Конфіскація активів може стосуватися не лише російських олігархів та пропагандистів, а й українських політичних та публічних діячів, які підтримували риторику Росії. Майно, а також частки компаній можуть втратити деякі депутати партії ОПЗЖ і ті українці, проти кого вже порушено справи щодо держзради.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Закон №7194, який дозволяє Україні конфісковувати активи росіян та повʼязаних із ними компаній, Верховна Рада ухвалила 12 травня, 23 травня його підписав президент. Документ стосується перш за все росіян, які прямо беруть участь у війні Росії проти України, сприяють ескалації або фінансують її.
Реалізувати механізм на практиці не так просто, визнають двоє співрозмовників у робочих групах з економіки та юстиції, створених при Нацраді відновлення України, які беруть участь в обговоренні варіантів конфіскації майна росіян.
Активи російських бізнесменів конфіскувати складніше – мало хто з них публічно підтримував війну в Україні, каже член підкомітету Міністерства юстиції у Нацраді. «Фінансові операції відстежити практично неможливо, оскільки вони захищені банківською таємницею», — додає він.
Ідея розпочати з лояльних Росії українців допоможе швидко залучити додаткові гроші до бюджету, зазначає один із співрозмовників. Інший ефект, за його словами, – демонстрація, що механізм працює, а не завис без рішення.
Ухвалюючи закон депутати дійсно обговорювали можливість конфіскації активів громадян України, проти яких було відкрито кримінальні справи щодо держзради. «Таких людей простіше притягнути до відповідальності», — пояснює один із співавторів законопроекту Ярослав Юрчишин.
За його словами, попередній список кандидатів на конфіскацію містить близько десяти прізвищ. Він не уточнив, хто саме до нього входить, однак зазначив, що йдеться, зокрема, про колишніх нардепів від фракції ОПЗЖ Євгена Мураєва, Віктора Медведчука та Тараса Козака. Ще один можливий фігурант – блогер Анатолій Шарій, додає Юрчишин.
За словами нардепа Галини Янченко, для того, щоб притягти проросійських українців до відповідальності за цим законом, потрібно довести їхню причетність до пособництва тероризму. Але є й інші механізми за якими до списку можуть потрапити діячі ОПЗЖ, зазначає співрозмовник в одній із робочих груп при Нацраді. «До закону спеціально додали пункт під таких, як Медведчук, Ілля Кива та інші», – розповідає він.
Стаття для Медведчука та Ко
Йдеться про статтю 5 Законопроекту №7194. «Підтримка політики держави-агресора щодо невизнання права українського народу на самоідентифікацію та ототожнення українського патріотизму з нацизмом чи іншими людиноненависницькими ідеологіями».
"Це обширне поняття, під яке може потрапити майже кожен депутат ОПЗЖ", — каже співрозмовник серед учасників робочої групи Мінюсту.
Як уточнює співрозмовник, щоб конфіскувати активи проросійських політиків, потрібне рішення суду. Доказом того, що конкретна людина підтримувала або сприяла вторгненню РФ, має стати лінгвістична експертиза. Її проводитимуть експерти Київського незалежного інституту судових експертиз.
«Експерт проаналізує висловлювання умовного Медведчука щодо того чи свідчать вони про підтримку держави-агресора», – пояснює співрозмовник у робгрупі Мінюсту. При цьому фігурант списку зможе провести свою експертизу. «Суд винесе рішення на користь того, хто буде переконливішим», – каже співрозмовник.
Фінальний перелік активів, які можуть бути конфісковані вже найближчими тижнями, має подати Міністерство економіки.
Рішення про конфіскацію приймає Рада національної безпеки і оборони, після чого справи щодо санкційних активів розглядатиме Вищий антикорупційний суд. Одразу після ухвалення закону нардеп Юрчишин прогнозував, що перші судові процеси можуть розпочатися вже за місяць.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.