Рустам Таріко /Getty Images
Категорія
Компанії
Дата

Суд арештував українські активи російського горілчаного магната Рустама Таріко. Йдеться про майно дистриб’ютора горілки та банку «Форвард». Що з ними буде

2 хв читання

Рустам Таріко Фото Getty Images

5 липня СБУ повідомила про арешт майна української компанії та банку, що належать неназваному російському бізнесмену. Обидва активи належать росіянину Рустаму Таріко. В Україні він володіє «Форвард Банком» та алкодистрибʼютором «Руст Україна». Чи можуть їх конфіскувати?

Арештоване майно компанії – дистриб’ютора алкогольних напоїв та одного із комерційних банків, про що вдень 5 липня повідомила СБУ, належить ТОВ «Руст Україна» та банку «Форвард», підтвердили Forbes два співрозмовники – у правоохоронних органах і Національному банку. Обидва активи належать власнику холдингу «Русский стандарт» Рустаму Таріко, 60, що має російське та італійське громадянства.

За даними правоохоронців, частина прибутку підприємств йшла на «підготовку та ведення війни проти України та фінансування заходів країни-агресора для ослаблення нашої держави». Слідство триває, решта деталей не розголошуються.

Таріко – офіційний власник банку та компанії, свідчать дані НБУ та сервісу YouControl. У 2016 році російський Forbes оцінив його статки у $500 млн, втім з того часу він не потрапляв до переліку найбагатших росіян. Головний бізнес Таріко – виробництво та дистрибуція алкоголю під брендами «Русский стандарт» і «Зеленая марка».

Дистриб’юторська компанія в Україні переживала не найкращі часи. В 2020 році, за даними YouControl, вона отримала збиток на 128 млн грн (100% капіталу). В реєстрі судових рішень є кілька справ про борги компанії, наприклад, з виплати зарплати та оплати послуг юристів. «Вони тихо доживали», – розповів Forbes топменеджер одного з найбільших українських виробників горілки, що просив не згадувати його у статті.

«Форвард» до листопада 2014 року мав таку саму назву, що й російський банк Таріко – «Русский стандарт». Зараз фінустанова за обсягом активів займає 46-е місце серед 69 банків й у січні – квітні отримала 36 млн грн прибутку. Ключовий бізнес – кредитування фізичних осіб. Портфель роздрібних кредитів на 1 травня – 1,5 млрд грн. Ресурси – кошти фізосіб, які на 1 травня сягають 1,7 млрд грн.

Як арешт активів вплине на діяльність банку? Керівник установи Андрій Кисельов не відповів за запитання Forbes. Банк не має в своєму розпорядженні документів про накладення арешту, тому вважає такі заяви безпідставними, повідомили в його пресслужбі, підкреслюючи, що «Форвард» працює в штатному режимі та продовжує обслуговування клієнтів, маючи достатній запас ліквідності та виконуючи свої зобовʼязання.

НБУ поки що вивчає ситуацію, але оскільки коррахунок банку не арештований, він має змогу працювати далі, розповів на правах анонімності один з топменеджерів регулятора. 

Банк занадто маленький і з точки зору нагляду не потребує підвищеної уваги Нацбанку, розповідав в інтервʼю Forbes на початку травня заступник голови НБУ Ярослав Матузка. 

У переліку арештованого майна корпоративні права (права на акції компанії і банку), легкові автомобілі, алкогольна продукція, рахунки в українських банках та будівля банку в центрі Києва на вул. Саксаганського, 105. Загальна вартість арештованих активів – понад 2 млрд грн. Їх можуть вилучити на користь держави, йдеться у пресрелізі СБУ.

Суд арештував українські активи російського горілчаного магната Рустама Таріко. Йдеться про майно дистриб’ютора горілки та банку «Форвард». Що з ними буде /Фото 1

Центральний офіс Форвард Банку в Києві. Фото: СБУ

За даними Бюро економічної безпеки, під прицілом українських правоохоронців 21 700 компаній, що належать громадянам країни-агресора. Вартість майна, яке було арештовано тільки з ініціативи Бюро економічної безпеки (БЕБ) з початку повномасштабної війни, – близько 31 млрд грн. У переліку, за словами генпрокурорки Ірини Венедиктової, активи Михайла Фрідмана, Олега Дерипаски, Дмитра Фірташа, Віктора Медведчука.

Один з останніх прецедентів – арешт корпоративних прав одного з найбільших в Україні виробників мінеральної води вартістю – 53,4 млн грн, що, за даними БЕБ, через кіпрські компанії належить олігарху з Росії. Бюро так і не розкрило імен. Ймовірно, йдеться про компанію IDS Group Ukraine, яка входить до міжнародної групи IDS Borjomi International. 55,8% акцій у ній належить «Альфа-груп» Михайла Фрідмана та партнерам.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд