Переїзд, стабільний дохід, допомога армії. Що відбувається з айтішниками під час війни. Головне з дослідження DOU
Категорія
Інновації
Дата

Переїзд, стабільний дохід, допомога армії. Що відбувається з айтішниками під час війни. Головне з дослідження DOU

З 23 до 26 березня українське тех-видання Dou.ua опитало 6812 українських ІТ-спеціалістів про те, що відбулося з ними за останній місяць війни. Розповідаємо головне з дослідження

🎂 День народження у нас — подарунки вам. Forbes Ukraine чотири роки, тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом FORBES4 до 31 березня. Оформлюйте зараз за цим посиланням

Як працюють ІТ-спеціалісти під час війни

84% українських опитаних працюють повний робочий день і лише 7% – парт-тайм.

Роботу втратили 6% опитаних – тобто близько 400 людей. Їхня кількість зросте найближчим часом, оскільки компанії пристосовуються до війни і скорочують штат ІТ-фахівців. У перший місяць війни на це пішли Rozetka, EVO, «Нова Пошта», Parimatch Tech.

До армії мобілізували лише 3% опитаних айтішників. Їх також може бути більше, але не у всіх була можливість взяти участь в опитуванні.

Кількість роботи з початку війни зросла лише у 6% ІТ-спеціалістів, зокрема серед керівників та менеджерів найвищого рівня. Одна з причин – адаптація бізнесу до умов війни.

Де працюють

61% ІТ-спеціалістів переїхали зі своїх міст. З Чернігова, Харкова, Києва, Сум, Ужгорода, Миколаєва та Одеси виїхали більше половини ІТ-спеціалістів.

Майже половина (46%) зупинилися у безпечніших місцях в Україні. 14% опитаних виїхали за кордон, зокрема у Польщу, Німеччину та Румунію.

Переїзд торкнувся навіть тих, хто жив у безпечніших західних містах: із Івано-Франківська, Тернополя, Луцька, Львову та Рівного ІТ-фахівці переїжджали у менші села та міста.

Переїзд, стабільний дохід, допомога армії. Що відбувається з айтішниками під час війни. Головне з дослідження DOU /Фото 1

Звідки і куди переїжджали ІТ-спеціалісти. Графік: DOU.UA

Найпопулярніший пункт призначення – Львівська область – 23% всіх, хто переїха в межах України. За нею слідують Івано-Франківськ та Закарпаття.

При виборі місця релокації спеціалісти зважали на два фактори – наявність у новому місці друзів або родичів і безпека. Також важливою була наявність житла.

Понад 80% ІТ-спеціалістів, які переїхали через війну в межах України, планують повернутися додому. Ті, хто виїхав за кордон, або не планують повертатися взагалі, або ще не вирішили.

Портрет респондента

Портрет респондента

  • Серед опитаних переважають чоловіки (71%) у віці близько 31 року. 
  • У більшості опитаних (66%) немає дітей. 
  • Найбільше респондентів проживають у Києві (41%), Львові (13%) та Харкові (12%); лише 2% опитаних проживають за межами України. 
  • Найпопулярніші посади серед респондентів – Software Engineer, QA Engineer, Manager та HR. 
  • Найчастіше опитані ІТ-спеціалісти мали статус Senior, Middle, Team або Tech Lead.

Як змінився рівень доходу

У більшості українських ІТ-спеціалістів (77% ) рівень доходу під час війни не змінився. Значного зростання зарплат також не було – пощастило лише 3% респондентів. Зменшились доходи у 20% опитаних, включаючи 6%, які повністю втратили зарплатню.

Нейлегше перший місяць війни пережили ІТ-спільноти у Львові та Івано-Франківську: лише 3% з них втратили роботу через війну, а у 12% зменшилася кількість проєктів. Воєнний стан ніяк не вплинув на дохід більшості спеціалістів.

Найсильніше постраждали спеціалісти з Дніпра: близько третини з них втратили роботу чи зазначили про зменшення кількості проєктів; у чверті сильно впав дохід.

У Києві, Харкові та Одесі 25% спеціалістів втратили роботу або проєкти, у 20% скоротилися доходи.

Чи готові ІТ-спеціалісти змінювати роботу

Зараз лише 20% айтішників готові розглядати пропозиції щодо зміни роботи, зокрема ті, хто втратив роботу через початок війни, або й так був у пошуку.

Фахівці із сильно уражених війною регіонів більш відкриті до нових пропозицій. Зокрема це стосується Чернігова, Сум, Одеси, Миколаєва, Житомира, Луцька та Полтави.

Найменше в новій роботі зацікавлені спеціалісти з DevOps, SRE та розробники. Чим досвідченіший спеціаліст, тим менш йому цікава нова робота.

Нову роботу в основному шукають фахівці з продажів, системні адміністратори, дизайнери, спеціалісти з підтримки та маркетингу.

Як почувають себе айтішники під час війни

Переїзд, стабільний дохід, допомога армії. Що відбувається з айтішниками під час війни. Головне з дослідження DOU /Фото 2

Топ-10 почуттів за останній тиждень. Графік: DOU.UA

Більшість респондентів не відчувають небезпеки, адже перебувають у захищених місцях. Лише 3% опитаних відчувають сильну небезпеку.

Найбільш безпечно зараз почуваються ті, хто переїхав у Тернопільську, Чернівецьку, Закарпатську, Хмельницьку та Івано-Франківську області.

Опитані переважно відчувають негативні емоції: тривогу, втому, ненависть, лють і сум. Половина опитаних все ж підтримує відчуття надії та оптимізму.

Що найбільше хвилює ІТ-спеціалістів

Основне питання для більшості – коли закінчиться війна. За ним слідують питання безпеки себе та близьких. Половина ІТ-спеціалістів думає над тим, як принести максимальну користь своїй країні.

Ймовірність мобілізації хвилює лише 32% опитаних, причому частіше жінок, ніж чоловіків.

Для тих, хто зараз не працює і шукає роботу, гроші і професія – найбільші проблеми.

Як ІТ-спеціалісти допомагають війні

Переїзд, стабільний дохід, допомога армії. Що відбувається з айтішниками під час війни. Головне з дослідження DOU /Фото 3

91% опитаних відправляли гроші армії чи волонтерам. Ще 87% працюють і сплачують податки. Приблизно половина долучилася до ІТ-армії (48%).

Інші – допомагають біженцям та розповсюджують інформацію про війну.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні