ПриватБанк і mono підвищили картковий курс долара. Причина – махінації з валютою коштом резервів НБУ. Що буде з курсом в інших банках /Ілюстрація Shutterstock
Категорія
Гроші
Дата

ПриватБанк і mono підвищили картковий курс долара. Причина – махінації з валютою коштом резервів НБУ. Що буде з курсом в інших банках

Ілюстрація Shutterstock

ПриватБанк понад місяць тримав занижений курс конвертації валюти у розрахунках гривневими картками. Це було вигідно не лише українцям, які живуть за кордоном, а й «картковим туристам», які навчилися заробляти на різниці в курсах за допомогою фінтех-сервісів на кшталт Wise. Як це працювало та чому махінації зрештою доводилось оплачувати НБУ?

⚡️Ми дуже хочемо, щоб наші читачі знали більше, створювали більше і заробляли більше. Тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом SMART до 19.05 Оформлюйте зараз за цим посиланням

ПриватБанк різко підвищив картковий курс до ринкового – за ніч конвертація долара з гривневої картки банку стала дорожчою на 2,5 грн, або на 7%. Картковий курс у ПриватБанку змінився з 32,7 грн/$ 5 липня до 35,21 грн/$ 6-го. Слідом за найбільшим банком свої курси підвищили monobank та інші великі фінустанови.

Таке рішення має кілька наслідків. По-перше, це впливає на українців, які живуть за кордоном і користуються там гривневими картками. Більш високий курс для них невигідний. Для підприємців (у тому числі ФОП) ситуація не змінилася: вони, як і раніше, повинні купувати та продавати валюту з привʼязкою до зафіксованого офіційного курсу за формулою «29,25 грн/$+1%».

Другий наслідок – тепер «картковий туризм», який з часом набув віртуальної форми завдяки схемам через Revolut та Wise, став збитковим. Це важливо і для НБУ: у тому числі такі операції змусили регулятора продати на валютному ринку в червні $4 млрд.

Підстави переглянути курси у банків зʼявилися ще понад місяць тому, коли Нацбанк скасував обмеження готівкового і карткового курсів коридором «офіційний + 10%». Втім з того часу банки, включно із «Приватом», не поспішали вирівнювати розрив між картковим і ринковим курсами, який напередодні зняття обмежень сягав 25%.

Що змінилось?

Чому ПриватБанк несподівано підвищив курс

«Ми свідомо вирішили не поспішати та не змінювати суттєво наші внутрішні курси у перші дні після рішення Нацбанку», – пояснював в інтерв’ю Forbes на початку червня голова правління ПриватБанку Герхард Бьош. За його словами, на ринку був дуже серйозний ажіотаж, і банк вирішив не робити різких рухів, чекаючи на стабілізацію.

Була й інша причина, чому «Приват» та інші банки не поспішали змінювати курс. Банки мають можливість купувати дешеву валюту в Нацбанку, пояснює директор департаменту ринку капіталів Райффайзен Банку Олег Клімас. Курс для операцій на міжбанківському валютному ринку, де торгують банки та регулятор, з 24 лютого залишається зафіксованим у коридорі «офіційний + 1%».

Відмовитися від тактики неринково низького карткового курсу «Приват» спонукав НБУ. Регулятор розраховує, що підвищення курсів лідером ринку стимулює зробити те саме й інші фінустанови, розповів співробітник департаменту відкритих ринків НБУ, що просив не згадувати його імені у статті. Навіщо? Занижений картковий курс тисне на золотовалютні резерви. У червні регулятор витратив на валютному ринку майже $4 млрд з резервів. У травні аналогічний показник становив $3,4 млрд, у квітні – $2,2 млрд.

Співвласник конкуруючого monobank Олег Гороховський також припускає, що різке підвищення у «Приваті» сталося не без участі Нацбанку. «Ми підняли курс слідом за «Приватом», – сказав він. – А вони, скоріше за все, – після консультацій з НБУ». Картковий курс у mono 5 липня був на рівні приватівського, наступного дня – 35,18 грн/$ (на три копійки нижче, ніж у ПриватБанку).

Ще одна схема

Чому НБУ так непокоїла різниця курсів? Резерви у тому числі витрачались на схеми покупки через конвертацію гривні за більш вигідним курсом. За словами співрозмовника з НБУ, останні новації у цій сфері дозволяли «туристам» купувати валюту навіть не виходячи з дому.

Для цього було достатньо відкрити віртуальну картку через сервіси Revolut та Wise. Низький курс ПриватБанку дозволяв через них конвертувати гривню у долар значно дешевше, ніж можна купити у касах банків і на чорному ринку.

Приклад такої транзакції: переказ на віртуальну картку Wise (50 000 грн – дозволений НБУ максимум на людину на місяць) за курсом банку 32,7 грн/$ + 2% комісії ПриватБанку. Таким чином, перебуваючи в Україні, де Нацбанк суттєво обмежує купівлю валюти, можна було вивести гривневі кошти у валюту. Далі – переказ на валютну картку будь-якого українського банку.

Чому це стало проблемою для Нацбанку? Для будь-яких розрахунків по гривневим карткам за кордоном банкам потрібна валюта. Навіть найбільші гравці не мають достатньої власної валютної ліквідності, тож купують її в НБУ, пояснює голова департаменту макродосліджень групи ICU Віталій Ваврищук. Регулятор продає долари банкам за курсом 29,25 грн/$.

Формально валютні активи ПриватБанку й Ощадбанку перевищують зобов’язання, свідчать дані про нормативи обох банків. Але це результат переоцінки ОВДП в їх капіталі, що випущені в гривні з привʼязкою до долара, і про надлишкову валюту не йдеться, пояснює Ваврищук.

Задум НБУ майже наразі спрацював: відсьогодні схема Revolut/Wise буде збитковою. Ефект рішення «Привату» стимулював не лише mono, а й ініші найбільші «карткові» банки переглянути курси. Ощадбанк підвищив курс конвертації з 33,09 до 34,91 грн/$. «Насамперед ми дивимось на конкурентні позиції по курсах та необхідність купівлі чи продажу валюти з точки зору валютної позиції банку, а також потреби клієнтів», – пояснили в пресслужбі «Ощаду».

Райффайзен Банк поки зберіг курс на рівні 32,77 грн/$. «Поки є можливість купувати дешеву валюту в НБУ під даний тип операцій, банк не планує підвищувати курс до готівкового», – говорить менеджер «Райффайзену» Клімас. Але він не виключає помірного підвищення. Причина? Щоб уникнути міграції «схемників» з інших банків, додає банкір.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні