Українським фармвиробникам вдається втримати виробництво, але дуже складно доставляти ліки. Як працює індустрія у військовий час
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
У фармацевтичної компанії «Інтерхім» з'явилися «ув'язнені». Це співробітники, які працюють на підприємстві у другу та третю зміну. Через комендантську годину в Одесі, де знаходиться «Інтерхім», люди не можуть вийти з його території увечері, розповідає співвласник компанії Анатолій Редер. Компанія виробляє противірусні ліки, транквілізатори, дієтичні добавки та інші препарати.
Бізнесмен каже, що на заводі зараз працює 400–450 людей, компанія щосили намагається не зупинятися. «Сам факт того, що ми працюємо, є вирішальним у сьогоднішній ситуації, – каже Редер, – і для духу людей, і для життя країни».
Але у воєнний час одна справа працювати. Друга – доставити продукцію. Редер розповідає, що логістика – проблема номер один: дороги зруйновані, обстріли чи їхня загроза. «Сьогодні доставити вантаж із Одеси до Києва практично неможливо. Навіть якщо він дуже затребуваний, чи це інтереси армії, все одно ніхто не береться його доставляти», – розповідає він. Окреме питання – продукти, які містять наркотичні речовини. Для них потрібний супровід, каже Редер, а тепер силовикам не до цього.
Найскладніша ситуація з доставкою у Харкові та околицях, розповідає гендиректор групи компаній «Юрія-Фарм» Дмитро Деркач. За його словами, запасів продукції в цьому регіоні достатньо, відкрите питання – як доставити ліки до лікарень. «Юрія-Фарм» є одним із найбільших фармвиробників та госпітальних дистриб'юторів країни. Підприємство випускає препарати для інфузійної терапії, ватно-марлеву продукцію, шприци тощо.
Логістичні проблеми «Юрія-Фарм» частково вирішуються за рахунок кооперації з ритейлерами та виробниками FMCG-товарів.
«Юрія-Фарм» не зупинила, але скоротила виробництво. За словами Деркача, це довелося зробити з метою безпеки людей. Чи не щодві години у Черкасах, де розташоване підприємство, – повітряна тривога. А виробничий цикл триває близько 12 годин, протягом яких виробництво не можна зупиняти. Водночас частину процесів «Юрія-Фарм», наприклад, не урізала, а перенесла до бомбосховищ та укриттів на території підприємства.
«Інтерхім» працює в одну зміну замість трьох на фармвиробництві, у три – на хімічному.
Істотно скоротила виробництво київська «Дарниця», розповідає голова ради директорів Darnitsa Group Дмитро Шимків. Причина – ті самі повітряні тривоги, що урізають тривалість робочих змін. Щодо сировини, то «Дарниця» не має з ним проблем: компанія має достатній запас. «Інтерхім» закупився заздалегідь: Редер розповідає, що це стали робити, як тільки ситуація «почала напружуватися».
Для безпеки працівників на підприємствах облаштовують бомбосховища. Наприклад, на «Дарниці» обладнали сучасне бомбосховище на 800 людей. «Воно розраховане практично на повноцінне проживання, – розповідає Шимків. У бомбосховищі «Дарниця» провела комунікації та інтернет. Топменеджери, які постійно перебувають на виробництві, практично живуть там зі своїми сім'ями. Загалом на території підприємства цілодобово перебуває близько 100 осіб, включно з жінками та дітьми.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.