Інфотерористи. Проросійські Telegram-канали в Україні мають уже 4,2 млн читачів, а витратили на зростання лише $850 000. Як так вийшло? /Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна
Категорія
Інновації
Дата

Інфотерористи. Проросійські Telegram-канали в Україні мають уже 4,2 млн читачів, а витратили на зростання лише $850 000. Як так вийшло?

3 хв читання

Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна

З початку повномасштабної війни українці почали дізнаватися новини в першу чергу з Telegram-каналів. Цим користуються і просувачі російських наративів. Щоб охопити якомога більшу авдиторію у месенджері, пропагандисти вливають сотні тисяч доларів. Чого вони досягли і чи можна перекрити потік пропаганди?

Telegram став основним джерелом новин для українців – з нього отримують інформацію 65,7% громадян, свідчать дані травневого опитування мережі ОПОРА. Месенджер – основний канал інформації для людей у віці від 18 до 39 років, а це близько 11,9 млн населення. 

Популярність підтверджує і статистика користування додатком. З лютого по квітень українці збільшили час у Telegram у вісім разів – з 4 до 31 хвилини на день, свідчать дані Kantar. Веб-версія месенджера у березні замикала п’ятірку найпопулярніших сайтів України.

У топ-50 Telegram-каналів більшість – новинні або представляють держоргани: в середньому 763 000 підписників, а кожен пост отримує 288 000 переглядів. Є в цьому переліку чотири канали, які СБУ та РНБО називали підзвітними російським розвідникам або просто такими, що поширюють дезінформацію. 

Загалом обидві установи оприлюднили список із 26 проросійських Telegram-каналів. З січня вони збільшили авдиторії майже вдвічі – з 2,15 млн до 4,23 млн читачів. Як їм це вдалося та скільки могло коштувати?

Інфотерористи. Проросійські Telegram-канали в Україні мають уже 4,2 млн читачів, а витратили на зростання лише $850 000. Як так вийшло? /Фото 1

Мережі на читачів — найбільші канали з російською пропагандою

У лютому 2021 року СБУ «викрила масштабну агентурну мережу, яка займалася розвідувально-підривною діяльністю на замовлення спецслужб Російської Федерації». Йшлося перш за все про низку проросійських каналів в Україні, зокрема «Легитимный», «Резидент», «Картель», «Сплетница», «Чёрный квартал». Тоді Служба безпеки лише встановила особи адміністраторів та менеджерів і затримала одну з підозрюваних. Решта переховуються за кордоном.

Канали працювати продовжили й відтоді збільшили авдиторію в чотири рази, до 1,48 млн. Окрім вищезазначених п’яти, у список пропагандистських Телеграм-каналів, що контролюються одними людьми, входять мінімум ще вісім. Це можна визначити за тим, які канали часто просувають «Легитимный», «Резидент» та інші зі списку СБУ. Зокрема вони сотні разів згадували «Женщину с косой», «XUA-фото войны», «Наблюдатель», MediaKiller, «Картель», «ЗеРада», «First Новости войны». Загальна авдиторія всієї мережі із січня зросла з 1,62 млн до 3,03 млн читачів. 

Який сенс посилатися на свої ж канали? Утримувати цікавість читачів у середині «бульбашки» та сильніше впливати, повторюючи ті самі меседжі із різною подачею, розповів Forbes досвідчений інтернет-маркетолог. Він попросив не називати його ім’я, бо залучений до інформаційної війни від української сторони, зокрема у Telegram. 

Через репости один одного частина авдиторії каналів, що поширюють російську пропаганду в Телеграмі, перетинається. Сказати, скільки саме унікальних підписників, можна лише, якщо ви адміністратор усіх каналів. Враховуючи кількість згадок, перетин може бути не більше 10%, вважає відповідальний за напрям просування Telegram-каналів у Netpeak Group Максим Цап. 

Як вирости на кілька мільйонів підписників менш ніж за пів року? «Все вирішують гроші. Органічного зростання в Telegram дуже мало, і релевантне воно перш за все для каналів із унікальним контентом та брендом», – каже Цап.

Інфотерористи. Проросійські Telegram-канали в Україні мають уже 4,2 млн читачів, а витратили на зростання лише $850 000. Як так вийшло? /Фото 2

Вартість залучення одного підписника з України залежить від тематики і якості рекламного поста, але можна орієнтуватися на суму $0,2, каже співрозмовник Forbes. Щоб порахувати вкладення пропагандистів, також варто враховувати природній відтік підписників. Щомісяця від каналу відписується 5–20% читачів.

Центр протидії дезінформації при РНБО 26 червня оприлюднив ширший список із 24 Telegram-каналів інфотерористів, куди входить і сітка, яку викрила СБУ. Її сукупна авдиторія із січня збільшилася з 2,15 млн до 4,23 млн підписників. Загальний бюджет для цього зростання має становити майже $850 000. 

Як подати скаргу на канал із пропагандою РФ

Суми у сотні тисяч доларів – не проблема для російських розвідників. Якщо вони продовжать вкладати ресурси, чи зможуть підписати 9 млн українців у віці від 18 до 39 років, які вже читають новини в Telegram? 

Теоретично це можливо, вважає Цап із Netpeak. Хоча більшість українських адміністраторів Telegram-каналів з 24 лютого припинили співпрацю з росіянами, лишаються ті, хто візьме гроші, або ті, хто недостатньо прискіпливо перевірить канал.

Канал СБУ із 558 000 підписників наразі перебуває у рейтингу найпопулярніших між двома каналами сітки, яку викрили оперативники. Як стверджує співрозмовник Forbes у силових органах, методи інформаційної боротьби у Telegram обмежені. Компанія Дурова послуговується лише правилами платформи і може відреагувати на скарги користувачів. 

На 25 червня СБУ передала на блокування 1529 Telegram-каналів, 426 акаунтів в Instagram, 93 – у Facebook, 1050 – у TikTok, ідеться в заяві пресслужби. Для цього правоохоронці використовують інструменти самого Telegram: СБУ збирає інформацію щодо пропагандистських акаунтів через бота «Знайди зрадника», а кіберполіція – StopRussia. Останній також дозволяє надсилати адміністраторам соцмереж прямі скарги від користувачів.

Нейтралітет щодо вимог правоохоронних органів дозволяє Telegram уникати блокування і бути популярним інформаційним каналом як для українців, так і для росіян. Це створює можливості для інформаційних операцій, протидіяти яким можуть перш за все самі користувачі.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд