Герман Галущенко, міністр енергетики
Категорія
Картина дня
Дата

Дефіцит бензину, обвал енергоринку та зупинка транзиту російського газу. Як все це налаштувати? Інтерв’ю міністра енергетики Германа Галущенка

Герман Галущенко, міністр енергетики

Коли в Україні буде подолано дефіцит пального, скільки Україна може заробити на експорті електроенергії, коли розпочнеться імпорт газу та як корупція в Угорщині заважає запровадженню нафтового ембарго ЄС проти Росії – інтерв’ю з Германом Галущенком, міністром енергетики України.

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Герман Галущенко став міністром енергетики в кінці квітня минулого року після другої невдалої спроби назначити на цю посаду Юрія Вітренка, який зараз очолює «Нафтогаз України».

В міністри його висунув Офіс президента, оскільки «він був учасником робочих нарад з енергетики та зарекомендував себе як професіонал», – пояснював тоді цей вибір Давид Арахамія, голова фракції «Слуга народу». До призначення працював на різних посадах у державному «Енергоатомі», прокуратурі, Міністерстві закордонних справ, Адміністрації президента.

На посаду Галущенко прийшов зі стандартними гаслами: знизити тарифи, вивести енергетичну галузь із кризи. Невідомо, чи вдалось би йому здійснити ці обіцянки, якби не війна. Втім, зараз інші проблеми: дефіцит пального на заправках, мільярдний дефіцит коштів на ринку електроенергії та підготовка до опалювального періоду в умовах війни. 

Коли на АЗС зʼявиться пальне?

З початку війни споживання нафтопродуктів суттєво впало – на 72%. Потреби на травень складають приблизно 100 000 т бензину и 250 000 т дизелю. 

Росіяни зруйнували наші нафтобази, Кременчуцький НПЗ. Безумовно, це вплинуло на ринок. Ми були змушені повністю перебудовувати логістику. Працюємо над збільшенням імпорту пального. В травні він зріс автомобільним транспортом в 15 разів у порівнянні з березнем, річковим транспортом і залізницею – у пʼять разів.

Обсяги імпорту зростають кожного дня. Таких об’ємів пального цими напрямками ми ніколи раніше не завозили. Проблема дефіциту пального буде вирішена найближчим часом. Не можу називати більш конкретні терміни з огляду на безпекову ситуацію.

Чи не могли гострий дефіцит штучно створити деякі гравці ринку?

Ми не можемо виключати недобросовісних дій гравців ринку. Очевидно, є випадки, коли дехто намагається максимально заробити на людях в умовах війни. Це навіть не недобросовісна конкуренція, за таке треба розстрілювати. 

Не можу зараз сказати, хто саме це робить і в яких об’ємах. Мають бути відповідні дії силових структур, Антимонопольного комітету. Вони розберуться.

Getty Images

Getty Images

Чому Україна призупинила частину транзиту російського газу тимчасово окупованою територією?

По-перше, Україна транзит не зупиняє. Україна навіть в умовах війни виконує свої обов’язки транзитера. За умовами транзитного контракту, Україна має право перенести приймання газу на іншу точку. Що ми і запропонували зробити росіянам через форс-мажорні обставини, які зафіксував Оператор ГТС України. Ці обставини були досліджені міжнародними юристами, що супроводжують контракт, які нам підтвердили, що юридично ми маємо таке право. 

Що саме трапилось? Окупанти 9 травня почали відбирати газ із транзитної труби, ймовірно для Луганської ТЕС, контроль над якою ми зараз втратили, і для промислових об‘єктів на окупованій території. Обсяг вкраденого газу в умовах військових дій важко точно порахувати. Але якби вони продовжували відбирати газ, ми б несли великі втрати. Це величезні кошти.

Матеріали по темі

Перед оголошенням форс-мажору ми попередили наших європейських партнерів, що плануємо це зробити. Ми зробили все коректно і тепер чекаємо від росіян юридичної відповіді. Подивимося, що вони зроблять. Зупинять транзит? Це питання виконання їхнього контракту з європейцями. А Україні за транзит вони все одно мають продовжувати платити. Перестануть платити? Зустрінемося в арбітражі.

В свою чергу росіяни відключили газопровід, яким Україна постачала газ у Донецьку й Луганську області? Це означає, що місцеві мешканці залишаться без газу?

Саме дії окупанта призвели до таких наслідків. Проте в самій трубі ще залишається газ. Він може бути використаний, його вистачить на певний час. Ми знаємо, як відновити постачання. Це технічне питання, яке фахівці ГТС готові вирішити, як тільки хід військових дій дозволить це зробити. Фахівці чекають сигналу від військових, щоб це зробити.

В якому стані зараз ринок електроенергії?

В перші місяці війни дуже впав рівень розрахунків і споживання. Це сильно вдарило по ліквідності ключових генеруючих компаній на ринку. Він завжди збалансовувався за рахунок промислових споживачів, ціна на електроенергію для яких була вищою, ніж для населення. Через війну багато підприємств закрились, багато знищено. 

Рівень розрахунків населення в перші місяці війни падав на 30%, промисловості – на 40–50%. Споживання електроенергії з початку війни скоротилося на 32–35%. Через це на ринку утворився величезний дефіцит коштів, який ми оцінюємо десь в €250 млн.

Ми бачимо, що зараз рівень розрахунків і споживання зростає, але поки що не так швидко, як нам хотілось би. Запускаються релоковані підприємства, відкриваються компанії на територіях, де вже порівняно спокійно.

Який рівень розрахунків на тимчасово окупованих територіях і чи варто платити за комунальні послуги людям, які там знаходяться?

Рівень оплати впав, але він більший, ніж можна було б очікувати, враховуючи умови, в яких там знаходяться люди. Якщо є така можливість, я всім раджу платити. І чекати на Збройні сили України.  

Як в умовах дефіциту коштів на ринку функціонують наші генеруючі компанії: ДТЕК, «Енергоатом», «Укргідроенерго»?

Ключовий тягар впав на державні компанії «Енергоатом», «Укргідроенерго», які несуть спеціальні обовʼязки із забезпечення населення електроенергією за регульованими, більш низькими цінами. В той же час у генерації є резерв потужності. Головна проблема зараз у тому, щоб виробництво електроенергії оплачувалося на належному рівні й у максимальних обсягах.

Як вирішити цю проблему?

Є два шляхи. Перший, щоб європейці або інші партнери підтримали наш ринок грошима. Це приблизно €250 млн на місяць. Ми з ними на різних рівнях обговорювали можливість такої допомоги в розмірі €1 млрд на чотири місяці.

Але існує набагато кращий варіант – дати нам самим заробити ці кошти на експорті електроенергії. Це вирішить усі наші проблеми на ринку. Адже європейські ціни в середньому в чотири рази вищі за українські. Європа також від цього виграє. Наш експорт електроенергії допоможе їм зменшити споживання російського газу та вугілля.

Більшість наших сусідів щиро цього хочуть. Через війну в мене зараз у телефоні номери майже всіх європейських міністрів енергетики. Ми можемо в будь-який час зв’язатися, обговорити певні питання. Ось така зараз дипломатія. Війна потребує швидкої комунікації й прискорених рішень.  

Дефіцит бензину, обвал енергоринку та зупинка транзиту російського газу. Як все це налаштувати? Інтерв’ю міністра енергетики Германа Галущенка /Фото 1

Що заважає відкриттю експорту?

Зараз ми експортуємо, але невеликі обʼєми – 210 МВт до Польщі. А до війни мали експорт із Бурштинського енергоострова на рівні 800 МВт. Імпорту електроенергії з початку війни в нас не було, незважаючи на те що з моменту синхронізації ми можемо використовувати аварійну допомогу з Європи.

Після синхронізації української та європейської енергосистем, яка відбулася ще в березні, у нас є технічна можливість експортувати до 1690 МВт. Політична підтримка збільшення обсягів експорту є. Але європейці мають це дозволити з точки зору технічної готовності.

Сподіваюсь, найближчим часом це має відбутися. Найімовірніше, ми будем збільшувати експорт поступово. За нашими розрахунками, це може дати ринку мінімум 2 млрд грн живих грошей у місяць. Але об’єм експорту розголошувати не можу – це дуже чутлива тема перемовин.

Матеріали по темі

Ви кажете, що спілкуєтеся з усіма європейськими міністрами. Що вам кажуть угорці? Як вони пояснюють небажання відмовитися від російських газу та нафти?

Вони кажуть, що в них зростуть платіжки. Так, дійсно, можливо, ціни зростуть. І політики мають пояснювати виборцям, чому саме зросли ціни. Це – тягар, який вони не хочуть на себе брати. Але не треба знімати з рахунків корупцію як явище. Повірте, в деяких країнах ЄС, на жаль, також є корупція.

Угорщина має окремий контракт з газу. Ціна за цим контрактом у рази нижча, ніж ціни на європейському ринку. Це як? Зрозуміло, що це не просто так. Це елемент впливу, який вимагає певних дій від сторони, яка отримує цей бонус. Наприклад, не пускати Україну до НАТО. Хіба це не корупція?

Теж саме було з Україною. Наприклад, нам Росія дала знижку на газ, а ми продовжили термін перебування російського Чорноморського флоту в Криму. Що це, як не корупція?

Ключове, що Угорщина є членом ЄС і має виконувати колегіальні рішення Союзу. Якщо одна країна йде проти рішення Євросоюзу, то, в моєму розумінні, було би чесно, щоб ця країна не могла розраховувати на гроші, програми й можливості, які дає ЄС.

Україна вже розпочала імпорт газу? Скільки ми плануємо імпортувати для проходження опалювального сезону? 

Імпорт газу після закінчення опалювального сезону ми поки що не починали. Плануємо розпочати влітку. Зараз дивимося, за якими маршрутами, якими цінами. «Нафтогаз» цим займається цілодобово. Також відслідковуємо споживання, щоб розуміти, скільки нам треба буде газу. В квітні обсяг споживання газу впав на 30% від минулорічного. Традиційно ми імпортували близько 10 млрд кубометрів на рік. Цього року нам потрібно буде менше газу. 

Проблема з імпортом газу не в тому, що його ніде взяти, а в тому, що він зараз коштує більше $1000 за 1000 кубометрів. 

Одна з опцій, як вирішити цю проблему, – це ініціатива Єврокомісії про спільну закупівлю газу для членів ЄС. Ми теж беремо участь у цьому проєкті. Механізм поки що опрацьовується. В цій ініціативі є і безпековий, і економічний сенси, вона має дозволити закупити потрібні обʼєми газу за більш низькими цінами. Подивимося, як це буде працювати технічно. Поки що такого розуміння немає. 

А що з вугіллям? 

Видобуток вугілля державними шахтами впав на 37% із початку війни. Ми вже втратили три шахти на тимчасово окупованих територіях. Вони затоплені, й відновити їх буде неможливо. 

Але з накопиченням вугілля я проблем не бачу. Є декілька напрямків, які ми зараз опрацьовуємо. Цю проблему буде вирішено, але деталі не розголошуватиму. 

Хочу підкреслити, в наступному опалювальному сезоні всім українським споживачам вистачить електроенергії й газу. Інша справа, що росіяни можуть продовжувати знищувати енергетичну інфраструктуру, тому тут ми покладаємося на допомогу ЗСУ.  

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні