Жителі Києва, Харкова та інших міст винайняли майже все придатне для оренди житло на Західній Україні. Через ажіотаж ціни зросли в середньому на 10–80% від довоєнних
За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!
«Нічого немає, але залиште заявку», – кажуть рієлтори з Ужгорода Роман Перегинец та Мар’яна Нагорнюк у відповідь на запитання, чи можна зняти в місті житло. Репортерка Forbes зателефонувала їм як клієнт, що підшукує квартиру або дім. За даними Ліги експертів України, ціни на оренду квартир з січня по 11 березня в Ужгороді зросли на 46%, до $380–650.
У місті станом на 14 березня перебуває понад 30 000 переселенців, пише на своїй Facebook-сторінці мер Ужгорода Богдан Андріїв. За його даними, лише 5000 людей поселилися у місцевих школах, гуртожитках або спортивних обʼєктах. Частина переселенців поїхала за кордон, решта – у приватних господарів.
Загалом, до західних областей переїхали щонайменше 2,5 млн вимушених переселенців. Саме таку кількість із початку воєнних дій перевезла лише «Укрзалізниця» потягами. 70% із них прямували до Львова, решта до Ужгорода, Чопа, Івано-Франківська, Чернівців та інших міст, розповів Forbes прессекретар «Укрзалізниці» Олександр Шевченко.
І хоча не всі пасажири потягів осіли в містах прибуття, все одно ті, хто залишився, створили ажіотажний попит на житло.
Львів – зростання цін на 72%
Найвищі ціни на оренду – у Львові. Так було і до війни, свідчать дані Ліги експертів України. За підрахунками цієї організації, яка обʼєднує спеціалістів з нерухомості, у Львові вартість місячної оренди квартир з січня по 11 березня збільшилася в середньому на 72%.
Наприклад, ціна однокімнатних квартир зросла з $342 до $500 за місяць, а трикімнатних – з $501 до $1020. У новобудовах неподалік центру цінник на однокімнатні квартири, які коштували до війни $400, піднявся до $1000, каже керівник IVA REALTY GROUP Василь Івандівка.
Два львівські рієлтори, з якими розмовляла репортерка Forbes, кажуть, що вільних квартир у місті практично не залишилося. Агентства нерухомості навіть почали складати списки тих, хто хоче орендувати житло. У агентства Real Estate Life у такому списку вже дві сотні претендентів. Але за останні два тижні здала лише одну квартиру в центрі Львова за $500, більше не зʼявилося. До війни оренда цієї квартири коштувала $450.
Тим не менш станом на 12 березня, львівські рієлтори розмістили на сайтах пошуку житла 455 оголошень. Найдешевше житло – двокімнатна квартира в Галицькому та однокімнатна у Залізничному районах Львова за $154. Найдорожчу квартиру-студіо на чотири спальних місця здавали за $6200.
Ужгород – зростання цін на 46%
Серед загальної кількості евакуйованих пасажирів потягів на Західну Україну приблизно 20% приїжджають до Ужгорода і в область, розповів Forbes Шевченко з «Укрзалізниці».
Через наплив переселенців вільних квартир і будинків у місті та поруч із ним майже немає, каже ужгородський рієлтор Анна. Репортеру Forbes вона запропонувала лише один варіант заселення – будинок за €2000 за 100 км від Ужгорода. Але і в нього можна поселитися лише з 16 березня.
За даними сайту пошуку нерухомості Address.ua, за два останні тижні оголошення про здачу квартир в Ужгороді дивилися в 109 раз частіше, ніж раніше. Трафік обʼяв про будинки виріс майже в 77 разів. Зараз вільне житло в Ужгороді і на Закарпатті можна знайти лише на OLX – пʼять квартир за ціною $205–900.
В середньому, за даними Ліги експертів, орендувати в Ужгороді двокімнатну квартиру в лютому можна було $370 на місяць. За перші 11 днів березня ціна піднялася до $490.
Івано-Франківськ – зростання цін на 10–15%
Рієлтори Івано-Франківська кажуть, що здали майже всі свої наявні квартири і навіть те житло, яке власники планували продати. «Ми обзвонюємо людей за кордоном, які мають нерухомість в Україні. І з їхнього дозволу взламуємо квартири, бо ключів немає, і здаємо їх», – розповідає керівник та засновник сайтів із пошуку житла в Києві, Львові та Івано-Франківську Orenda Олександр Лахтіонов. Минулого тижня за допомогою його сайтів житло знайшли близько 100 сімей, які приїхали до міста.
Орендувати квартири на початку війни в місті боялися через авіаудари у перші години наступу Росії. Тепер їх забирають за лічені хвилини. «Їх ніхто практично не оглядає, а угоди укладаються на один-три місяці»,– каже Лахтіонов. За його словами, найбільший попит на квартири з трьома та пʼятьма спальними місцями. А от бажаючих зняти квартири з двома спальними місцями – найменший. Але і такі квартири в дефіциті.
Щоб насичити ринок, франківські рієлтори шукають квартири в райцентрах та будинки в селах. «Багато сільських хат пустують, – каже Лахтіонов. – І ми заселяємо в них навіть, якщо у людини немає грошей».
В середньому, за даними Ліги експертів України, ціни в Івано-Франківську зросли незначно в порівнянні з іншими містами – на 10–15%. За оцінкою Лахтіонова, найбільше подорожчало житло преміум-класу. Зараз за таку квартиру хочуть понад $1600, до війни найдорожче житло здали за $1000.
Власники квартир із новим ремонтом піднімають ціну через страх, що біженці зіпсують майно. «Люди вклали в квартиру $30 000–40 000 і переживають, що їм просто «вбʼють» ремонти», – пояснює Лахтіонов.
Є запит й на купівлю житла. «Цікавляться ті, хто вірять, що війна закінчиться на територіях далеко від Західної України, – каже президент Асоціації фахівців нерухомості України Юрій Піта. – Так раніше робили переселенці з Донецька і Луганська». Наприклад, у Лахтіонова за тиждень зібралося близько 60 заявок на купівлю житла в економ-сегменті. Це будинки вартістю $25 000-30 000. «Ми навіть беремо завдаток, люди поселяються в будинках, і коли запрацюють реєстри, будемо проводити угоди», – каже він.
Луцьк – ціни зросли на 10–15%
У Луцьку, судячи з обʼяв на сайтах з нерухомості, можна знайти 74 варіанти житла. Пристойну квартиру з ремонтом тут можна орендувати $170–340 на місяць. Саме такі варіанти запропонувала репортеру Forbes місцева рієлторка Мар’яна.
В цілому, ціни на оренду в місті зросли не дуже стрімко. Це можна пояснити близькістю Луцька до Білорусі. Є загроза, що з її території можуть зайти ворожі війська. Загалом, знайти житло в цьому місті легше, ніж у інших населених пунктах Західної України.
Але з кожним днем ситуація ускладнюється. До Луцька, в основному, приїхали люди з Києва, Харкова, Запоріжжя та Енергодара, каже голова Волинського регіонального відділення Асоціації рієлторів Ростислав Ганейчук. «Ми зіштовхуємося з тим, що мало є що запропонувати, але щодня отримуємо інформацію щодо нових квартир», – каже він.
Чернівці – ціни зросли на 80%
Станом на 14 березня в Чернівцях пропонувалося для оренди сім квартир. Їхня ціна — $103–988.
Хоча ціна оренди однокімнатної квартири в місті виросла з $205 до $271, за даними Ліги експертів, ціни на дво- і трикімнатні квартири стали вищими на 80–100%. Середня двокімнатна квартира в Чернівцях коштувала $270 у січні, у перші 11 днів березня коштує $492, ціна на трикімнатну виросла з $335 до $700 на місяць.
Частина власників у Чернівцях перейшла з помісячної оренди на подобову: до війни оренда в день коштувала $34, зараз — майже $70, каже місцевий рієлтор Сергій Бородач.
Він отримує 30–50 запитів у день на оренду житла. Причому клієнти готові платити будь-яку ціну, каже він. «Я б здав, та немає чого», – розводить руками Бородач.
Хмельницький – ціни зросли на 10–15%
«Другий тиждень немає квартир. Люди пробують шукати житло самостійно, але його важко знайти», – розповідає Forbes директор Хмельницького агентства нерухомості AURA Денис Кімаковський. За його словами, в місті немає спекуляції на внутрішніх переселенцях. Цінники навіть знижують для жінок-переселенок із дітьми.
Щоправда, це стосується квартир економ-класу. Але деякі орендодавці підвищують ціни майже вдвічі – з $170 до $273.
Як і в Чернівцях, у Хмельницькому частина орендодавців перейшла з помісячної оренди на подобову. І тут ціни виросли. «Раніше здавали за $17 у день, зараз $21-24», – каже Кімановський.
У цілому, опитані Forbes західноукраїнські рієлтори кажуть, що переселенці орендують житло на один–три місяці. Що буде далі, ніхто з них не береться прогнозувати. «Зараз усі колеги зайняті розселенням та допомогою переселенцям», – каже президент Асоціації фахівців нерухомості України Піта.
«Квартир уже немає, ми витягуємо їх кілька щодня, – каже Лахтіонов. – Це мізер». На його думку, ціни не виростуть, навіть якщо потік переселенців не зупиниться. Але й нової пропозиції не буде. Вся надія на допомогу влади. Та на закінчення війни.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.