Провалена спроба надати польські винищувачі МіГ-29 українським пілотам підкреслила потребу Штатів піти на зважений ризик заради того, щоб зупинити Володимира Путіна. Україна відчайдушно потребує ще більше військової допомоги, тож настав час відродити програму ленд-лізу, яку ухвалили на рівні закону 81 рік тому, 11 березня 1941 року
📲 Forbes Ukraine у WhatsApp. Підписуйтесь й читайте головне про бізнес та економіку
Згідно з програмою ленд-лізу, американський президент Франклін Рузвельт «позичив» або надав військове забезпечення Великій Британії, коли Обʼєднане Королівство самотужки в Європі протистояло Адольфу Гітлеру. Конгресу варто негайно ухвалити законопроєкт S.3522, який представили спільно дві партії, щоб Штати могли надати ту неядерну зброю, якою Україна, на думку Джо Байдена, зможе захистити себе.
Україні вкрай були потрібні винищувачі МіГ-29. Вторгнення Росії 24 лютого вдалося стримати частково через те, що Росія поки не змогла встановити повітряну перевагу. Хоч польських винищувачів було б недостатньо, аби здолати більші повітряні сили Росії, проте що довше триматиметься Україна, то більша вірогідність (нині вона мала), що ті, хто підтримує Путіна у Кремлі, змусять його закінчити війну.
Проте поляки не надто хотіли передавати винищувачі безпосередньо Україні. Ймовірно, вони боялися, що це призведе до помсти Росії і вона нападе на польські міста. Відповідно до Статті 5 Північноатлантичного договору, це вважалося б нападом на всіх членів НАТО, але Варшава все одно має сумніви з приводу того, що Сполучені Штати оголосять повномасштабну війну через напад на польські міста.
Відмовившись надавати українцям винищувачі МіГ-29 з американської авіабази, Байден визнав, що надавати Україні таку суттєву зброю, як МіГ-29, значно більш ризиковано, ніж постачати «джавеліни» і «стінгери».
Тим не менш, Байдену треба буде піти на зважений ризик, щоб зруйнувати плани Путіна.
Франклін Рузвельт пішов на такий ризик під час американського «нейтралітету» у липні 1940-го, коли він передав пʼятдесят винищувачів Великій Британії. У березні 1941-го законопроєкт про ленд-ліз зі скрипом пройшов у Конгресі. Це дало змогу Рузвельту поповнити арсенал британців, який вичерпався під час перемоги нацистської Німеччини над Францією і місяців підводної війни Німеччини проти британського флоту.
Теперішній ленд-ліз для боротьби із Путіним повинен зосереджуватися, як і у випадку із нацистами, на тому, що Захід має на руках і що найбільше потрібно Україні. У трьох країн НАТО є радянські оборонні системи, як от зенітно-ракетні установки С-300, які в руках українських Збройних сил виявилися надзвичайно ефективними. Кожну установку С-300 треба якомога швидше надіслати Україні.
Штатам же треба замінити ці системи, продавши союзникам НАТО новітні варіанти таких само систем, щоб жоден літак чи ракета не могли нашкодити центральноєвропейським містам країн-членів НАТО. На додачу до високотехнологічного обладнання, на зразок систем ППО і безпілотних літальних апаратів, також існує нагальна потреба у ключових позиціях оригінального ленд-лізу: медичні товари, мобільні шпиталі, радіостанції із безпечними каналами звʼязку, прилади нічного бачення, форма і обладнання, яке бійці тероборони зможуть дуже швидко опанувати.
Для зупинки путінського наступу треба буде використати багато елементів стратегії гібридної війни самої Росії, яка поєднує в собі традиційні військові дії із політичною війною, ненормативною війною, кібератаками, дезінформацією та іншими засобами заради досягнення стратегічної перемоги.
Відродження програми ленд-лізу 1941-го у 2022-му – це потужний символ політичної війни з трьох причин.
По-перше, це стане протидією спробам Росії розділити американський народ. Незважаючи на значну політичну поляризацію Штатів сьогодні, законопроєкт про ленд-ліз Україні нині має таку ж, якщо не більшу, двопартійну підтримку, як перший ленд-ліз у 1941-му. Тоді Палата представників проголосувала 260–165 на підтримку ленд-лізу, а Сенат – 60–31. Новий ленд-ліз сьогодні обʼєднує ще більше представників обох партій.
По-друге, відновлення ленд-лізу дає змогу США стати «арсеналом демократії» – так Рузвельт описав Штати у грудні 1940-го. Путін, може, і не злякався економічних санкцій американців, але він достатньо добре знає історію, щоб остерігатися того моменту, коли Сполучені Штати збільшують допомогу країнам, на які він нападає чи яким загрожує.
Іронія в тому, що після вступу США у Другу світову війну у грудні 1941-го саме Радянський Союз отримав додаткову допомогу за розширеною програмою ленд-лізу. Мільйони російських й українських солдатів Червоної армії крокували до перемоги у американських чоботах. Американські оборонні поставки в Європу стануть меседжем, який Путін не зможе проігнорувати.
По-третє, і, певно, найважливіше, – відродження символів, які Союзники використовували проти нацистської Німеччини, демонструє, що Захід готовий серйозно реагувати на найбільшу загрозу європейській безпеці з часів Гітлера. Фотографії, на яких поєднані обличчя Гітлера і Путіна, настільки поширені зараз, що їх продають на світових банках зображень. Це ознака того, що символізм знаходить відгук в людях.
Якщо назвати програму військової допомоги Україні «ленд-лізом», то це стане меседжем про те, що Захід серйозно реагує на військову агресію Росії. Перша поставка Рузвельтом пʼятдесяти винищувачів Великій Британії у липні 1940-го стала поворотним моментом, з якого почався кінець нацистській Німеччині. Відродження ленд-лізу тепер дасть прихильникам Путіна серйозну можливість задуматися про те, що, можливо, вони стали на бік, який програє.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.