Реакція російського уряду на західні санкції – більше законів, більше обмежень, більше покарань. Ось які заходи вжила РФ в перший тиждень війни з Україною, щоб помʼякшити удар по своїй економіці
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Комісія за купівлю доларів, євро
Центральний банк Росії запровадив 30%-ну комісію для фізосіб для придбання валюти на біржі. Пізніше міру послабили, скоротивши комісію до 12%.
Цей крок «вирівнює конкурентні умови між банками та брокерами, тому що банки мають можливість використати спред між курсом купівлі та продажем валюти», передає слова пресслужби «Інтерфакс».
Припис діє до його скасування.
Іноземцям не можна продавати цінні папери
Центробанк також заборонив брокерам торгувати цінними паперами своїх іноземних клієнтів. Це спроба пом'якшити обвал рубля у зв'язку із запровадженням санкцій проти резервів РФ, які блокують не менше $240 млрд фінансових активів Центробанку. Валютні резерви на 1 лютого становлять $498 млрд; золото – $132,3 млрд.
Інвестори міняють на валюту рублі, отримані за активи, тому продаж облігацій та акцій іноземцями впливає на валютний ринок. З початку нападу на Україну ЦБ РФ тримає місцевий фондовий ринок закритим.
Щоб утримати курс, інфляцію та виведення капіталу, Центробанк може також обмежити купівлю валюти або навіть примусити компанії та населення конвертувати свою валюту в рублі, пише The Bell.
Експортери зобов'язані продавати 80% валютної виручки
Міністерство фінансів та Центробанк зобов'язали російських експортерів продавати 80% валютної виручки. За даними видання The Bell, за поточної ціни на нафту, метал та іншу сировину, за 2022 рік експортний виторг за товарами становитиме близько $600 млрд. Ще $50 млрд – експортний виторг за послуги.
Це рішення також спрямоване на підтримку рубля після санкцій проти резервів РФ. При обмеженому доступі до міжнародних резервів обов'язковий продаж дозволить збільшити пропозицію валюти на внутрішньому ринку та працюватиме в бік стабілізації. Курс на 4 березня: 112 рублів за $1. За день до війни, 23 лютого, $1 можна було купити за 81 рубль.
Нові закони «для захисту економіки, громадян»
Росія прийняла низку законів, щоб підтримати економіку та громадян в умовах санкцій. Вони, зокрема, розширюють повноваження російського уряду:
- уряд зможе переглядати умови держзакупівлі;
- встановлювати випадки та порядок списання неустойок, нарахованих постачальникам держзакупівель;
- приймати рішення щодо підвищення розміру соцдоплати до пенсії;
- змінювати «мінімалку» та прожитковий мінімум.
Держдума також ухвалила поправки до Бюджетного кодексу, які
- дадуть можливість розміщувати кошти Фонду національного добробуту Росії державні цінних паперів;
- оперативно використовувати нафтогазові доходи на запобігання негативному впливу на економіку.
Рекордна ключова ставка
Банк Росії також вирішив підвищити ключову ставку з 9,5% до 20% річних. Це максимум із 2013 року.
15 років в'язниці за «фейки» та блокування незалежних ЗМІ
РФ ухвалила закон про кримінальне покарання за «фейки» про дії російських військових. Тепер у Росії за поширення фото та відео, яке правоохоронці Росії вважають «фейками», загрожує до трьох років позбавлення волі.
Якщо буде доведено, що за публікацію такого «фейку» людина отримує гроші або що має політичні мотиви, їй загрожує 5-10 років в'язниці; ті ж таки терміни загрожують чиновникам. Якщо публікація «фейка» спричинила «тяжкі наслідки», його автор може посадити на 10–15 років.
Закон «змусить тих, хто брехав і робив заяви, які дискредитують наші військові сили, понести жорстке покарання», – сказав речник Держдуми В'ячеслав Володін.
На 4 березня Росія вже заблокувала такі ЗМІ, як «Медуза», Російська служба ВПС, «Радіо Свобода», Deutsche Welle, «Голос Америки» та «Ехо Москви».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.