Віктор та Олена Пінчук продадуть скульптуру Джеффа Кунса. Роботу оцінюють у майже £10 млн. Скільки коштують скульптури Кунса та за скільки зможуть продати цю /Фото Christie's London
Категорія
Картина дня
Дата

Віктор та Олена Пінчук продадуть скульптуру Джеффа Кунса. Роботу оцінюють у майже £10 млн. Скільки коштують скульптури Кунса та за скільки зможуть продати цю

Christie's London

14 червня на лондонській площі Сент-Джеймс, поруч зі штаб-квартирою Christieʼs, з’явиться скульптура американського митця Джеффа Кунса «Мавпа з повітряних куль (пурпурна)». 28 червня Віктор та Олена Пінчук представлять цю скульптуру на аукціоні Christie’s. Гроші, отримані від продажу, спрямують на гуманітарну допомогу Україні.

Попередньо скульптуру оцінюють у £6–10 млн. Утім, у 2008 році роботу вдалося продати за $25,7 млн. Тож, імовірно, цього разу скульптуру буде продано за $20–30 млн, а можливо, й вище, вважає співвласник аукціонного дому Goldens та мистецтвознавець Олексій Василенко.

Зібрані на аукціоні кошти витратять на лікування та реабілітацію військових та цивільних, тяжко поранених під час війни. Гуманітарна підтримка – не єдина причина продажу «Мавпи з повітряних куль». Гучний продаж найбільшої роботи зі знакової для Кунса серії тварин з повітряних куль – ще й зброя інформаційної війни, необхідна, коли інтерес до України починає згасати. Керівниця відділу післявоєнного та сучасного мистецтва Christieʼs Кетрін Арнольд називає «Мавпу з повітряних куль» монументальним символом солідарності. «Ми, як і всі українці, робимо все, що нам під силу, щоб боротися за кожне життя і кожну мрію, яку люди мали до війни, – додає Олена Пінчук. – Нам потрібно, аби світ допомагав нам, підтримував наші зусилля і був із нами в цій боротьбі зі злом».

Віктор Пінчук – філантроп, колекціонер 

Засновник компанії «Інтерпайп» Віктор Пінчук посідає друге місце у рейтингу найбагатших українців Forbes від 2021 року зі статками $2,5 млрд та 1579-те у глобальному рейтингу мільярдерів від Forbes USA. Пінчук використовує гроші та репутацію як рушій позитивних змін: у лютому 2013-го він зобов’язався інвестувати половину або більше своїх статків у благодійні проєкти, доєднавшись до ініціативи Білла Гейтса та Воррена Баффета Giving Pledge. 

У 2006 році Пінчук заснував центр сучасного мистецтва PinchukArtCentre – галерею, у якій представлено роботи сучасних українських та міжнародних художників. На платформі запущено премію Future Generation Art Prize: її переможець отримує $100 000, з яких $60 000 – грошовий приз, а $40 000 – інвестиція у розвиток молодого митця. 

Статус мецената та покровителя мистецтва протягом пʼяти років поспіль забезпечували Пінчуку місце у рейтингу топ-200 колекціонерів від ARTnews та місце в рейтингу 100 впливових діячів мистецтва зі всього світу від порталу ArtReview. У 2021 році засновник «Інтерпайпу» посідав у ньому 32-ге місце. До його особистої колекції входять роботи художників ХIХ – першої половини XX століття та сучасних митців, зокрема Джеффа Кунса та Демʼєна Герста.  

Скільки коштує Джефф Кунс

Кунс – найдорожчий художник з нині живих. Його рекорд – скульптура «Кролик» з нержавіючої сталі, яку у 2019 році придбали за $91 млн. До топу найдорожчих робіт Кунса також входять:

  • «Мавпа із повітряних куль (помаранчева)», $25,9 млн;
  • «Помаранчева собака з повітряних куль», $58,4 млн;
  • «Серце, що висить», $23,6 млн;
  • «Квітка з повітряних куль (пурпурна), $25,7 млн;
  • «Тюльпани», $33,6 млн. 
«Мавпа із повітряних куль (помаранчева)» /Фото Getty Images

«Мавпа із повітряних куль (помаранчева)» Фото Getty Images

«Тюльпани» /Фото Getty Images

«Тюльпани» Фото Getty Images

«Помаранчева собака з повітряних куль» /Фото Getty Images

«Помаранчева собака з повітряних куль» Фото Getty Images

«Квітка із повітряних куль (пурпурна)» /Фото Getty Images

«Квітка із повітряних куль (пурпурна)» Фото Getty Images

«Серце, що висить» /Фото Getty Images

«Серце, що висить» Фото Getty Images

Попередній слайд
Наступний слайд

Пурпурну «Мавпу», яку представить Пінчук, було продано у 2008 році за $25,7 млн. Чи зможе вона знову зібрати суму таких самих масштабів – за оцінки у £6–10 млн? Скоріш за все, так, вважає мистецтвознавець Олексій Василенко. «Зазвичай аукціонні будинки на вторинному ринку ставлять занижений за вартістю естімейт», – пояснює Василенко невисоку оцінку. Ще одна причина такої вартості – так легше залучити більшу кількість клієнтів з усього світу. Участь візьмуть також і покупці з Азії та США, прогнозує мистецтвознавець. 

Матеріали по темі