Ярослав Матузка (фото пресслужби НБУ)
Категорія
Картина дня
Дата

«В інших країнах банки під час війни працювали день чи два». Нацбанк про збитки банківського сектору і можливу націоналізацію Альфа-банку. Інтервʼю

3 хв читання

Ярослав Матузка (фото пресслужби НБУ)

Заступник голови НБУ Ярослав Матузка, 48, який відповідає за питання банківського нагляду, розповів Forbes, як українські банки пережили перші два місяці війни з Росією. Чому банківська система, яка повноцінно працює попри повномасштабне вторгнення сусідньої країни, може претендувати на статус історичного досягнення?

Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.

НБУ готував банки до можливої повномасштабної війни з Росією вже з листопада минулого року. «Деякі банкіри не дуже серйозно ставилися до Business Continuity Plan (BCP), над яким ми працювали, – згадує Матузка. – Але усі змогли швидко мобілізуватись».

Понад два місяці українська банківська система працює майже без збоїв, констатує він. За цей час НБУ прийняв низку нестандартних рішень. Регулятор оперативно обмежив активність банків на валютному ринку, зупинив відтік валюти за кордон та встановив ліміти на операції з готівкою.

Вже на другий день війни НБУ відкликав ліцензії у «дочок» російських держбанків «Міжнародного резервного банку» (колишній Сбербанк) та Промінвестбанку. Ще одна важлива подія – російські акціонери Альфа-банку втратили бездоганну ділову репутацію через західні санкції. Тепер їхніми акціями управлятиме довірена особа, а серед сценаріїв майбутнього одного з найбільших банків країни зʼявилася націоналізація.

Що про це думає НБУ та як себе почувають інші українські банки? Forbes обговорив ці питання з Матузкою наприкінці квітня .

Це скорочена та відредагована для зрозумілості версія інтервʼю.

«Не пам’ятаю, чи були аналогічні випадки в історії»

Ми працюємо, незважаючи на воєнні дії. З досвіду інших країн у стані війни, банківська система за таких умов зазвичай працює день-два, а потім іде «на канікули». Ми ж спостерігаємо зростання безготівкових платежів. Це унікальна ситуація. Не памʼятаю, чи були аналогічні випадки в історії.

Нас критикували за негативні сценарії [які НБУ застосовує при проведенні регулярного стрес-тестування банків]. Навіть у них не було війни, проте це було важливим етапом підготовки до неї.

Пандемія навчила всіх працювати онлайн. Оцінка та перегляд об’єктів застави під кредитування вже давно відбуваються дистанційно, ідентифікація клієнтів – через застосунок «Дія». Також банки отримали можливість використовувати хмарні технології для зберігання даних. Тепер вони не залежать від критичної інфраструктури всередині країни.

«До підрахунку збитків повернемося після війни»

Поки що вимагаємо від банків фіксувати в звітності реальну картину: факти знищення та пошкодження майна, втрати застав. Із перших днів ми пом’якшили регуляції, покарань за порушення нормативів на період до шести місяців після припинення воєнного стану немає.

До війни рівень NPL швидко скорочувався. В нас є досвід врегулювання, але численні випадки знищення майна позичальників потребують підходів, яких не було раніше. Втім, для початку ми повинні розуміти масштаб трагедії. Прийматимемо рішення після війни.

«Не підтримували закон про роботу менеджменту держкомпаній з України»

У всіх державних банках термін повноважень наглядових рад спливає в червні. На період воєнного часу оновлення наглядових рад заморожено. Зараз немає жодних підстав говорити, що наглядова рада будь-якого з державних банків не справляється.

ПриватБанк показує чудові результати по програмі «5–7–9» і забезпечує платежі. Що стосується закону, ми його не підтримували.

«Підстав для неплатоспроможності чи націоналізації Альфа-банку немає»

Довірена особа в Альфа-банку буде здійснювати управління акціями підсанкційних осіб. Щоб не допустити маніпуляцій з боку колишніх акціонерів, довірена особа погоджуватиме свої рішення з Нацбанком.

Банк стикнувся з репутаційним ризиком. Проблем із ліквідністю та якістю кредитного портфелю в нього немає. Підстав визнавати банк неплатоспроможним на сьогодні немає, як і підстав для його націоналізації. Згідно закону про вилучення майна, суб’єкти, до яких можуть бути застосовані такі заходи, належать державі-агресору.

Інші банки з російським капіталом занадто маленькі та з точки зору нагляду не потребують підвищеної уваги. Певні проблеми в них є, але вони працюють. Альфа-банк – системний банк з великою кількістю клієнтів. Прийнято закон про стовідсоткове покриття вкладів населення у банках. Тому Альфа-банк під особливим наглядом.

Матеріали по темі

«Майже всі банки впоралися з проблемами, повʼязаними з війною»

Є приклад банку на території бойових дій. Він певний час навіть не мав змоги підключатися до СЕП. У нього частково розгромлені відділення. Але зараз цей банк відновив роботу.

Складна ситуація в харківського Мегабанку. Банк потребував значної капіталізації ще за результатами стрес-тестів останніх років. Сума щороку була майже однаковою, Його проблеми викликані не війною, а поганою якістю кредитного портфелю.

До війни ми спостерігали певну активність на ринку М&А. Думаю, що інвестори повернуться, коли ситуація стабілізується. Звичайно, постане питання ціни, адже в банків інші показники. Але активність буде.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд