Кадр з "Петер фон Кант" Франсуа Озона. Фото: C. Bethuel/FOZ
Категорія
Життя
Дата

10 головних фільмів Берлінале. Радить арт-директор Української кіноакадемії Алік Шпилюк

Кадр з "Петер фон Кант" Франсуа Озона. Фото: C. Bethuel/FOZ

Минулого року через загрозу пандемії Берлінале пройшов онлайн. У 2022 один з головних європейських кінофестивалів зрештою повернувся до звичного формату

🎂 День народження у нас — подарунки вам. Forbes Ukraine чотири роки, тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом FORBES4 до 31 березня. Оформлюйте зараз за цим посиланням

Покази проходили з посиленими заходами безпеки: зали були заповнені наполовину, учасники щодня робили тести на COVID-19 та проходили перевірки вакцинацій, а забронювати квитки було непросто, описує арт-директор Української кіноакадемії та програмний консультант ОМКФ Алік Шпилюк. «Але головне — фестиваль пройшов у кінотеатрах, а глядачі могли побачити фільми на великому екрані. Це дуже важливо», – вважає Шпилюк.

2022 року за головний приз Берлінале — Золотого ведмедя — змагалися 18 фільмів. Журі очолив американський режисер та сценарист М. Найт Шʼямалан. Берлінале завжди особливо уважний до соціальних та політичних тем у кіно, але цього разу в головній конкурсній програмі виявилося несподівано багато фільмів на тему кохання та еротики, зауважив Шпилюк.

Лауреати фестивалю:

  • Золотий ведмідь: «Алькаррас», Карла Сімон
  • Гран-прі журі: «Фільм письменниці», Хон Сан Су
  • Спеціальний приз журі: «Мантія із самоцвітів», Наталія Лопес Галлардо
  • Найкраща режисура: Клер Дені, «Обидві сторони леза»
  • Найкращий сценарій: Лайла Стілер, «Рабіє Курназ проти Джорджа Буша»
  • Найкраща роль: Мельтем Каптан, Рабіє Курназ проти Джорджа Буша
  • Найкраща роль другого плану: Лаура Басукі, «Раніше, зараз і потім»
  • Срібний ведмідь за Видатний художній внесок: режисер Рітхі Пань, «Все буде добре»

«Всі перебувають у певному шоці через вибір журі, — зізнається арт-директор Української кіноакадемії. — На думку представників кіноіндустрії та критиків, не відзначеними залишилися багато чудових фільмів».

Алік Шпилюк розповів Forbes про головні фільми Берлінале, які варто побачити.

«Фільм письменниці»

Режисер: Хон Сан Су

У ролях: Кім Мін Хі, Чо Юн Хі

Драма

IMDB 6,4, Metacritic 78%

«Фільм святкує красу випадкових зустрічей та розповідає про важливість автентичності у безчесному світі кіно», — описав новий фільм корейського режисера Хон Сан Су художній керівник Берлінале Карло Шатріан. Головна героїня стрічки Сан Су — письменниця. Вона стикається з професійною кризою та вирішує зняти кіно. «Фільм письменниці» — єдиний фільм зі списку лауреатів, справді гідний своєї премії», — вважає Шпилюк.

«Таке літо»

Режисер: Дені Коте

У ролях: Лариса Коррівуа, Лор Джаппіконі та Ауде Матьє

Драма

IMDB 6,0

Літній табір на березі озера. Три головні героїні страждають від гіперсексуальності; вони приїхали до табору, щоб розібратися у собі за допомогою психолога та соціального працівника. «По суті, весь фільм — це проведення часу в таборі за розповідями героїнь про те, що з ними відбувається, — каже Шпилюк. — Але це неймовірно зроблено». Він називає «Таке літо» найкращим фільмом у карʼєрі режисера Дені Коте і вважає, що саме ця стрічка мала отримати «Золотого ведмедя» Берлінале.

«Прощавай, Леонора»

Режисер: Паоло Тавіані

У ролях: Фабриціо Ферракане, Роберто Герліцька, Клаудіо Бігальї

Драма

IMDB 5,2

Повоєнна Італія, 1946 рік. Останки драматурга Луїджі Піранделло перевозять із Риму на Сицилію, як і заповідав покійний. «Прощавай, Леонора» — перший фільм італійського режисера Паоло Тавіані, знятий без брата Вітторіо: він помер у 2018 у віці 88 років. «Цей фільм – оммаж італійському кіно, Луїджі Піранделло та кінематографу загалом», – каже Шпилюк.

«Ріміні»

Режисер: Ульріх Зайдль

У ролях: Міхаель Томас, Ганс-Міхаель Реберг, Георг Фрідріх

Драма

IMDB 6,7, Metacritic 80%

«Радикальний і жорсткий, «Ріміні» не отримав жодної нагороди — хоча, безумовно, був гідний її», — вважає Шпилюк. Режисер Ульріх Зайдль розповідає історію Річі Браво, співака, який живе в італійському Ріміні. Браво заробляє тим, що виступає перед гостями у готелях курортного міста.

«Сонце»

Режисер: Курдвін Аюб

У ролях: Меліна Бенлі, Лоу Уоллнер, Майя Вопʼєнка

Драма

IMDB 4,9, Metacritic 80%

Фільм «Сонце» отримав приз за найкращий дебют на Берлінале. Його авторка, Курдвін Аюб, народилася в Іраку і провела дитинство в таборі біженців під Віднем. Головна героїня «Сонця» — підліток, курдянка Ясмін. Вона записує відео, де танцює з подругами. Ролик стає віральним, його героїні — знаменитими. З тим, як їхня популярність зростає, Ясмін починає відчувати відчуження від власної культури, релігії та друзів.

«Обидві сторони леза»

Режисер: Клер Дені

У ролях: Жюльєт Бінош, Венсан Ліндон, Грегуар Колін

Драма, романтика

IMDB 6,6, Metacritic 72%

Клер Дені відома радикальним кіно, і ця стрічка досить несподівана для неї, каже Шпилюк. «Обидві сторони леза» досліджує сексуальність та любов між людьми зрілого віку: героїня Жюльєтт Бінош опиняється в любовному трикутнику, обираючи між своїм нинішнім партнером та його близьким другом.

«Алькаррас»

Режисер: Карла Сімон

У ролях: Джорді Пуйол Дольсет, Анна Отін, Ксенія Росет

Драма

IMDB 8,4

«Це гідне кіно, – вважає Шпилюк. — Але ми памʼятаємо перший фільм Карли Сімон «Літо 1993-го». Це було свіже, незамутнене кіно. «Алькаррас» — хороший фільм, але він передбачуваний і вторинний». Стрічка розповідає історію сімʼї збирачів персиків, що живуть у каталонському селі Алькаррас. Герої дізнаються: на їхній ділянці планують вирубати всі дерева, щоб встановити сонячні панелі. «Алькаррас» — ніжний, правдивий фільм зі зрозумілим пафосом кінця старого світу, описує Шпилюк. Головні ролі виконали непрофесійні актори, мешканці провінції Льєйда.

«Петер фон Кант»

Режисер: Франсуа Озон

У ролях: Дені Меноше, Ханна Шигулла, Ізабель Аджані

Драма

IMDB 7,1, Metacritic 64%

Фільм «Петер фон Кант» був одним із найочікуваніших на фестивалі. Чи справдилися очікування? «Не найгірше кіно. Але для самого Озона це крок назад, —вважає Шпилюк. — Цікаво, але зрештою досить порожньо». «Петер фон Кант» — оммаж режисеру Райнеру Вернеру Фасбіндеру та рімейк його фільму «Гіркі сльози Петри фон Кант». Озон замінив головну героїню, актрису Петру, на режисера Петера, який є уособленням Фасбіндера. Але сюжет та проблеми протагоніста залишаються тими ж, що й в оригіналі: як і Петра у Фассбіндера, Петер Озона бореться із закоханістю у молодого актора.

«Клондайк»

Режисер: Марина Ер Горбач

У ролях: Оксана Черкашина, Сергій Шадрін, Олег Щербина

Драма

IMDB 7,8

«Клондайк» — фільм української режисерки Марини Ер Горбач. Його герої мешкають у селі Грабове Донецької області. Неподалік цього села відбулася аварія рейсу MH17 Malaysia Airlines у 2014. У Грабово приходить війна, але головна героїня Ірина вагітна і відмовляється евакуюватися. Роль Ірини виконала Оксана Черкашина. «Вона фантастично грає. На її персонажі тримається весь фільм», – каже Шпилюк. Фільм хороший не лише темою, упевнений він, а й роботою оператора, звукорежисера, режисера та художника-постановника. «Клондайк» отримав приз екуменічного журі на Берлінале, а до цього — приз за найкращу режисуру на фестивалі «Санденс».

«Темні окуляри»

Режисер: Даріо Ардженто

Ілля Пастореллі, Азія Ардженто, Андреа Герпеллі

Драма

IMDB 6,9,

Даріо Ардженто не знімав кіно з 2012 року і повернувся з фільмом «Темні окуляри», класичним зразком італійського хорору джалло. «Шанувальникам жанру буде цікаво його подивитись», — упевнений Шпилюк. Події «Темних окулярів» розгортаються навколо втечі секс-працівниці від серійного маніяка, який напав на неї, засліпив і намагається вбити.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні