Петро Порошенко. /УНІАН
Категорія
Картина дня
Дата

За лаштунками Порошенка-політика. Що сталося з бізнесом п'ятого президента після того, як він втратив владу

4 хв читання

Петро Порошенко. Фото УНІАН

Політична боротьба змусила Петра Порошенка реструктурувати бізнес: левовою частиною тепер володіє його син Олексій. Це не позбавило активи вже родини Порошенків від арешту та багатомільйонних штрафів. Що відбувалося з бізнесом пʼятого президента останніми 2,5 року

Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.

Політична діяльність експрезидента та голови партії «Європейська Солідарність» у фокусі уваги ЗМІ та дуже детально висвітлюється. Бізнес-діяльність – у тіні: Forbes подивився, що відбувалося останніми 2,5 року з компаніями пʼятого президента і постійного учасника першої десятки списку найбагатших людей України.

На початку 2020-го Forbes уперше після шестирічної перерви оцінював статки Порошенка. Підсумкова цифра $1,4 млрд викликала широкий суспільний резонанс. Політичні опоненти звинувачували Порошенка, що він закінчив президентство з більшими статками, ніж почав. 2014-го журнал НВ оцінив його статки у $816 млн. У такому трактуванні багато маніпуляції – у розпал активних військових дій українські активи оцінювалися з великим дисконтом. Якщо ж дивитися на перелік компаній, якими володіє Порошенко, то за часи президентства він майже не змінився.

Основа статків Порошенка – 85%-частка в корпорації Roshen. 2020-го кондитерський бізнес займав майже 70% у загальній оцінці. За рік, у рейтингу найбагатших 2021-го, Порошенко «коштував» уже $1,6 млрд. Основна причина – капіталізація глобальних кондитерських компаній, що зростає, і як наслідок – переоцінка у більший бік вартості Roshen.

За мільярдною оцінкою справи йшли не дуже добре: 19 відкритих кримінальних справ та підозра у держзраді, смерть батька, який грав важливу роль в аграрному бізнесі, багатомільйонні штрафи АМКУ. Плюс заарештовані активи : частки у 19 підприємствах, чотири обʼєкти нерухомості та 42 картини.

Бізнес-імперія Порошенка до і під час президентства була багатопрофільною та диверсифікованою. Важливе слово «була» – політична боротьба змусила Порошенка формально розлучитися з левовою частиною бізнесу. Якщо 2018-го він був бенефіціаром у 95 компаніях, то вже 2020-го офіційно володів лише 26 компаніями, за даними Єдиного держреєстру декларацій. На початку 2022 року у Порошенка залишилося лише 18 компаній, свідчать дані Opendata bot. Декларацію за 2021 рік Порошенко ще не подавав.

З компаній, що залишилися у власності пʼятого президента, успішними можна назвати дві – Міжнародний інвестиційний банк, де Порошенку належить майже 60%, і фітнес-клуб «Пʼятий елемент». Інші або збиткові, або на стадії ліквідації.

За лаштунками Порошенка-політика. Що сталося з бізнесом п'ятого президента після того, як він втратив владу /Фото 1

Інфографіка: Леонід Лукашенко

Активи, що спливли

Останні кілька років експрезидент розлучається зі своїми активами. У листопаді 2018-го він отримав $300 млн за свою частку у «Кузні на Рибальському», яку продав групі ТАС Сергія Тігіпка. Завод випускав бойові модулі, бронемашини, гранатомети та зенітні установки. Тігіпко планував побудувати на території заводу житловий масив та торгово-офісний центр. Наразі активи підприємства заарештовані. Держбюро розслідувань підозрює, що метою угоди було відмивання грошей та ухилення від податків. Тігіпко не надав коментар для цієї статті.

Наступного року Порошенко формально перестав бути власником ключових активів своєї бізнес-імперії. Кондитерська корпорація Roshen перейшла старшому синові – Олексію Порошенку.

Forbes звʼязався з президентом корпорації Roshen Вʼячеславом Москалевським. За його словами, зміна найбільшого акціонера ніяк не вплинула на роботу компанії. «Порошенко не брав участі в управлінні компанією з тих пір, як став членом партії СДПУ(о)», – каже Москалевський. Roshen не публікує своєї фінансової звітності, але фінансові показники «Кондитерської корпорації «Рошен», яка забезпечує більшу частину виручки групи компаній, за останні роки зростали. У 2020 році виручка цього підприємства була 17 млрд грн, що на майже 5% більше, ніж у 2019-му, та на 17% більше 2018-го.

Порошенко-молодший також став основним власником холдингової агропромислової компанії «Укрпромінвест-агро» із земельним банком близько 120 000 га, що входить до 15 найбільших агрохолдингів. Аграрний бізнес курирував батько пʼятого президента – Олексій Порошенко, він помер у 2020 році у віці 84 років. Підприємством керував та керує генеральний директор Євген Саєнко. Але Олексій Порошенко-старший затверджував усі важливі рішення, розповідав журналісту Forbes у приватній бесіді колишній керівник МінАПК. Саєнко не відповів на запит Forbes.

2021 року Порошенко «позбавився» ще однієї групи активів – медіа. Торік він продав корпоративні права на телеканали «Прямий» та «5 канал». Новим власником став холдинг «Вільні медіа». Його співвласники – народні депутати партії «Європейська солідарність» Ірина Геращенко, Вікторія Сюмар, Володимир Арʼєв, Ірина Фріз та пʼять журналістів двох телеканалів. Експрезидент розповів у відеозверненні, опублікованому у Facebook, що зробив це, аби не потрапити під дію закону про «олігархів». Володіння медіа – один із критеріїв.

Інфографіка Леонід Лукашенко

Інфографіка Леонід Лукашенко

Чим володіє син Порошенка

Олексій Порошенко став бенефіціаром «сліпого» швейцарського трасту за рішенням трастового керуючого, розповіли журналістам Слідству.Інфо у пресслужбі Порошенка-старшого. Після того як Порошенко став президентом, він у 2016 році передав свою частину корпорації Roshen у незалежний «сліпий» траст, яким до 2018-го управляла міжнародна компанія Rothschild Trust (у 2018-му Rothschild продали трастовий бізнес старшому виконавчому директору Річарду Мартіну та інвестору, імʼя якого вони не розкрили; трастом Порошенка наразі управляє компанія Sequent). Порошенко-молодший не відповів на прохання Forbes прокоментувати свою участь у бізнесі батька.

Окрім трасту, Олексій Порошенко зараз володіє 39 українськими компаніями, за даними Opendata bot. Це юридичні особи Roshen та «Укрпромінвест-агро», логістична та зернова трейдерська компанії, компанії у сфері нерухомості та кілька виробників крохмалю.

Діяльність останніх потрапила під розслідування Антимонопольного Комітету. У грудні 2021-го АМКУ оштрафував компанії крохмального бізнесу «Інтерстарч Україна», «Дніпровський КПК» та «Інтеркорн» на 283,6 млн грн. Їх звинуватили у монопольній змові на ринку кукурудзяної патоки та глюкозних сиропів у 2018–2020 роках. Детальніше Forbes писав про цю справу у статті «Нова палиця Зеленського». Тоді ексуповноважена АМКУ Агія Загребельська висловила припущення, що рішення АМКУ допоможе РНБО внести Порошенка до списку олігархів. «Переписуючи телеканали, він втратив третю ознаку. Природних монополій у нього не було, – пояснювала Загребельна Forbes. – І щоб його внести, потрібне рішення АМКУ щодо монополії».

Міністр юстиції Денис Малюська не такий категоричний, що передача корпоративних прав на медіа-активи соратникам та співробітникам допоможе Порошенко. «Закон прописаний широко і достатньо бути «контролером» медіа, щоб потрапити за цим критерієм до списку олігархів. Необовʼязково бути прямим власником, можна впливати на медіа через афілійованих осіб, – сказав Малюська в інтервʼю Forbes. – Зараз медійно та комунікаційно канали ведуть мовлення так, ніби вони перебувають у власності Порошенка. Це питання доведення».

Чи заважає політична боротьба бізнесу Порошенка, а точніше – вже бізнесу його сімʼї? Точно не допомагає. За попередньою оцінкою Forbes, статки пʼятого президента за минулий рік відчутно зменшилися (але він все ще залишається у списку українських мільярдерів).

«Як рішення про запобіжний захід, так і рішення про арешт активів було ухвалено з серйозними процесуальними порушеннями і без належних підстав, – каже радник юркомпанії Avellum Андрій Фортуненко. – Ми вважаємо, що апеляційний суд матиме досить вагомі причини скасувати обидва ці рішення як незаконні»

З іншого боку, Порошенко за останні два десятиліття вже як мінімум тричі був в опозиції до влади, але його бізнес-імперія відносно безболісно пережила ці періоди. «З погляду бізнесу [Порошенка] – що Порошенко, що держава, що заарештовані акції, – зміна вкрай маленька, якщо взагалі помітна», – каже корпоративний юрист, який попросив не згадувати його імʼя у статті.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд