Бомбардування Харкова паралізувало книжкову індустрію України. Але перші місяці війни вона протрималась завдяки «тисячі Зеленського». Що буде далі
Категорія
Картина дня
Дата

Бомбардування Харкова паралізувало книжкову індустрію України. Але перші місяці війни вона протрималась завдяки «тисячі Зеленського». Що буде далі

4 хв читання

Напередодні війни книговидавнича індустрія отримала перший за багато років стимул завдяки тисячі «єПідтримки», яку дозволили витрачати на книжки. Із початком вторгнення і без того проблемна галузь упала в кому – продажі нульові, друкарні зупинені через обстріли Харкова, на рахунках борги. Як виживає ринок

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Програма «єПідтримка», яку запустили наприкінці 2021 року, за два місяці згенерувала 1,2 млрд грн продажів українським книгарням та видавцям. Це небачені об’єми – до пандемії увесь ринок оцінювали у 2,5 млрд грн, але в 2020-му продажі впали на 30–50%, а кожна пʼята книгарня закрилася. «Ніхто не допоміг книговидавничому бізнесу краще за «єПідтримку», – каже Юлія Орлова, генеральна директорка видавництва Vivat.

На залишки від неї бізнес і жив перші місяці війни, ділиться своїм досвідом Антон Мартинов, засновник видавництва «Лабораторія». «Що буде далі – невідомо», – каже він. Станом на початок квітня продажі книжок «катастрофічно знизилися» в 95% видавців.

Харківське питання

Видавництва працюють віддалено, проте далі перекладу, редактури та верстки переважно справа не йде, бо стоять друкарські верстати. У 20% компаній внаслідок бойових дій пошкоджено офіси та склади, а столиця книгодрукування Харків донедавна знаходилася під постійними обстрілами. Там видають 80% накладів.

Логістичні центри та поліграфію в місті мали, зокрема, такі великі видавництва, як «Ранок», «Фоліо» та Vivat. Найбільше дісталося «Ранку» – у склад площею 15 000 кв. м влучили з «Градів», пошкодивши будівлю. Антипожежна сигналізація залила стелажі водою – на відновлення піде щонайменше «декілька мільйонів гривень», розповідає директор Віктор Круглов. Книжки розвозять із філій у Львові та Дніпрі, їх вистачить щонайменше до кінця року.

Бомбардування Харкова паралізувало книжкову індустрію України. Але перші місяці війни вона протрималась завдяки «тисячі Зеленського». Що буде далі /Фото 1

Харківський склад видавництва «Ранок»

У «Фоліо» в Харкові обстріляли офіс, розповідає директор видавництва Олександр Красовицький. Іти з міста, як і «Ранок», компанія попри це не захотіла, бо покладається на близьке розташування до виробничих потужностей. У Vivat в Харкові обійшлося без втрат: із початком активних бойових дій компанія перевезла склад площею 2000 кв. м у три локації на заході України. Тримати книги на різних складах – незручно, каже Орлова, тому видавництво планує знову зібрати їх в одне місце. Децентралізація обходиться недешево: одна фура з Харкова коштує до 100 000 грн.

На релокацію наважився й найбільший книжковий ритейлер Yakaboo. З-під Києва компанія вивезла книжки на склад поблизу Чернівців під обстрілами та в умовах суворих комендантських обмежень. На це пішло три тижні та 24 вантажні рейси. Є рух і у зворотну сторону: зараз Yakaboo планує відновити роботу київського складу. «У нас є пошкодження, але вони незначні, – каже СЕО Yakaboo Іван Богдан. – Головне, що книжки не постраждали».

Бомбардування Харкова паралізувало книжкову індустрію України. Але перші місяці війни вона протрималась завдяки «тисячі Зеленського». Що буде далі /Фото 2

Склад видавництва Yakaboo

Замінити Харків у структурі українського книжкового ринку нічим: Vivat запустив друк у місцевих типографіях на заході України, проте вони надто маленькі, каже Орлова. Перші три книги воєнного часу «Фоліо» надрукувало в Тернополі, розповідає Красовицький. «Під час війни західних і київських друкарень видавництвам вистачить, але щоб вийти на довоєнні показники, без харківських не обійтися», – каже Мартинов. «Лабораторія» зараз нові книги не друкує через нестачу обігових коштів. 

До війни харківська «Юнісофт» друкувала близько 50 000 книг на добу для 200 клієнтів в Україні та ЄС. Минулого року друкарня експортувала до Європи книг на €2 млн, цього року в планах було €3 млн. Тепер іноземці «чекають, коли повернуться нормальні часи», розповідає Forbes директор компанії Олександр Попович.

«Ранок» планує почати друкувати книжки з червня. Красовицький із «Фоліо» очікує до середини травня вийти на завантаженість у 30 нових книжок у місяць.

Повоєнні виклики книжкового ринку

(натисніть «Читати більше»)

Імпорт. Україна забезпечує себе папером усього на 8–20%, а все інше завозить із Польщі, Фінляндії, Німеччини та Словаччини. В дефіциті можуть бути й інші складові видавничого процесу: фарба, клей, пластини.

Нестача ліквідності. 80% витрат книгарень приходиться на оренду приміщень, у середньому ТРЦ у Львові, за словами Круглова, ціни досягають $125 за 1 кв. м. Щоб масово не закривати локації, уряд просять прийняти закон про «книжкові рібейти», щоб держава частково покривала видатки.

Доступ до кредитування. Книжковому бізнесу важко отримати кредити, бо єдиний актив під заставу – авторські права. «Кредит зі ставкою до 10% був би адекватною відповіддю на наші виклики», – каже Мартинов.

Читання в борг

Війна внесла хаос не тільки у виробництво, але й в дистрибуцію. Книгарні та видавці жаліються один на одного. Наприклад, серед дефіцитних книжок в одній із вінницьких книгарень – «Гаррі Поттер», «Хроніки Нарнії» та романи Стівена Кінга. «Це впливає на середній чек», – каже продавець Вікторія. З квітня по травень щоденний виторг скоротився вдвічі, до 4000 грн.

«Проблема не в тому, що ми не можемо відвантажити книги, – нам не платять книгарні чи інтернет-магазини», – каже Мартинов з «Лабораторії». Зазвичай ритейлери розраховуються з видавцями за вже продані книги, а поки що більшість не погасили навіть довоєнні борги.

Yakaboo вирішила заморозити зобов’язання перед видавцями, які мала до початку війни, та почала щотижня розраховуватися за поточні продажі. За чотири тижні 264 видавництва отримали 5,9 млн грн, каже Богдан. Оборотні збитки він оцінює в сотні мільйонів і вже скоротив 40% штату.

«Ми отримуємо щотижневу оплату, але в Yakaboo перед нами великі борги, й нам ці гроші дуже потрібні, аби платити хоч якусь зарплату команді», – каже Орлова. «Маленькі гравці повернули нам частину суми, а великі – ні. На ці гроші вони релокували бізнес», – додає вона.

Бомбардування Харкова паралізувало книжкову індустрію України. Але перші місяці війни вона протрималась завдяки «тисячі Зеленського». Що буде далі /Фото 3

Робота видавництва Vivat із підвалу (Фото: Галина Падалко/Facebook)

Раніше Yakaboo розраховувалося з видавцями раз на місяць, але щотижневі розрахунки допоможуть відновити довіру видавців, каже Мартинов. Зараз видавництва неохоче віддають книги без передоплати.

Із середини квітня Yakaboo поновили продажі та відправку паперових книжок на тій території, куди можлива доставка, та до Європи. Також відновили B2B дистрибуцію – в книгарні, офлайн-магазини, великі торговельні мережі, АЗС. У травні очікують приріст обсягів продажів на 25%, каже Богдан.

Без втрат серед книжкових магазинів не обійшлося: у видавництва «Ранок» згоріла книгарня в київському ТРЦ Retroville, а ще дві постраждали від обстрілів. Дві книгарні Vivat у Харкові зачинені, а от у львівській продажі зросли.

Після війни видавці очікують на «книжковий Ренесанс», каже Орлова, особливо, якщо на ринку не буде російської книги та контрафакту з РФ. «Російська мова буде застереженням, що з книгою щось не так», – каже вона.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд