Коли почнуть діяти санкції та що серйозніше за відключення SWIFT? Відповідає колишній заступник міністра фінансів РФ 
Категорія
Картина дня
Дата

Коли почнуть діяти санкції та що серйозніше за відключення SWIFT? Відповідає колишній заступник міністра фінансів РФ 

2 хв читання

У відповідь на війну в Україні світові країни ввели санкції проти Росії – вдарили по її валютним запасам, банкам та імпорту. Чи достатньо цього, щоб зупинити війну? Розповідає ексзаступник міністра фінансів РФ Сергій Алексашенко

Що думаєте про прийняті санкції проти Росії?

Лідери розвинутих країн розуміють: ці санкції навряд чи зупинять Путіна чи війну. Вони найсильніші після санкцій Заходу проти Ірану (2010) і проти Північної Кореї (2013), але не «ядерні».

Російська фінансова система сильно інтегрована у світову. Росія – найбільший постачальник сировини у світі.

  • 85% експорту Росії – сировина, вуглеводні, метали, хімія, природні ресурси. 
  • 50% імпорту – споживацькі товари, крім їжі і напоїв.
  • Ще 25% імпорту – продукти.

Міжнародні платежі – критичні для такої економіки. Відключення банків від них призведе до порушень у потоках товарів, дефіцитів споживчих товарів та прискоренню інфляції.

Матеріали по темі

Що може бути серйозніше, ніж відключення Росії від SWIFT? 

SWIFT – система передачі повідомлень, умовний мобільний зв’язок. Але є інші способи передати повідомлення і сплачувати платежі далі. Життя при цьому стає важчим, але в принципі зв’язок не зникає. 

Навіть якщо SWIFT відключать, банкам потрібно лише передати повідомлення. Є телетайп, телекс, факс, телефонний дзвінок, електронна пошта, WhatsApp. Банки домовляться.

Набагато більша проблема для РФ – закриття доступу до ринків капіталу 25 банкам і компаніям. Перший рік після війни жодна російська компанія або банк не зможе вийти на західний ринок капіталу. Це закриє можливість виплатити старі борги новими кредитами. Загальний борг Росії – $490 млрд станом на жовтень 2021 року, це 33% ВВП. Але важливий не обсяг боргу, а частка короткотермінового боргу і графік його погашення.

У наступні 12 місяців російські банки та компанії мають погасити не менше $170 млрд (10% ВВП). Єдиний спосіб це зробити – використати внутрішні заощадження, що підірве і без того слабке економічне зростання.

Як Росія може обійти санкції Заходу? 

Європа не так масштабно заблокувала міжнародні рахунки російських банків і компаній, ніж США. Це залишає можливість необмежено проводити платежі в євро. 

Західні країни також вирішили не обмежувати платежі по експорту газу та нафти. Мені це здається раціональним: Європа забезпечила стабільність своєї енергетичної системи.

Але валютна виручка від експорту вуглеводнів буде далі надходити на рахунки в російських банках, хоча банки під санкціями не зможуть використати ці кошти. Їхні кореспондентські рахунки будуть заблоковані.

Чому санкції не подіють одразу? 

Фінансові санкції будуть найбільш сильними у перші чотири – шість місяців, потім будуть слабнути і остаточно зникнуть через три-чотири роки. Вплив технологічних санкцій, навпаки, у перші місяці буде проявлятися слабо, але буде посилюватися з плином часу.

Кореспондентські рахунки заморозять у кінці березня.

Певний час запаси Росії будуть тримати економіку. Заборонять експорт мікросхем – у Росії їх може бути в запасі на два роки наперед. Хто розумний, зробив запаси. Тільки коли вони закінчаться, ефект санкцій позначиться на компаніях.

Як змінилася Росія?

Росія уже точно не живе, як раніше. Народ у неділю пішов купувати долари на 40% дорожче. Послухайте заяви центробанку – вони сказали банкам брати на себе будь-які ризики і скасували нагляд в принципі.

Центробанк уже підняв облікову ставку до 20%. Міліардер Олег Дерипаска сказав, що Росія має закінчити із «держкапіталізмом». На російському ринку вже паніка.

Що ще потрібно зробити ЄС і США, щоб вдарити по російській економіці?

Включіть фантазію. Можна зробити все, що завгодно. Наприклад, заборонити споживчий імпорт. Росіяни, хочете сучасні айфони, але воюєте? Отже, вам не потрібні сучасні айфони. Можна ще більші санкції щодо Сбербанку. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні