30 стійких компаній
До великої війни «ДТЕК Енерго» генерувала понад 40% виторгу групи і займала 30% ринку електроенергії. Компанія видобувала 90% усього вугілля і контролювала близько 70% теплової генерації. Через війну виторг впав на 20%, виробництво електроенергії – на 30%, а частка на ринку електроенергії знизилася до 20%, казав Forbes Максим Тимченко. У тимчасовій окупації залишилися Луганська і Запорізька ТЕС (Енергодар). А також усі вітрові електростанції – вони виробляли 70% зеленої енергії ДТЕК. Електростанції ДТЕК залишаються пріоритетними цілями для російських ракет. За хороші новини відповідає «ДТЕК Нафтогаз». Рекордні ціни на газ допомогли збільшити виторг групи на 43%. Компанія планує повторити результат 2021 року, видобувши 2 млрд куб. м газу, а також добудувати вітрову електростанцію на півдні країни потужністю понад 500 МВт.
25 найрозумніших компаній
Рік заснування: 2005
Рік запуску R&D‑відділу: 2018
Штат R&D‑відділу: 16
Інвестиції в R&D: не розкриваються
Керівник напряму: Емануеле Вольпе
Замість традиційного R&D‑департаменту ДТЕК використовує підхід відкритих інновацій – шукає розробки на ринку через команду скаутів. Орієнтуються на показник TLR (рівень готовності технології), який має бути більшим за п’ять. Це означає, що прототип можна тестувати у реальних умовах.
Якщо рішення допомагає бізнесу стати безпечнішим, екологічнішим чи ефективнішим, ДТЕК ліцензує технологію, розповідає керівник компанії з інновацій Емануеле Вольпе. Операційна ефективність на другому плані – перед Вольпе не ставлять завдання, щоб проєкти приносили прибуток. З 2200 заявок до реалізації поки що дійшли 12 ідей у семи бізнес‑вертикалях ДТЕК.
Стартап EverScan запропонував вимірювати обсяги вугілля на складах ТЕС за допомогою дронів, оснащених лідарами. Виміри прискорилися з двох днів до двох – чотирьох годин і стали на 10% точнішими. «Раніше співробітники мали підійматися на гору вугілля, – каже Вольпе. – Нині достатньо натиснути кнопку, і дрон усе зробить». Стартап AxDraft запропонував конструктор договорів: документи тепер готують на 70% швидше. Це дозволило заощадити за рік близько $3 млн. Вольпе планує лише прискорюватися, план – понад 10 нових пілотів щороку.
100 найбільших приватних компаній 2021
Найбільший приватний енергохолдинг України ДТЕК у травні 2021‑го завершив реструктуризацію кредитного портфеля на $2 млрд і повернувся на ринок M&A. Найближчий об’єкт для поглинання – Кіровоградобленерго, яку контролює російська VS Energy Михайла Воєводіна. Холдинг також цікавиться газовими родовищами Geo Alliance Віктора Пінчука, сказав «Економічній правді» СЕО ДТЕК Максим Тімченко. У першій половині 2021 року «ДТЕК Енерго», що відповідає в холдингу за видобуток вугілля і виробництво електроенергії, наростила відпуск електроенергії на 14,5%. Це дало змогу збільшити виторг на 15% і скоротити чистий збиток у 32 рази. «ДТЕК Енерго» генерує понад 40% виторгу групи, що не заважає її керівництву готувати розпродаж ТЕС і шахт на користь зеленої генерації. «Якщо у нас буде попит на 10% портфеля станцій і шахт – отже, продамо 10%. Якщо на 100% – отже, продамо 100%», – говорить Тімченко. Впродовж 10 років ДТЕК має намір наростити частку відновлюваної енергії у загальному обсязі реалізації мінімум на 24 п. п., до 33%.