у 30% річних. У криптосфері все розвивається швидше.

Яким буде механізм ухвалення рішень у фонді?

Я запускаю фонд та керую ним, мій ключовий інвестиційний партнер – Дмитро Волконський. Рішення ми прийматимемо колективно.

У нас із ним чудовий робочий тандем. Дмитро допоміг побудувати та продати CoreValue, потім створив та продав частку у своєму власному бізнесі TRIONIKA. Він чудовий операційник – вміє будувати процеси, наймати людей та масштабувати компанії. У мене інші сильні сторони, і це протилежність – наша сила.

Також у нас є ще кілька партнерів, але вони вважають за краще уникнути публічності.

Як влаштований робочий день людини, яка запускає фонд?

Зараз приблизно 40% часу у мене та 95% у Дмитра займає волонтерська діяльність. Решту часу присвячуємо фонду. Що це означає?

За місяць потрібно здійснити не менше 80 дзвінків з потенційними партнерами. Йдеться вже про пошук інвестицій, а не залучення нових грошей. Наш головний фокус – знайти команди, які мають компетенції та готові будувати щось нове. Ми допоможемо їм експертизою.

Процес due dilligence насправді мало чим відрізняється від традиційного венчуру. Головний фокус – люди. Але якщо шукати відмінності, то першому плані виходить токеноміка, тобто економіка роботи токена компанії. Можна називати її аналогом бізнес-моделі у традиційному бізнесі: чи достатньо обґрунтовано те, як працюватиме монета і чому має зростати її вартість. Токеноміку, щоправда, змінити складніше, ніж бізнес-модель, але це можливо.

Що важливіше для криптопроекту – технології чи маркетинг?

Немає однозначної відповіді, бо поки що все ще триває війна блокчейнів. Зате є кілька добрих прикладів. Наприклад, Solana українця Анатолія Яковенка – це приклад, коли технології добре підігрівають якісним маркетингом. За два роки їй вдалося принести раннім інвесторам десятки тисяч відсотків доходу, а також серйозно поборотися за статус другої-третьої найважливішої криптовалюти. Успіху не заважають навіть нещодавно виявлені проблеми у протоколі.

Зворотний приклад – ефір. У монети було все, щоб як не стати першою, то намертво зацементувати собі місце другої. Але без по-справжньому продуманої маркетингової стратегії навіть найкращі розробники не здатні виграти у хорошого маркетингу. Фора витрачена дарма.

Ми готові брати під своє крило добре підкованих технічно хлопців і допомагати їм із недостатньою маркетинговою експертизою, з процесами. Це і є основна цінність фонду. У криптовалютній сфері не все вирішують гроші — тут можна зібрати сотні мільйонів від користувачів в перші кілька місяців. Найважливіша якісна допомога.

Який найближчий план роботи?

Поки що сфокусуємось на інвестиціях у сервісні бізнеси. Продуктові будуватимемо після перемоги. До початку війни план мав такий вигляд: вкласти до $10 млн за перший рік у диверсифіковане портфоліо. Більшість угод буде непублічним – така вже природа цієї промисловості.

Незважаючи на війну, глобально план не змінився. Навпаки – ще краще стало зрозуміло, що марно інвестувати лише у нерухомість та фізичні активи. Україна готується жити у просторі загрози та невизначеності, це спонукає інтерес до інших вкладень.

У чому унікальність інвестицій у web3? Інвестиція в криптовалютний проект – це покупка його токенів. Якість і надійність фонду в даному випадку оцінюють за тим, як довго він готовий тримати їх у себе в портфелі. На відміну від акцій стартапу, цей актив неймовірно ліквідний – і те, наскільки швидко фонд готовий його позбутися говорить команді про реальний стан справ.

Що ще змінюється у роботі фонду?

Глобальна зміна – ми вирішили будувати присутність не лише в Україні та США, а й проміжно у Європі. Імовірно для офісу та роботи виберемо Португалію: там гарна профільна спільнота, вдалі умови для криптовалюту.

Коли до України повернуться венчурні гроші?

Після перемоги другий офіс за кордоном стане обовʼязковим елементом будь-якого українського стартапу. Вже знаю приклади, коли у стартап українського фаундера готові вкластися, лише якщо він забезпечить присутність 60% працівників за межами країни.

Інвестиції від іноземців розпочнуться приблизно через півроку після підписання перемирʼя. Це не означає, що нам не довіряють, такі часто внутрішні процеси. Раніше нас порівнювали з Ізраїлем – але тільки війна та біль такого масшатабу справді наблизять нас до чогось подібного.

Ми точно віримо у перемогу. Ризик присутній, але те це і інвестиції – у яких може бути ризик.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні