Переїзд, стабільний дохід, допомога армії. Що відбувається з айтішниками під час війни. Головне з дослідження DOU
Категорія
Інновації
Дата

Переїзд, стабільний дохід, допомога армії. Що відбувається з айтішниками під час війни. Головне з дослідження DOU

3 хв читання

З 23 до 26 березня українське тех-видання Dou.ua опитало 6812 українських ІТ-спеціалістів про те, що відбулося з ними за останній місяць війни. Розповідаємо головне з дослідження

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Як працюють ІТ-спеціалісти під час війни

84% українських опитаних працюють повний робочий день і лише 7% – парт-тайм.

Роботу втратили 6% опитаних – тобто близько 400 людей. Їхня кількість зросте найближчим часом, оскільки компанії пристосовуються до війни і скорочують штат ІТ-фахівців. У перший місяць війни на це пішли Rozetka, EVO, «Нова Пошта», Parimatch Tech.

До армії мобілізували лише 3% опитаних айтішників. Їх також може бути більше, але не у всіх була можливість взяти участь в опитуванні.

Кількість роботи з початку війни зросла лише у 6% ІТ-спеціалістів, зокрема серед керівників та менеджерів найвищого рівня. Одна з причин – адаптація бізнесу до умов війни.

Де працюють

61% ІТ-спеціалістів переїхали зі своїх міст. З Чернігова, Харкова, Києва, Сум, Ужгорода, Миколаєва та Одеси виїхали більше половини ІТ-спеціалістів.

Майже половина (46%) зупинилися у безпечніших місцях в Україні. 14% опитаних виїхали за кордон, зокрема у Польщу, Німеччину та Румунію.

Переїзд торкнувся навіть тих, хто жив у безпечніших західних містах: із Івано-Франківська, Тернополя, Луцька, Львову та Рівного ІТ-фахівці переїжджали у менші села та міста.

Переїзд, стабільний дохід, допомога армії. Що відбувається з айтішниками під час війни. Головне з дослідження DOU /Фото 1

Звідки і куди переїжджали ІТ-спеціалісти. Графік: DOU.UA

Найпопулярніший пункт призначення – Львівська область – 23% всіх, хто переїха в межах України. За нею слідують Івано-Франківськ та Закарпаття.

При виборі місця релокації спеціалісти зважали на два фактори – наявність у новому місці друзів або родичів і безпека. Також важливою була наявність житла.

Понад 80% ІТ-спеціалістів, які переїхали через війну в межах України, планують повернутися додому. Ті, хто виїхав за кордон, або не планують повертатися взагалі, або ще не вирішили.

Портрет респондента

Портрет респондента

  • Серед опитаних переважають чоловіки (71%) у віці близько 31 року. 
  • У більшості опитаних (66%) немає дітей. 
  • Найбільше респондентів проживають у Києві (41%), Львові (13%) та Харкові (12%); лише 2% опитаних проживають за межами України. 
  • Найпопулярніші посади серед респондентів – Software Engineer, QA Engineer, Manager та HR. 
  • Найчастіше опитані ІТ-спеціалісти мали статус Senior, Middle, Team або Tech Lead.

Як змінився рівень доходу

У більшості українських ІТ-спеціалістів (77% ) рівень доходу під час війни не змінився. Значного зростання зарплат також не було – пощастило лише 3% респондентів. Зменшились доходи у 20% опитаних, включаючи 6%, які повністю втратили зарплатню.

Нейлегше перший місяць війни пережили ІТ-спільноти у Львові та Івано-Франківську: лише 3% з них втратили роботу через війну, а у 12% зменшилася кількість проєктів. Воєнний стан ніяк не вплинув на дохід більшості спеціалістів.

Найсильніше постраждали спеціалісти з Дніпра: близько третини з них втратили роботу чи зазначили про зменшення кількості проєктів; у чверті сильно впав дохід.

У Києві, Харкові та Одесі 25% спеціалістів втратили роботу або проєкти, у 20% скоротилися доходи.

Чи готові ІТ-спеціалісти змінювати роботу

Зараз лише 20% айтішників готові розглядати пропозиції щодо зміни роботи, зокрема ті, хто втратив роботу через початок війни, або й так був у пошуку.

Фахівці із сильно уражених війною регіонів більш відкриті до нових пропозицій. Зокрема це стосується Чернігова, Сум, Одеси, Миколаєва, Житомира, Луцька та Полтави.

Найменше в новій роботі зацікавлені спеціалісти з DevOps, SRE та розробники. Чим досвідченіший спеціаліст, тим менш йому цікава нова робота.

Нову роботу в основному шукають фахівці з продажів, системні адміністратори, дизайнери, спеціалісти з підтримки та маркетингу.

Як почувають себе айтішники під час війни

Переїзд, стабільний дохід, допомога армії. Що відбувається з айтішниками під час війни. Головне з дослідження DOU /Фото 2

Топ-10 почуттів за останній тиждень. Графік: DOU.UA

Більшість респондентів не відчувають небезпеки, адже перебувають у захищених місцях. Лише 3% опитаних відчувають сильну небезпеку.

Найбільш безпечно зараз почуваються ті, хто переїхав у Тернопільську, Чернівецьку, Закарпатську, Хмельницьку та Івано-Франківську області.

Опитані переважно відчувають негативні емоції: тривогу, втому, ненависть, лють і сум. Половина опитаних все ж підтримує відчуття надії та оптимізму.

Що найбільше хвилює ІТ-спеціалістів

Основне питання для більшості – коли закінчиться війна. За ним слідують питання безпеки себе та близьких. Половина ІТ-спеціалістів думає над тим, як принести максимальну користь своїй країні.

Ймовірність мобілізації хвилює лише 32% опитаних, причому частіше жінок, ніж чоловіків.

Для тих, хто зараз не працює і шукає роботу, гроші і професія – найбільші проблеми.

Як ІТ-спеціалісти допомагають війні

Переїзд, стабільний дохід, допомога армії. Що відбувається з айтішниками під час війни. Головне з дослідження DOU /Фото 3

91% опитаних відправляли гроші армії чи волонтерам. Ще 87% працюють і сплачують податки. Приблизно половина долучилася до ІТ-армії (48%).

Інші – допомагають біженцям та розповсюджують інформацію про війну.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд