Категорія
Картина дня
Дата

Як посилити санкції проти Росії? Фукуяма, Ослунд та ще 49 економістів і державних діячів пропонують конкретні кроки. Ось список

4 хв читання

Стенфордський університет опублікував відкритий лист від 51 визначного економіста і державного діяча, серед яких Френсіс Фукуяма, Андерс Ослунд, а також Юрій Вітренко та Сергій Гурієв. Вони закликають посилити санкції проти Росії та мають свій рецепт знекровлення російської воєнної машини

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

Розширення санкцій проти російського газу та нафти

 • Європейський Союз негайно бере зобов’язання припинити торгівлю нафтопродуктами з Росією та Білоруссю. Країни блоку поетапно скорочують закупівлю російської нафти та продуктів її переробки, поки остаточно від неї не відмовляться.
 • ЄС вводить значне мито або податок на імпорт російської сирої нафти. Щоб залишатися конкурентоспроможною, Москва буде змушена знизити ціну, а це зменшить доходи.
 • Країни світу змушують покупців російської нафти та газу здійснювати платежі на цільові депозитні рахунки, з яких Росія не виведе гроші до кінця війни. Росія може використати ці кошти лише на продукти харчування, ліки й інші гуманітарні товари.
 • ЄС скорочує імпорт російського газу на дві третини в 2022 році та припиняє закупівлю російського газу до кінця 2027 року. Блок також встановлює конкретні дати для припинення експорту газу через «Північний потік – 1», «Турецький потік – 2» та «Ямал – Європа».
 • ЄС скасовує часткову або мажоритарну власність російських державних підприємств в об’єктах європейської енергетичної інфраструктури. Це охоплює нафто- і газопроводи, об’єкти для зберігання та розподілу газу, нафтопереробні заводи.
 • Країни зменшують залежність від енергоносіїв РФ, підвищуючи енергоефективність підприємств і житла.
 • ЄС, США й інші партнери разом погрожують вторинними санкціями всім покупцям російської нафти. Під санкції не потрапляють країни, які зобов’язуються поетапно – кожні шість місяців – скорочувати закупівлі російської нафти. 
 • Демократичний світ заохочує неросійських виробників нафти і газу розширювати виробництво.
 • Захід вводить санкції проти ключових державних підприємств енергетичної галузі, таких як: «Роснефть», «Газпром», «Газпромнефть», «Транснефть» тощо.

Транспортні санкції

 • Демократичний світ забороняє морський, наземний та залізничний транспорт з Росії. Виняток: перевезення, які забезпечують глобальну продовольчу безпеку.
 • Країни запроваджують блокування судноплавних компаній РФ, наприклад, «Совкомфлот», «Газпромфлот» і «Роснефтефлот», а також інших суден під російським прапором, які належать росіянам, російським компаніям або працюють у російських портах.
 • Крюїнгові компанії перестають працювати з російськими екіпажами, а біржі – з російськими вантажами. Виробники суднодвигунів припиняють поставки російським компаніям запчастин, які можуть також використовуватися для військових кораблів.
 • Захід вводить санкції проти ключових державних інфраструктурних і промислових компаній, зокрема «Ростелекому», «РЖД», «Інтер РАО», «Росатому», «РусГідро», «Мосенерго», «Атомфлоту» та «КамАЗу».

Нові фінансові санкції

 • Як США вже вчинили із Сбербанком й Альфа-банком, вони вводять санкції проти 30 інших найбільших російських банків та фінустанов, таких як: Газпромбанк, Банк Москвы, Россельхозбанк, Транскапиталбанк, Bank Trust, Росбанк, Тинькофф Банк і «Точка», а також Московская Биржа (MOEX). Санкції діють і проти всіх їхніх дочірніх компаній у Росії та за її межами.
 • США забороняють транзакції та бізнес з усіма регульованими органами країни, усуваючи потребу в таких заходах, як обмеження SWIFT-платежів і транзакцій із золотом.
 • Країни, в яких є резервні запаси Центрального банку Росії, не розморожують їх. Далі ці кошти конфіскуються і їх може використати Фонд реконструкції України. Щоб зберегти резерви замороженими, Захід вводить санкції проти Фонду національного багатства та міністерства фінансів Російської Федерації.
 • Демократичні країни також заохочують європейські банки покинути Росію. Мова йде, зокрема, про Райффайзен Банк та Unicredit.

Росія – країна-терорист

 • Демократичні країни визнають РФ спонсором тероризму, а її збройні сили – іноземною терористичною організацією.
 • Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей (FATF) усуває Росію та додає її в чорний список. Це змушує міжнародні банки переглянути співпрацю з фінансовою системою РФ.
 • Пропутінські, провоєнні політичні партії «Єдина Росія», «Комуністична партія Російської Федерації», «Справедлива Росія – за правду» і «ЛДПР» також визнаються терористичними.

Більше індивідуальних санкцій

 • Під санкції потрапляють усі росіяни, які займають вищі державні посади, наприклад, заступники міністрів або члени правління Центрального банку Росії та Національного банку Білорусі. Захід вводить санкції проти сімей урядовців, зокрема родичів Владіміра Путіна, у тому числі його дітей та їхніх матерів.
 • Під санкції потрапляють усі члени органів управління російських державних і підконтрольних державі підприємств. Сюди входять компанії, в яких держава володіє від 25%.
 • Захід вводить санкції проти ключових керівників і членів правління компаній, які вже під санкціями США або ЄС.
 • Колишнім урядовцям ЄС, США й інших союзних країн і партнерів не дозволено більше працювати в радах або штаті російських державних підприємств або їхніх дочірніх компаніях. Недотримання цих вимог призводить до втрати будь-яких державних пенсій або інших виплат.
 • Захід вводить санкції проти власників російських пропагандистських ЗМІ, членів їхніх керівних органів і ведучих, які створюють або транслюють контент на підтримку війни. Під санкції потрапляють усі пропагандисти Путіна, включно з тими, хто працює на «РТР-Планета», «Россия-24», ТАСС та RT.
 • Під санкції потрапляють члени керівних органів російських політичних партій, які підтримують війну проти України, зокрема, всі депутати партії «Единая Россия».

Після консультацій з урядом України Захід може зняти санкції проти осіб, які публічно засуджують війну Росії в Україні, припинили бізнес у РФ, погоджуються надати гроші для відбудови України та допоможуть знайти сховані статки інших підсанкційних осіб.

Експортний контроль і заборона імпорту

 • Демократичні країни припиняють постачати до Росії товари, які використовуються для видобутку нафти, телекомунікаційної промисловості та сільського господарства, а також посилюють експортний контроль за компонентами та матеріалами, які можна використовувати у військових цілях.
 • Забороняється експорт у Росію металів, мінералів і руд, таких як титан, хром, мідь і молібден. З Росії та Білорусі забороняється ввезення металів, корисних копалин, супутніх промислових товарів, хімічної продукції, пластмаси та гуми, деревини та дорогоцінного каміння.
 • Захід вводить заборону на експорт промислового програмного забезпечення та суднобудівних технологій.
 • Демократичні країни зупиняють виконання довгострокових контрактів та видачу ліцензій у співпраці з російським та білоруським оборонно-промисловими комплексами.

Прозорість допоможе скоротити інвестиції в Росію

 • Потрібно створити та опублікувати реєстр усіх міжнародних компаній, які все ще працюють у Росії та Білорусі. Громадскість повинна мати доступ до цієї інформації з метою збільшення репутаційної шкоди залученим підприємствам.
Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні