Олена Зеркаль /Getty Images
Категорія
Гроші
Дата

Румунія вперше купила українську електроенергію, чекають поставок Словаччина й Угорщина. Скільки Україна може заробити на експорті в ЄС. Пояснює Олена Зеркаль

4 хв читання

Олена Зеркаль Фото Getty Images

Європа почала купувати українську електроенергію. Чому це важливо і скількі можна на цьому заробити.

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

Минулого тижня Укренерго провела перший аукціон для експорту електроенергії в ЄС. За перші шість днів на цих поставках Україна заробила близько 86 млн грн, реалізувавши 14 400 МВт-год. Чи є можливості для зростання?

У разі збільшення пропускної здатності на експорт електроенергії до 2,5 ГВт Україна зможе отримувати понад 70 млрд грн на рік від її продажу, заявив премʼєр-міністр Денис Шмигаль.

Як реалізувати потенціал? Відповідає радниця міністра енергетики України Олена Зеркаль.

Чому ми почали експорт з мінімальних 100 МВт?

Це повʼязано з технічними передумовами, які перед нами ставило ENTSO-E. Наприклад, умовами передбачено встановлення пристроїв STATCOM, які балансують систему. ENTSO-E схвильоване, що без цього устаткування можуть бути великі коливання.

Україна та Іспанія знаходяться на периметрі континентальної системи. Іспанці вже відчули коливання, після того як ми почали експорт, і мають забезпечувати балансування за свій рахунок.

Після встановлення статкомів ми зможемо на повну відкрити всю нашу потужність. До цього часу ми домовились з ENTSO-Е, що експорт збільшуватиметься поступово, відповідно до результатів кожного місяця.

Зараз кожного дня проходять аукціони на 100 МВт. Європейці дивляться на стабільність роботи системи, прозорість проведення аукціонів і рівність доступу до них гравців ринку. 

Скількі часу потребуватиме встановлення STATCOM і за якою ціною?

Статкоми будуть готові для встановлення в липні – серпні наступного року. Ми завершили всі процедури для початку виробництва статкомів за участю Світового банку, компанії Simens. Їх виробляє компанія Simens за підтримки Світового банку й уряду Німеччини.

Ми маємо поставити чотири таких установки загальною вартістю €35 млн.

Чи можна замінити статкоми на battery storage?

Як перехідне рішення. Водночас battery storage штучний товар, і його установка також займе багато часу. Наскільки я знаю, вже є декілька зацікавлених сторін, щоб ці установки з’явилися в Україні.

Battery storage від ДТЕК

ДТЕК Ріната Ахметова розглядає можливість встановити battery storage на 20 МВт. «Якщо Укренерго підтвердить, що установка систем накопичення енергії, наприклад на Бурштинській ТЕС, допоможе розширити перетин, то ми зможемо завершити цей проєкт у І кварталі 2023 року», розповів Максим Тімченко, генеральний директор ДТЕК, в інтерв’ю Forbes, яке вийде пізніше.

Наскільки ми можемо збільшувати щомісячний експорт?

ENTSO-E не обмежили потужність, на яку щомісячно може збільшуватись експорт. 100 МВт – це мінімум. Решта залежить від того, які домовленості будуть на політичному рівні. 

Першою електроенергію почала купувати Румунія. На початку липня підключиться Словаччина. Зараз, незважаючи на таку можливість, Угорщина не купує нашу електроенергію, тому що очікує проведення спільних аукціонів щодо розподілу потужностей. Але запровадження спільних аукціонів потребує шість місяців.

Чи зацікавлена в українській електриці Польща?

Сценарій підключення до ENTSO-E передбачав підключення на першому етапі Угорщини, Словаччини та Румунії.

Поляки спочатку не хотіли купувати українську електроенергію, але наразі змінили свою позицію. З їхнього боку є погодження на реконструкцію лінії «Хмельницька АЕС – Жешув» із зменшенням її потужності з 750 кВт до 400 кВт. Вони допомагають з реконструкцією цієї лінії і закуповують необхідне обладнання. Розраховуємо, що реконструкція буде завершена до кінця цього року. 

Це надасть додаткові можливості з експорту електроенергії в ЄС. Крім того, ця лінія також додатково стабілізуватиме систему і не допускатиме низькочастотних коливань.

Ми експортуємо електроенергію в Польщу з березня цього року. Яка різниця між цим експортом і експортом, який розпочався в Румунію?

Принципова різниця в тому, що на Польщу електроенергія йде виділеною лінією. Вона не підключена до загальної української мережі й умовно знаходиться в їхній енергосистемі. Крім того, ніхто крім ДТЕК не може торгувати цієї енергію, бо вона йде з їхньої електростанції.

Ми теж експортуємо електроенергію в Молдову. Чому за можливість експорту в цю країну немає конкуренції між трейдерами?

Головна причина – ціна. Вона в Молдові, як і в Україні, в рази нижча, ніж у країнах ЄС. Зараз ціни в Європі дуже високі – втричі більші, ніж в Україні.

Який об’єм комерційного обсягу в ЄС ми розраховуємо досягти до кінця цього року?

За всіх сприятливих умов ми мінімально розраховуємо вийти на 800 МВт. Наша мета – 1000 МВт.

Цей процес невідворотний? Чи можуть європейці зменшувати потужність нашого експорту?

Це можливо, якщо ми порушуватимемо правила. Якщо ми дотримуємось усіх правил, якщо у нас відкриті та конкурентні аукціони, якщо ми продовжимо розвивати нашу систему, встановлювати необхідне обладнання, то ніхто зменшувати не буде.

В ЄС зараз величезний попит на енергію. Ближче до зими цей попит буде тільки збільшуватись.  

Чи вистачить самій Україні електроенергії взимку?

Це залежатиме від стабільності роботи української генерації. Якщо не буде серйозних пошкоджень, пов’язаних з війною, якщо вистачатиме вугілля, а всі заявлені блоки АЕС працюватимуть, то нам вистачить електроенергії і для себе, і на експорт. Це також залежатиме від того, наскількі буде холодною зима.

Скільки ми можемо заробити на експорті до кінця року?

У перший день аукціонів Укренерго заробили 10 млн грн за доступ до перетину, в другий – 15 млн грн. Через велику конкуренцію Укренерго заробляє на цьому від 50% до 80% від ціни електроенергії в Європі.

Скільки в грошах Україна може експортувати електроенергії до кінця року, залежатиме від кінцевих цін і обсягів. 

Крім того, важливо, щоб «Укргідроенерго», «Енергоатом» розвивали свій трейдинг і шукали кінцевих споживачів у ЄС, які формуватимуть запит на нашу електроенергію.

Чи зростуть ціни на електроенергію в Україні?

Ні. В Україні ціни на електроенергію регульовані. Регулятор встановлює граничні ціни. У нас в цьому питанні процвітає соціалізм.

Шлях України до енергосистеми ЄС

(натисніть "читати більше")

Робота з приєднання до енергосистеми Євросоюзу розпочалася в 2015 році, після анексії Криму й окупації частини Донецької та Луганської областей.

У 2017 році Укренерго й ENTSO-E підписали угоду про умови обʼєднання енергосистем. За цією угодою кінцевий термін синхронізації запланований на 2023 рік.

За шість років на підготовку до інтеграції Україна витратила близько €700 млн. За цей час модернізувала підстанції, лінії електропередачі й електростанції.

2020 року Укренерго сертифікований як незалежний оператор системи передачі європейського зразка. Паралельно відбувалися випробування української енергосистеми.

За кілька годин до ракетного обстрілу Росією українських міст і початку повномасштабної війни 24 лютого Україна відʼєдналася від енергосистем Росії та Білорусі. Це було тестове відключення на три дні, щоби протестувати стабільність місцевої енергосистеми. 

27 лютого Україна мала повернутися в обʼєднану з Росією та Білоруссю мережу, але після початку війни Міністерство енергетики України відмовилося від цього.

Натомість Україна попросила ЄС прискорити інтеграцію до європейської мережі, і Єврокомісія погодилася. Вже 16 березня Україна приєдналася до Європейської енергетичної системи.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні