3 березня Верховна Рада прийняла зміни до податкового законодавства (№2118-IX): на час воєнного стану призупинено відшкодування ПДВ експортерам. Заборгованість за січень і лютий також не відшкодовується та становить близько 20 млрд грн. Як виживає бізнес
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
«У нас заморожено 3 млн грн через припинення відшкодування ПДВ», – каже Forbes директор львівської компанії «Сферос-Електрон» Олександр Стародуб. Це двомісячний фонд оплати праці підприємства. «Це реально дуже багато. З кожною операцією сума зростає та зростає. Ця заборгованість утворилася за півтора місяці», – розповідає Стародуб.
Проблема з відшкодуванням ПДВ торкнулася майже кожної української компанії, яка продовжує щось продавати за кордон. Наприклад, на кінець березня борг держави перед меткомбінатом «АрселорМіттал Кривий Ріг» становить приблизно 2,5 млрд грн, повідомили у пресслужбі підприємства.
Для бізнесу відсутність відшкодування ПДВ – це болісна проблема, каже керуючий партнер аудиторської компанії Baker Tilly Ukraine Олександр Почкун. «А особливо в умовах нинішньої кризи ліквідності це велика проблема», – зазначає він. За його словами, для деяких експортно орієнтованих підприємств це мінус 20% оборотних коштів. «Ми бʼємо у всі дзвони. Коли імпортуємо комплектуючі для нашої продукції, ми сплачуємо ПДВ, однак коли експортуємо готову продукцію, ПДВ нам більше не відшкодовується. Для бізнесу це катастрофа», – зазначає Олександр Стародуб.
Позиція держави теж зрозуміла. «Пріоритет країни – вистояти та профінансувати армію. Це завдання номер один. Необхідно затягнути паски, – каже голова Комітету Верховної Ради з фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. – Багато людей щиро не усвідомлюють, що якщо армія не отримає фінансування, відшкодування ПДВ їм не допоможе, оскільки в них не буде бізнесу». Держава обіцяє відшкодувати ПДВ експортерам, як тільки буде така можливість, запевняє керівник комітету.
У профільному парламентському комітеті немає даних, скільки держава заборгувала експортерам із початку війни. За оцінкою Forbes, за лютий–березень та 18 днів квітня борг держави перед експортерами за невідшкодований ПДВ збільшився приблизно на 20 млрд грн.
З такою оцінкою погоджується Олександр Почкун. Беручи до уваги, що не по всій експортній продукції компенсується ПДВ, то обсяг відшкодування можна оцінювати приблизно в 7–10% від обсягу експорту в грошах, каже він. Враховуючи, що, за даними Мінекономіки, в лютому експорт становив $5,3 млрд, а в березні – $2,7 млрд, то обсяг невідшкодованого ПДВ можна оцінити в $400–500 млн і $200 млн відповідно, пояснює Почкун.
Як бізнес підлаштовується до реальності без повернення ПДВ
Частина підприємців скорочують обсяг закупівель для виробництва. «У нас залишається менше коштів для закупівлі металу, який подорожчав для виробництва, – каже засновник компанії «Міністерство дверей» Сергій Панченко. – По суті, у нас вимиваються оборотні кошти».
У сільгоспбізнесі збитки ляжуть на фермерів. «Якщо держава не відновить відшкодування експортного ПДВ, то ми будемо змушені знизити закупівельні ціни на агропродукцію на розмір цього ПДВ, тобто приблизно на 20%», – каже голова наглядової ради групи компаній «Прометей», яка займається агротрейдингом, Рафаель Гороян. За його словами, у результаті фермери будуть платити за невідшкодований ПДВ трейдерам. На кінець січня держава заборгувала «Прометею» понад 300 млн грн повернення ПДВ, зазначає він.
Це погіршує і так складне становище українських аграріїв. Незважаючи на те що світові ціни на зерно та олію бʼють рекорди, в Україні вони, навпаки, впали майже вдвічі. Наприклад, ціна на насіння соняшника впала з 22 000 грн до 10 000–12 000 грн за тонну, кукурудзу – з 9000 до 5000 грн за тонну. Немає можливості вивезти та продати – немає попиту.
Деякі підприємства намагаються компенсувати втрату «неповерненого» ПДВ за рахунок держпрограм допомоги бізнесу, каже Почкун із Baker Tilly. Наприклад, грошима програми «кредит під 0%» можна спробувати закрити дірку в ліквідності. Ще один варіант виживання, особливо для низькомаржинального бізнесу, – відстрочка платежів постачальникам, продовжує Почкун.
Втім, частина бізнесменів готова поставитися з розумінням до держави. «Чесно кажучи, після початку війни ми не подавали документи на відшкодування експортного ПДВ. Не хочу в цей складний час додатково «напружувати» державу», – заявив Сергій Панченко.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.