Запорізька АЕС в 2020 році. /Олександр Чекменьов
Категорія
Картина дня
Дата

Росія хоче змусити Україну платити за електроенергію із захопленої Запорізької АЕС. Чи зможе вона реалізувати свої плани?

Запорізька АЕС в 2020 році. Фото Олександр Чекменьов

Росія погрожує спрямувати електроенергію Запорізької АЕС до РФ, якщо Україна відмовляється за неї платити. Чи можливо це зробити, що для цього треба і чим це загрожує Україні

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Віцепремʼєр РФ Марат Хуснуллін, який побував в окупованому Мелітополі, запропонував Україні купувати електроенергію Запорізької АЕС, яка тимчасово перебуває під контролем російських загарбників.

«Якщо Україна буде готова приймати та оплачувати, значить [Запорізька АЕС], працюватиме для них. Не прийматиме – працюватиме на Росію», – сказав 18 травня Хуснуллін, пише російський «Інтерфакс». Він зазначив, що в Росії не буде проблем з продажем атомної електроенергії ЗАЕС.

Чим важлива ЗАЕС

Потужність Запорізької АЕС – понад 6000 МВт. Це найбільша атомна електростанція в Європі, та дев’ята за потужністю у світі. До війни вона забезпечувала виробництво майже чверті електроенергії в країні

Запорізька АЕС зараз працює на потужності близько 1200 МВт, двома з шести енергоблоків, каже Ольга Кошарна, колишній член колегії Держатомрегулювання. «Третина її електроенергії йде на тимчасово окуповані території Херсонської і Запорізької областей», – каже вона.

Споживання електроенергії в Україні зараз впало приблизно на 30% від довоєнного рівня, тому робота Запорізької АЕС на мінімальній потужності не викликає проблем в енергосистемі, каже Володимир Омельченко, директор енергетичних програм центру Разумкова.

«Але якщо ми залишимося без цієї АЕС у зимовий період, враховуючи відновлення виробництва і зростання споживання, в нас можуть виникнути серйозні проблеми», – каже Омельченко.

Що відбувається на ЗАЕС зараз

(натисніть «Читати більше»)

Російські війська окупували ЗАЕС на початку березня, завівши туди близько 500 солдатів, танки та важке озброєння, зокрема вибухівку. Працівникам АЕС доводиться працювати під прицілом автоматів та в умовах сильного психологічного тиску.

Зараз кількість росіян на станції зменшується. Вони відводять частину своїх підрозділів, вірогідно, в зону бойових дій, каже очільник «Енергоатому» Петро Котін. Росіяни, за його словами, контролюють під’їзди до станції.

«Також на станції присутній персонал «Росатому», який не втручається в роботу станції, – каже Котін. – Вони вивчають документацію, роблять якісь виміри». Він зазначає, що працівники Запорізької АЕС виконують команди «Укренерго».

Чи може Росія постачати електроенергію з ЗАЕС до Криму

Спрямувати електроенергію з ЗАЕС до енергосистеми Росії можливо через підʼєднання до енергомережі анексованого Криму. «Наразі енергосистема України не має фізичних звʼязків з енергосистемою Росії, тому постачання електроенергії з українських електростанцій до Росії фізично неможливе», – пише пресслужба держкомпанії «Укренерго» у Facebook. 

Ще восени 2015 року українські активісти пошкодили опору лінії електропередачі «Мелітополь – Джанкой», після цього були пошкодженні мережі «Каховка – Титан», «Каховська – Островська» та «Каховська – Джанкой», завдяки чому постачання електроенергії до півострова повністю припинено. Крим на той час самостійно забезпечував себе електроенергією менше ніж на третину, а решта постачалась з України.

Росія здатна відновити ці магістральні лінії на півострів, каже Кошарна. «Їхнє відновлення може зайняти щонайменше пів року», – каже вона. Омельченко сумнівається, що Росія почне це робити зараз – у регіоні йдуть активні бойові дії, і Україна зможе цьому перешкоджати воєнним шляхом.

Відновити лінії недостатньо, говорить очільник «Енергоатому» Петр Котін. «Щоб переключити подачу електроенергії до іншої енергосистеми, треба контролювати підстанції, – каже він. – Тому сьогодні неможливо подавати електроенергію з ЗАЕС ні в Крим, ні в будь-які інші міста, крім української енергосистеми». 

«Єдине, що може зробити на станції РФ, – відключити її», – сказав Котін в інтервʼю Forbes.

Кошарна заочно апелює керівнику «Енергоатому». Вона стверджує, що підключення до російської енергосистеми можливе через тимчасово захоплену підстанцію «Каховська» в Херсонській області. В кінці 2021 року її з’єднали з Запорізькою АЕС новою лінією електропередачі.

Наслідки для Росії

«Будь-яка зміна ситуації на ЗАЕС буде означати акт ядерного тероризму, і ті, хто створить таку загрозу, нестимуть відповідальність за це з усіма наслідками», – йдеться в повідомлені «Укренерго». За такі дії Росію можуть виключити з МАГАТЕ та ввести санкції проти «Росатома», припускає Омельченко.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні