Борис Джонсон. /Getty Images
Категорія
Світ
Дата

Послідовниця Тетчер та «золотий хлопчик» Сунак. Хто може стати наступником Бориса Джонсона. Розбір від Bloomberg

Борис Джонсон. Фото Getty Images

Міністерка закордонних справ Ліз Трасс і міністр оборони Бен Воллес добре знайомі українцям через їхню активну участь у реагуванні на війну Путіна в Україні і вони здаються очевидними кандидатами на роль лідерів консервативної партії. Та наразі немає очевидного фаворита. Bloomberg дослідив це питання, а Forbes обрав найважливіше з матеріалу

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Черга скандалів наклала тінь на правління Джонсона. Вечірка на Даунінг-стріт під час карантину у 2020-му принесла Джонсону голосування про вотуму недовіри лише минулого місяця. Тоді він встояв. Але скандал із неприйнятною поведінкою Кріса Пінчера, про яку Джонсон нібито знав і все одно призначив на високу посаду, став останньою краплею. Тепер Британія в очікуванні нового лідера.

Очевидного фаворита немає, але ось основні кандидати:

Ліз Трасс – послідовниця Тетчер

Getty Images

Ліз Трасс. Фото Getty Images

46-річна консерваторка і прихильниця вільного ринку. У 2016-му вона голосувала за те, щоб Британія залишилася у складі ЄС, але з того часу змінила позицію і активно підтримує Брекзіт.

Вона очолює міністерство закордонних справ з вересня. Нині Трасс відіграє важливу та активну роль як у реагуванні на російську війну в Україні, так і у перемовинах із ЄС про налагодження нових відносини між королівством і Євросоюзом.

До того політикиня отримала популярність в країні на посаді міністерки міжнародної торгівлі. Трасс часто порівнюють із «Залізною леді», на яку вона рівняється. Має широку підтримку серед членів партії. До лютого цього року перемагала в опитуваннях з приводу наступного лідера консерваторів на авторитетному сайті ConservativeHome, який вважається барометром популярності політиків-консерваторів.

Надхім Захаві — підприємець 

Getty Images

Надхім Захаві. Фото Getty Images

Новий канцлер казначейства Британії. Народився в Багдаді і переїхав у Британію дитиною, коли його батьки тікали від режиму Саддама Хуссейна.

Самотужки став мільйонером, отримав освіту інженера хімічної промисловості. Став співзасновником YouGov, компанії з дослідження громадської думки, в якій був гендиректором. 55-річний політик також працював у нафтовій промисловості. Прихильник Брекзиту. Від 5-го липня 2022 року займає посаду канцлера казначейства.

У 2018-му він став міністром з вакцинації, а його успіх у вакцинальній кампанії під час коронавірусу приніс йому похвалу і посаду міністра освіти у вересні.

Хоч дехто може сказати, що непохитна вірність Захаві заплямованому премʼєру робить його неприйнятною кандидатурою для посади лідера партії, багато хто вважає його безпечним вибором і він популярний серед членів консервативної партії.

На своїй новій посаді він може завоювати ще більше прихильників, адже потенційно матиме змогу запровадити зменшення податків, яке традиційні консерватори вимагають не один місяць.

Ріші Сунак – колишній «золотий хлопчик»

Getty Images

Ріші Сунак. Фото Getty Images

У лютому 2020-го 42-річного Сунака Джонсон призначив канцлером казначейства і колись його вважали очевидним фаворитом на посаду премʼєрміністра.

Він заробив багато прихильників під час пандемії, коли спрямував десятки мільярдів фунтів державних грошей, щоб допомогти бізнесам і працівникам.

Але його зірка почала згасати цього року, коли виявилося, що у його дружини особливий податковий статус, сам він має американську «грінкард», а також склалася думка, що він повільно реагує на здорощання стандартів життя. Він також був на тій вечірці із Джонсоном. 

Його рішення піти з посади канцлера через незгоду із Джонсоном в економічних питаннях та питанні поведінки уряду може допомогти йому заробити прихильників і перевагу над Трасс і Захаві, які залишилися на своїх посадах.

Бен Воллес – мовчазний роботяга

Getty Images

Бен Воллес. Фото Getty Images

52-річного міністра оборони розглядали на посаду лідера торі минулого року. Його поважають за роботу в питанні російської війни в Україні, а також за реакцію на евакуаційну кризу в Афганістані.

Опитування цього тижня на сайті ConservativeHome показало, що члени партії хочуть бачити його своїм лідером.

Колишній капітан армії, Воллес заслужив повагу багатьох у 2008-му за свою кампанію на користь відкритості інформації щодо витрат членів парламенту. Був молодшим міністром при Кемероні і Мей, а теперішню посаду отримав у 2019-му від Джонсона.

Вважається наближеним до Джонсона. Минулого місяця він сказав, що він «не зацікавлений» у ролі лідера. Проте все може змінитися, особливо враховуючи його популярність серед членів партії.

Саджид Джавід – колишній трейдер

Getty Images

Саджид Джавід. Фото Getty Images

52-річний колишній міністр охорони здоровʼя та шести інших урядових департаментів. У 2019-му став четвертим на виборах очільника партії. Пішов із уряду Джонсона разом із Сунаком (вони друзі), що може свідчити про можливу спробу балотуватися разом як премʼєр і канцлер. Прихильник Тетчер, мусульманин, мав успішну банківську карʼєру.

За премʼєрства Мей був міністром внутрішніх справ, а Джонсон призначив його на посаду канцлера скарбниці. Але на посаді канцлера він протримався недовго, адже звільнився з принципу, коли Джонсон став вимагати звільнити старших помічників Джавіда. Бюджет йому так і не вдалося представити, а от критику він викликав, коли визнав свій особливий податковий статус.

Пенні Мордонт – новаторка

Getty Images

Пенні Мордонт Фото Getty Images

Якщо хтось поза межами уряду і може стати серйозним кандидатом на посаду очільника партії, так це 49-річна Пенні Мордонт, адже вона одна з найпопулярніших членів парламенту серед членів консервативної партії. Вона лише трохи відстала від Воллеса в опитуванні цього тижня від сайту ConservativeHome.

Наразі вона займає посаду голови департаменту з питань торгових відносин і останнім часом багато їздить Штатами, укладаючи невеликі угоди з кожним окремим штатом, щоб налагодити торгові відносини. В партії її знають як активну прихильницю Брекзиту і харизматичну особистість із хорошими лідерськими якостями.

Популярність Мордонт завоювала завдяки гумору на межі дозволеного: вона не раз потрапляла на перші шпальти газет через дещо непристойні жарти. До обрання в парламент працювала переважно в звʼязках із громадськістю.

Джеремі Гант – безпечний вибір

Getty Images

Джеремі Гант. Фото Getty Images

55-річний політик останні місяці ледь приховує свої лідерські амбіції.

Був очільником Національної служби охорони здоровʼя за Девіда Кемерона і Терези Мей. Під час виборів на посаду лідера консервативної партії у 2019-му він із великим відривом програв Джонсону, зайнявши друге місце. Він виступав за те, щоб залишитися в ЄС, вирізняється поміркованістю і спрямований на правоцентристських традиційних консерваторів. 

Минулого місяця він твітнув, що настав час вирішити, чи «бажає партія змінити свого лідера», що чітко вказує на його намір виставити свою кандидатуру. Член парламенту з 2005-го, у нього не було високої посади в уряді з часу премʼєрства Джонсона.

Том Тугендат – експерт з міжнародної політики

Getty Images

Том Тугендат. Фото Getty Images

49-річний колишній солдат, який брав участь у військових діях в Іраку і Афганістані і який очолює комітет з міжнародних справ у парламенті. Вже повідомив про те, що балотуватиметься на посаду очільника консервативної партії.

Вперше увійшов у парламент у 2015-му, був проти Брекзиту, але після референдуму сказав, що країні треба рухатися далі. Регулярно критикує Джонсона і часто відкрито висловлює свою думку з приводу міжнародних питань, особливо про необхідність більш жорсткої позиції проти Китаю.

Інші

Серед інших можливих кандидатів на посаду лідера консерваторів можна назвати міністерку внутрішніх справ Пріті Пател, лідерку кампанії на підтримку Брекзиту; міністра з бізнесових питань та інновацій Квазі Кватенга, першого темношкірого торі, який очолив урядовий департамент; міністра житлового будівництва Майкла Ґоува, який двічі висував свою кандидатуру, у 2019-му став третім, а нині, схоже, поки не збирається знову балотуватися.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні