Олег Бахматюк. Фото Ірина Ірвальда/Економічна Правда
Категорія
Картина дня
Дата

«Позвільняли нелояльних». Як Бахматюк із Відня керує UkrLandFarming та воює з НАБУ. Головне з інтервʼю ЕП

4 хв читання

Олег Бахматюк. Фото Ірина Ірвальда/Економічна Правда

Останні 2,5 року Олег Бахматюк керує своєю агрокомпанією UkrLandFarming із Відня, де переховується від детективів НАБУ. Бізнесмена підозрюють у привласненні 1,2 млрд грн стабілізаційного кредиту Нацбанку, який отримав його банк «VAB». Суд виніс рішення про заочний арешт Бахматюка, але він все одно хоче повернутися в Україну. Каже, це потрібно, щоб врятувати його сільськогосподарський бізнес від банкрутства. Forbes вибрав головне з його інтерв’ю «Економічній правді»

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Перша робота у великому бізнесі

Я почав працювати в компанії «КГД» у 1994 році і після трьох місяців став менеджером комерційного відділу. Будував ланцюги поставок із Москви до України через пострадянські країни.

«КГД» була західноукраїнським філіалом російської нафтогазової компанії «Ітера». Вона постачала газ 4000 підприємствам – з Івано-Франківської, Закарпатської, Одеської, Тернопільської, Львівської та Чернівецької областей. Хоча компанія оперувала сотнями мільйонів доларів, основну маржу забирала «Ітера». 

Початок власного бізнесу

У 2001 році я заснував «Прикарпатську фінансову корпорацію», для чого взяв $1 млн кредиту в банку «Аваль» під гарантію Степана Івахіва. Компанія купувала паливо на Дрогобицькому НПЗ (належала групі «Континіум» Степана Івахіва, Сергія Лагура та нині покійного Ігоря Єремєєва) і продавала його в Угорщину та Польщу.

Облгази і війна з Фірташем

Я купив 10% «Івано-Франківськгазу» за $300 000 у 2002-му, тому що мене попросив сам директор. Це була перша угода, потім разом з Ігорем Єремеєвим купили ще шість облгазів: «Волиньгаз», «Закарпатгаз», «Львівгаз», «Чернівцігаз», «Вінницягаз» і «Чернігівгаз». Найдорожчим був «Вінницяоблгаз» – $3,5 млн. 

Раніше моя частка в облгазах була по 20%, Єремеєва – по 30%. Я викупив частки Єремеєва у 2006 році. Група «Континіум» хотіла продати облгази Дмитру Фірташу, і переговори щодо продажу зі мною вів його партнер Іван Фурсін. Але я тоді відмовився продавати свої частки, і викупив частки «Континіуму». Вони коштували «десятки мільйонів доларів». Через це команда Фірташа ініціювала кримінальну справу проти мене, звинувачуючи мене в зловживанні під час будівництва газових мереж населених пунктів. Із другої спроби команда Фірташа викупила частку Єремеєва в облгазах, але я зміг зберегти свої 20% і управляв ними до 2010 року. Після приходу Януковича Фурсін порадив мені продати облгази.

«Авангард» і «Укрлендфармінг» 

Я став інвестором фабрики з виробництва яєць «Авангард», коли губернатор Івано-Франківської області Михайло Вишиванюк попросив мене закрити борги компанії у $450 000. Вишиванюк запросив на підприємство, накрив стіл із салом, пирогами та горілкою і підняв тост на мою честь.

Через окупацію Криму, Донецька та Луганська виробничі потужності «Авангарду» впали з 7,2 млрд шт. яєць на рік до 4 млрд шт. Через конфлікт із НАБУ – ще майже вдвічі, до 2,3 млрд, у 2021 році. 

Материнська компанія UkrLandFarming знаходиться на Кіпрі і управляє «Авангардом» і «Укрлендфармінгом» у Києві, а ті управляють ще 400 компаніями. Фінансові показники компаній не назву, бо НАБУ під час обшуків знищило бази обліку. 

До війни 2014-го UkrLandFarming володіла 24 елеваторами загальною потужністю 2,4 млн тонн, 23 птахофабриками, 8 комбікормовими заводами і 40 тваринницькими фермами. Зараз компанія втратила більшість своїх активів. У групі працює 11 птахофабрик, три комбікормові заводи, 80% тваринницьких комплексів закрито. Поголів’я тварин зменшилося з 60 000 до 15 000. 

Земельний фонд UkrLandFarming: 460 000 га, було – 670 000 га. Весь земельний банк компанії – в оренді, і купувати землі після відкриття ринку не плануємо. Щоб керувати 200 000 пайовиками, працюють 12 регіональних підрозділів. Кожен управляє дільницями від 15 000 до 42 000 га.

Борги UkrLandFarming 

UkrLandFarming заборгувала $2 млрд – усі прострочені, але реструктуризовані. 15% кредиторів агресивні й налаштовані повертати борги через суд; 30-40% лояльні до компанії; решта – посередині між першими та другими. Я хочу фізично повернутися в Україну, щоб домовитися з усіма кредиторами та НАБУ. Ця справа розвалиться в суді.

Мені пропонували віддати UkrLandFarming за борги або продати окрему частину групи. Але це не влаштовує ні мене, ні кредиторів. Активи групи хотіли купити ексголова Офісу президента Андрій Богдан та Микола Сольський, голова комітету Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики. 

Конфлікт із НАБУ

«Авангард» будував дві великі фабрики з виробництва яєць у Херсоні та Кам’янець-Подільському в 2015 році. Сума проєкту – $500 млн. Нам мали відшкодувати ПДВ на 300 млн грн, і НАБУ заблокувало цей платіж. Справу закрили через два роки, тому що не знайшли злочину. Потім НАБУ поновило справу про видачу кредиту рефінансування «VAB банку» на 1,2 млрд грн. Я давав особисту поруку під ці гроші, а в заставу віддав завод в Івано-Франківську за $20 млн. Гроші точно б повернули державі.

Я потрапив до Володимира Зеленського у вересні 2019-го, запропонував взяти кредит на $5–10 млрд з Китаю та Саудівської Аравії. Застава – форварди на поставку кукурудзи на наступні 10 років. На зустрічі були Сергій Шефір, Арсен Аваков і Андрій Богдан. Богдан побачив мене вперше в житті, нагрубіянив, ми посварилися. Я думаю, після цієї зустрічі був дзвінок генпрокурору Руслану Рябошапці та його заступнику Віталію Каську, і справу проти «VAB банку» відновили.

У часи Віктора Януковича були правила. За Зеленського тобі кажуть «ні», коли ти хочеш заплатити державі гроші чи продовжувати роботу підприємств.

Контроль за бізнесом із Відня

Я переїхав у Відень 2,5 року тому, але кожного дня провожу наради із 5–10 ключовими менеджерами, які керують тваринництвом, фінансами, птахівництвом, землею та механізацією виробництва. Після виїзду з країни у компанії позвільняли нелояльних людей.

Систему обліку, яку НАБУ «знищило» під час обшуків, ми відновили до середини 2020 року. Зараз її знову введуть, а в 2022-му UkrLandFarming хоче провести міжнародний аудит. 

Якщо Вищий антикорупційний суд скасує рішення про заочне засудження, я точно повернуся в Україну.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні