Категорія
Картина дня
Дата

Омікрон — найм'якший варіант COVID-19, але в Україні кількість жертв буде надмірною. Чому так, пояснює ексзамміністра МОЗ Павло Ковтонюк

3 хв читання

Разом із хвилею нового штаму омікрон, що прокотилася Західною Європою, наростає і хвиля оптимізму. Люди хворіють більше, але переносять COVID-19 легше та мають менше ускладнень. Невже пандемія починає повертати до завершення? 

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

У оптимізму є підстави. Але треба мати реалістичні очікування: полегшення настане не так легко, не так швидко, і спочатку — не у нас. 

Пандемія COVID-19, схоже, справді виходить на фінішну пряму. Вірус ми повністю не подолаємо. Але є ознаки того, що його поширення перетвориться з пандемічного на ендемічне. Ми будемо співіснувати з вірусом постійно — на прийнятних для обох сторін умовах. 

Новий штам омікрон показав, що вірус починає адаптуватися до нас, а ми — до нього. Він стає більш заразним, але менш летальним. Цей компроміс вигідний і йому, і нам. Якби вірус міг говорити, він би пояснив, що йому не так вже й вигідно вбивати людей. Йому хочеться поширюватися у людському суспільстві, але не спричиняти йому такої шкоди, щоб кількість носіїв скорочувалася. Імовірно, що наступні мутації також будуть триматися цієї траєкторії. 

Поява і динаміка поширення омікрону у Західній Європі вже змушує нас думати про коронавірус не так, як у 2020-2021 роках.

Візьмемо Іспанію, яка саме у ці дні переживає пік нової хвилі, спричиненої омікроном. Кількість нових випадків не просто була найбільша від початку пандемії. Вона перевищувала попереднє рекордне значення втричі. Але водночас атмосфера у країні абсолютно спокійна. Іспанці дотримуються маскового режиму, деякі ходять у масці на вулиці, скрізь перевіряють вакцинні сертифікати. Але ніхто не говорить про локдаун, комендантську годину, обовʼязок сидіти вдома і виходити лише за продуктами.

Чому? Тому що кількість смертей залишається стабільно низькою — удевʼятеро менша, ніж під час першої хвилі у 2020-му, і упʼятеро менша, ніж під час хвилі дельти навесні минулого року.

Кількість ковідних госпіталізацій зросла. Але виявилося, що чимала кількість госпіталізованих з омікроном — люди, які зверталися до лікарні з інших причин. У лікарні їм робили швидкий тест на COVID-19, і виявляли зараження.

Омікрон — найм'якший варіант COVID-19, але в Україні кількість жертв буде надмірною. Чому так, пояснює ексзамміністра МОЗ Павло Ковтонюк /Фото 1

Кількість госпіталізованих та померлих у Іспанії

У влади Іспанії виникає логічне питання — чому ми повинні ставитися до поширення вірусу настільки жорстко, як два роки тому? І ось премʼєр цієї країни вперше піднімає тему про перехід від пандемії до ендемії.  

60 000 хворих на день

Але Іспанію від України відрізняє одна важлива деталь. Рівень повністю вакцинованого населення там складає 81%. Бустерними дозами — уже 44% (значна частка — громадян старшого віку). Саме через це переважна більшість людей переносила хворобу у легкій або помірній формі. А медична система мала достатньо ресурсів, щоб дати раду з ускладненнями. 

Невакцинованим країнам (Україна в їх числі) радіти рано. У 2022 році на нас очікує щонайменше дві великі хвилі захворюваності, і одна з них уже почалася. Відсоток незахищеного населення такий великий (двоє з трьох українців — невакциновані або мають неповний курс щеплень), що навіть більш мʼякий за перебігом омікрон буде спричиняти велику кількість ускладнень. 

Міністр охорони здоров‘я нещодавно зробив заяву, що очікує на більшу кількість інфікованих (до 60 тисяч на добу), але нижчий показник летальності. Справді, співвідношення летальних випадків до інфікованих буде меншим, ніж під час осінньої хвилі. Але нових випадків буде настільки багато, що абсолютне число тяжких хворих, які потраплять до лікарень, буде надмірним. Система знову буде переживати важкі часи. 

До того ж, інфікованих буде значно більше, ніж будемо бачити у офіційній статистиці. Цифра (це справді буде близько 60 тисяч нових випадків на день) буде відображати не реальну ситуацію, а максимальну кількість тестів, яку здатні зробити на межі своїх можливостей сімейні лікарі, лабораторії та лікарні. 

Тому зимова хвиля омікрону в Україні буде більше схожа на тяжкий період з дельтою минулої осені, ніж на оптимістичний досвід Іспанії. 

Крім того, ситуація може не змінитися і наприкінці року, коли варто очікувати на ще одну хвилю. Аналітична команда Українського центру охорони здоров’я спрогнозувала, що до кінця року Україна не зможе вакцинувати більшість населення навіть двома дозами, не згадуючи про бустери.

Швидкість вакцинації уже впала до рівня червня минулого року і більше не буде істотно зростати. У людей закінчується ентузіазм до щеплень, а у уряду — важелі його стимулювати.

Ціна для України

Це означає, що більшість українців будуть здобувати свій імунний захист від хвороби натуральним способом — перехворівши на неї. Повністю здорові, а також вакциновані двома дозами можуть сподіватися, що їхні організми так чи інакше подолають омікрон. Але проблема України в тому, що вакцинальна кампанія досі не змогла забезпечити повний захист для найбільш вразливих, зокрема людей старшого віку. А це означає, що і омікрон, і його можливий наступник, однаково змусять нас заплатити високу ціну у людських життях та здоровʼї.

Якщо порівнювати із Другою світовою війною, нинішній етап пандемії — це як висадка союзників у Європі. Перемога вже виглядає невідворотною, але її ціна для кожної країни ще не відома. У вакцинованій частині світу поширення вірусу стане ендемічним уже в цьому році. Для України та інших невакцинованих країн — це, ймовірніше, перспектива на 2023-й.

Щоб вона стала реальною, маємо сподіватися на краще, робити щеплення, носити маски, вчасно робити тести і залишатися вдома з будь-якими симптомами застуди. 

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні