Навіть під час війни Росія сплачує Україні за транзит газу. Чому ми не можемо відмовитись (і РФ також) /Shutterstock
Категорія
Картина дня
Дата

Навіть під час війни Росія сплачує Україні за транзит газу. Чому ми не можемо відмовитись (і РФ також)

3 хв читання

Shutterstock

Незважаючи на війну, Росія продовжує продавати газ до Євросоюзу через Україну на максимальному рівні – 109 млн кубометрів на добу. Чому сторони воюють, але продовжують співпрацювати

Факт війни дозволяє як Україні, так і Росії зупинити транзит газу, не порушивши контракт, який уклали сторони до 2024 року, каже Володимир Омельченко, директор енергетичних програм центру Разумкова.

«Можна послатися на форс-мажор, – каже він. – Адже влучення бомби в газопровід може призвести до смерті». Але жодна з країн поки що цього не робить.

Чому Росія продовжує транзит

Росія у 2021 році експортувала 203,5 млрд куб газу, а його середня вартість – $274 за 1000 кубометрів, свідчать дані Федеральної митниці Росії. На цьому Росія заробила $55 млрд. Щоб зрозуміти масштаб: ВВП України минулого року – $185 млрд.

Тільки через Україну до країн ЄС «Газпром» прокачав 42 млрд кубометрів і заробив $11,5-12 млрд., каже Омельченко. «Цього року ціни будуть вищими, і вони можуть заробити ще більше», – каже він.

Замінити український маршрут Росія не може. Майже весь свій газ РФ збуває до Євросоюзу – близько 150 млрд кубометрів на рік. І інші маршрути можуть прокачувати не більше 110 млрд.

  • «Північний потік» дном Балтійського моря пропускає 55 млрд кубометрів.
  • «Ямал-Європа», що проходить через Білорусь, — 33 млрд кубометрів.
  • «Турецький потік» дном Чорного моря – ще 31 млрд кубометрів (з них не більше 16 млрд йдуть до ЄС).

«Росія може зупинити транзит [через Україну], але лише на кілька днів чи тижнів, щоб перевірити реакцію Європи та України. На більше вони не підуть», – каже Омельченко. Без українського маршруту РФ, за його словами, втратить стабільне джерело валютного виторгу і доведеться скорочувати видобуток газу.

Повністю замістити обсяги української ГТС міг би газопровід «Північний потік-2». Росія будувала його чотири роки та витратила $10,5 млрд; його пропускна спроможність – 55 млрд кубометрів на рік.

Імовірність того, що «Північний потік-2» запрацює навіть у разі зупинки транзиту через Україну, прямує до нуля: Росія втратила статус надійного партнера, сказав Forbes Сергій Макогон, генеральний директор держкомпанії «Оператор ГТС України».

«Формально цей проєкт ще не зупинено, але політично він уже мертвий. Це розуміє і Європа, і Росія, – каже Макогон.

Чому Україна продовжує транзит

За чинним контрактом на транзит між «Нафтогазом» та «Газпромом», російська сторона протягом 2020-2024 зобовʼязана виплатити Україні понад $7,1 млрд. За даними «Нафтогазу», у 2022 році сума буде не меншою за $1,2 млрд, говорить Макогон. РФ переказує гроші щомісяця, навіть під час війни.

Україна, на відміну від Росії, має залишатися надійним партнером та виконувати зобовʼязання навіть під час війни, каже Макогон. За його словами, це покаже, що країна готова ще більше транспортувати російського газу. У відповідь ЄС може скоротити вдвічі постачання через «Північний потік» та пустити їх через Україну, збільшивши транзит до рівня, передбаченого контрактом на 2020 рік – 65 млн кубометрів газу; тоді транзит приніс $2,1 млрд.

Російський газ в українських трубах також убезпечує їх від обстрілів, і Україна може продовжувати постачати газ до міст і сіл. «У нас немає окремих труб для внутрішнього транспортування та окремих – для транзиту», – каже керівник української ГТС. Це одна й та сама труба.

Що буде, якщо Росія таки зупинить транзит

«Оператор ГТС» готовий до такого сценарію, каже Макогон. Якщо труби цілі, Україна зможе доставити газ усюди навіть без транзиту.

Для цього газотранспортна система працюватиме в реверсному режимі – газ із українських підземних газових сховищ, що знаходяться на заході країни, прямуватиме на схід. Зараз через російський газ у трубах потік йде навпаки – зі сходу на захід.

Для цього важливо мати достатньо газу не з Росії – обсяг власного видобутку, відбір зі своїх запасів та імпорт мають відповідати обсягам споживання.

Україна споживає близько 80 млн кубометрів газу на добу, максимальна потужність імпорту з Угорщини, Словаччини та Польщі – 54 млн кубометрів; майже стільки ж Україна видобуває сама щодня, каже Макогон.

«Ми вже так працювали у 2009 році та у січні 2020 року, – каже він. – Це нестандартна робота ГТС, можливі складнощі, особливо з урахуванням воєнних дій, але ми готові».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні