Після початку війни держава призупинила виплату відшкодування ПДВ експортерам, щоб зекономити бюджетні кошти, потрібні для армії та на соціальні потреби. У травні відшкодування повернули, у червні бізнес знову почав отримувати перші поновлені виплати. Однак для частини підприємців все не так просто, оскільки ДПС відновила прискіпливі податкові перевірки на великих підприємствах.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
З початку червня Державна податкова служба намагається погасити принаймні частину боргу перед експортерами з відшкодування податку на додану вартість. Йдеться про заборгованість у десятки мільярдів гривень. Цими грошима держава мала б компенсувати підприємцям ПДВ, який вони сплачують під час закупівель товарів чи послуг, які використовуються для виробництва продукції, призначеної для продажу за кордоном.
Бізнес не отримував виплат з початку війни: у березні Верховна Рада призупинила відшкодування ПДВ на час воєнного стану. На той час держава ще не встигла розрахуватися з екпортерами за лютий. Станом на середину квітня йшлося про борг у близько 20 млрд грн.
Загалом за місяці війни держава заборгувала 25–30 млрд грн, оцінює заступник голови фінансово-податкового комітету Верховної Ради Ярослав Желєзняк. Наразі бізнес отримує виплати за лютий. За інформацією голови фінкомітету Ради Данила Гетманцева, Податкова вже направила до Держказначейства реєстр для відшкодування 9,5 млрд грн.
Відновлення відшкодування – довгоочікувана подія для експортерів, значна частина яких і без того страждала від кризи неплатежів та загалом проблем із ліквідністю, викликаних війною. Для прикладу: на кінець березня борг держави перед меткомбінатом «АрселорМіттал Кривий Ріг», шостої за величиною приватної компанії України у рейтингу Forbes, де до війни працювало майже 20 000 людей, становив приблизно 2,5 млрд грн. 2020 року виторг заводу склав 63,5 млрд грн, або близько 5,3 млрд грн на місяць.
Наразі компанії повернули 1,2 млрд грн боргу за січень. Решту «Арселор» очікує отримати у серпні-вересні.
Нова проблема
Повернення вже отримують члени «Української асоціації меблевиків», борг держави перед якими не перевищує 100 000 грн, розповідає президент та співзасновник компанії Eskada-M Володимир Патіс. Для відшкодування таких сум податковій не потрібно проходити податкових перевірок, пояснює голова Центру захисту бізнесу Спілки українських підприємців (СУП) Анастасія Гурська.
Решта заявників, тобто більш великі підприємства, мають спочатку пройти перевірку податкової, додає вона. Мораторій на перевірки для компаній, що претендують на відшкодування понад 100 000 грн, було скасовано Верховною Радою 27 травня, зазначає Гурська. Компанія Патіса Eskada-M, якій держава винна близько 1 млн грн, досі не може отримати відшкодування за грудень. 24 червня податкова перевірка прийшла й на це підприємство.
«Це начебто документальна перевірка, але фактично вони сказали, що хочуть перевірити всю компанію, зокрема матеріали на складах, – каже Патіс. – Тобто влітку Податкова хоче перевірити матеріали, які були використані у грудні, хоча раніше ДПС вже підтвердила цей ПДВ». Напередодні він розповідав, що очікує виплати відшкодування «з дня на день».
Поки не отримав відшкодувань й жоден із членів «Спілки молочних підприємств України», каже виконавчий директор Арсен Дідур. Зараз податкова проводить перевірки податкових накладних за січень і лютий, каже він. «Перевірки йдуть у штатному режимі, – зазначає Дідур. – Але як буде відшкодовуватися – покаже час».
На момент публікації ДПС не відповіла на прохання прокоментувати темпи відшкодування ПДВ. Наразі служба не отримувала скарг від бізнесу про значні затримки чи певну вибірковість у виплаті відшкодувань, зазначив на правах анонімності співрозмовник у керівництві Податкової.
Навіть без урахування несподіваної активності ДПС бізнесу варто враховувати обмежені можливості бюджету, через що Мінфіну доводиться обирати між видатками за пріоритетності. «ПДВ повертається у межах бюджетної спроможності, – констатує нардеп Желєзняк. – Спочатку – видатки на армію».
Держава, однак, не відмовляється від обіцянки розпочати виплати відшкодування ПДВ за місяці війни, запевняє Желєзняк. Для цього підприємці мають встигнути зареєструвати свої податкові накладні до середини липня.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.