У багатьох країнах великий бізнес має політичний вплив, але Росія вийшла новий рівень. Який вплив на суспільство та економіку мають олігархи в країні диктатора Володимира Путіна? І чи зупинять санкції проти них війну в Україні? Переказ матеріалу Bloomberg «Who Are Russia's Oligarchs and Can They Sway Putin?»
Коли та як у Росії з'явилися олігархи?
Перші олігархи з'явилися там, коли Михайло Горбачов послабив контроль над Комуністичною партією наприкінці 1980-х. Щоправда, майже всі свої статки вони нажили в 1990-х, коли Росія за Єльцина трансформувалася зі столиці Радянського Союзу в державу, яка прагне капіталізму.
Уряд Єльцина допоміг їм розбагатіти швидше, почавши масовий розпродаж державних активів. Величезні багатства з величезними знижками потрапили до рук обраних. Деякі з них потім уклали угоду з Єльциним: використовувати своє багатство і свої ЗМІ, щоб допомогти йому перемогти Комуністичну партію, яка відроджується, і піти на другий термін.
За умовами цієї угоди уряд розмістив свої гроші в банках олігархів, забрав гроші назад у вигляді позик, а потім оголосив дефолт по них. По суті, олігархи отримали державні активи в обмін на державні гроші.
Олігархи почали впливати на політику адміністрації Єльцина, у деяких випадках вони обіймали державні посади.
Що сталося з олігархами після Єльцина?
Дехто продовжує вести бізнес. Наприклад:
- Володимир Потанін, найбагатша людина Росії, очолює гірничо-металургійну компанію «Норнікель» – це найбільший у світі виробник рафінованого нікелю та паладію;
- Михайло Фрідман та Петро Авен, чий комерційний банк «Альфа-банк» став якірним бізнесом холдингу «Альфа-груп», володіють частками в компаніях з телекому та ритейлу.
У багатьох інших справи пішли під укіс, коли 2000 року на зміну Єльцину прийшов Путін.
Михайло Ходорковський, наприклад, був позбавлений своїх статків та сів у в'язницю на 10 років, його звинуватили в ухиленні від сплати податків та відмиванні грошей. Це, за його словами, була відплата за підтримку опозиційних Путіну політичних партій. Після звільнення в 2013 році він виїхав до Лондона та живе у вигнанні; Ходорковський продовжує критикувати Путіна.
Борис Березовський та Володимир Гусинський втекли з Росії. Березовського знайшли мертвим у своєму будинку неподалік Лондона в 2013 році. Олександр Смоленський практично зник із поля зору громадськості після 2005 року.
Які проблеми в Путіна з олігархами?
Тоді – перед тим, як Путін став президентом – російська громадськість була налаштована проти олігархів. Путін обіцяв, що за нього вони «перестануть існувати як клас».
Два олігархи, зокрема Гусинський та Березовський, викликали гнів Путіна тим, що їхні ЗМІ критично висвітлювали його діяльність. На зустрічі в Кремлі в липні 2000 року з 21 найбагатшим бізнесменом Путін висунув їм свої умови: вони можуть залишатися великими промисловцями в Росії, але мають залишатися поза політикою.
«Замість того, щоб знищити олігархів як клас, Путін інституціоналізував їх і якоюсь мірою змусив поводитися поступливіше», – писав Washington Post у 2002 році.
Найпомітніші російські олігархи сьогодні – хто вони?
Деякі росіяни, що накопичили багатство в епоху Єльцина, розбагатіли ще більше за Путіна. Серед них мультимільярдери
- Олег Дерипаска, 54
- Роман Абрамович, 55
- Алішер Усманов, 68
- Віктор Вексельберг, 64
- Михайло Прохоров, 56
- Вагіт Алекперов, 71
У книзі «Люди Путіна. Як КДБ повернув собі Росію і перейшов у наступ на Захід» Кетрін Белтон вказує на «нову касту олігархів, всі вони – путінські соратники з Санкт-Петербурга, пов'язані з КДБ». Путін поставив їх біля керма стратегічних секторів економіки.
Багато хто з цих нових олігархів – давні друзі Путіна, наприклад, Геннадій Тимченко, який познайомився та потоваришував із Путіним, коли став заступником мера Санкт-Петербурга. Вони разом ходили на тренування з дзюдо в міському клубі.
Тимченко контролює Volga Group, інвестиційну компанію з частками в енергетиці, транспорті та будівництві; компанію оцінюють приблизно у $11 млрд.
До цієї категорії входить і Юрій Ковальчук, найбільший акціонер банку «Росія». Разом із президентом РФ він заснував дачний кооператив під Санкт-Петербургом.
Чи всі вони намагаються залишатися поза політикою?
Так. Усі добре пам'ятають, як Ходорковський відсидів 10 років у в'язниці. Мовчазна згода олігархів не критикувати Путіна була продемонстрована і після повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого. Декілька російських мільярдерів хоч і розкритикували конфлікт, самого Путіна вони не засудили.
«Сказати Путіну щось негативне про поточну війну було би своєрідним самогубством для будь-кого», – сказав Bloomberg Фрідман.
Чи можуть вони вплинути на Путіна?
На це сподівається Захід, який і запровадив проти олігархів санкції. Щоправда російські мільярдери, які потрапили під санкції, кажуть, що не вплинуть на Путіна. Фрідман, наприклад, який володіє часткою в одному з найбільших банків Росії, сказав, що він навіть ніколи не зустрічався з Путіним віч-на-віч. США вводили санкції проти деяких із цих мільярдерів протягом восьми років після анексії Криму в 2014 році.
Чи можна російських мільярдерів назвати олігархами?
Мінфін США натякнув на те, що більшість найбагатших росіян – олігархи. У 2018 році міністерство опублікувало список із 96 нібито російських олігархів, який практично весь складався з російських мільярдерів за версією журналу Forbes.
Не всі з них потрапили під санкції західних урядів.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.