Список премʼєр у 2021 році був значно насиченішим, ніж у попередньому: виходили перенесені через пандемію релізи, а до перегонів за глядача приєдналися й стрімінгові платформи. Forbes вибирає фільми, якими запам'ятається 2021 рік. У нашому списку важливі прем'єри, які не варто пропускати, та стрічки, які високо відзначили кінокритики
Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.
«Дюна»
Рейтинг IMDb: 8,2
Режисер: Дені Вільньов
У ролях: Тімоті Шаламе, Ребекка Фергюсон, Оскар Айзек, Стеллан Скарсгард, Зендея
Один із найпопулярніших та найвпливовіших науково-фантастичних романів, «Дюна» відома і як сага, яку вкрай складно екранізувати. Версія режисера Девіда Лінча, випущена в 1984 році, зібрала $30 млн при бюджеті $40 млн і була розгромлена критиками.
Тому зйомки «Дюни» Дені Вільньова від початку були ризиковані. Фільм виправдав себе: при бюджеті $165 млн зібрав $393,2 млн. Сам Вільньов називає «Дюну» кращою картиною, що він колись створював.
Подальша доля серії залежала від зборів стрічки, і наприкінці жовтня представники Warner Brothers Picture Group оголосили: «Дюна. Частина 2» вийде у кінотеатрах у жовтні 2023-го. «Завжди уявляв собі три фільми, – сказав Вільнєв. – Я не хочу франшизу, але це – Дюна, а Дюна – величезна історія».
«Макбет»
Рейтинг IMDb: 7,6
Режисер: Джоел Коен
У ролях: Дензел Вашингтон, Френсіс Макдорманд, Брендан Глісон, Корі Хокінс
Реліз «Макбет» призначено на 25 грудня, але стрічка вже отримала 99% схвалення на Rotten Tomatoes та рейтинг 89/100 на Metacritic. Що в ній особливого? Це перша сольна робота режисера Джоела Коена, який завжди створював фільми в дуеті з братом Ітаном. «Було дивно. Я сумував за братом – ми працювали разом понад 35 років», – каже режисер. Але Коен мав особисту зацікавленість зняти адаптацію шекспірівської трагедії, яку Ітан не розділив. Роль лорда Макбета у чорно-білому фільмі виконав Дензел Вашингтон, леді Макбет – Френсіс МакДорманд.
Головним завданням Коена було скоротити текст, не втративши його ідентичності. Режисер працював над шекспірівською історією для тих, хто не хоче бачити шекспірівську історію чи навіть боїться її. «Але я хотів зберегти силу тексту та створити ритм, що безжально проходить через історію, як у фільмі про вбивство», – додає Коен.
Що вдалося в результаті? «Коен створює кінопростір, що перетворюється на лабіринт розуму та морально-емоційний ігровий майданчик для глядачів. У цьому випадку майданчик забризканий кровʼю», – описує «Макбет» Variety.
«Влада пса»
Рейтинг IMDb: 7,0
Режисер: Джейн Кемпіон
У ролях: Бенедикт Камбербетч, Кірстен Данст, Джессі Племонс
«Влада пса» вийшла 1 грудня на платформі Netflix. Премʼєра фільму відбулася на Венеційському кінофестивалі у вересні та завоювала Джейн Кемпіон премію «Срібний лев» за найкращу режисуру. Знятий за однойменним романом Томаса Севіджа фільм розповідає історію двох братів, які управляють ранчо великої рогатої худоби.
Старшого брата зіграв Бенедикт Камбербетч – цю роль Indiewire назвали найкращою у карʼєрі актора. Його персонаж не прощає та висміює будь-яку слабкість, яку помічає в людині. Цю рису характеру він відточує на дружині молодшого брата та їхньому синові, доки не ловить себе на тому, що починає привʼязуватися до них.
«Спенсер: Таємниця принцеси Діани»
Рейтинг IMDb: 6,9
Режисер: Пабло Ларраїн
У ролях: Крістен Стюарт, Джек Фартінг, Шон Харріс
Події «Спенсер» розгортаються на початку 1990-х. Британська королівська сімʼя відзначає Різдво у Сандрінгемському палаці. Принцеса Діана, роль якої виконала Крістен Стюарт, усвідомлює: її шлюб із принцом Чарльзом – на межі колапсу.
Режисер Пабло Ларраїн описує фільм як «байку, написану за справжньою трагедією». Він неодноразово наголошував: події в стрічці вигадані, хоч і засновані на історії, що дійсно відбувалась. Сварки між знаменитою парою часто обговорювали в медіа: наприклад, у 1990 році The Daily Mirror опублікували новину про те, що Діана та Чарльз посварилися, святкуючи Новий рік у Сандрінгемському палаці.
У «Спенсер» кілька граней: це водночас мелодрама про сімейну кризу, історія кохання та трилер про психологічні наслідки увʼязнення. Діана перебуває під постійним тиском із боку королівської сімʼї. За три доби, яку охоплює фільм, принцеса переживає ментальний злам – аж до галюцинацій, у яких фігурує дружина Генріха VIII Ганна Болейн.
«Сядь за кермо моєї машини»
Рейтинг IMDb: 7,9
Режисер: Рюсуке Хамагуті
У ролях: Хідэтосі Нісідзіма, Токо Міура, Рейка Кірісіма
Заснований на новелі Харукі Муракамі, фільм «Сядь за кермо моєї машини» отримав приз за найкращий сценарій на 74-му Каннському кінофестивалі.
Нещодавно овдовілий актор Юсуке Кафуку їде до Хіросіми. Там він ставитиме експериментальну версію пʼєси Антона Чехова «Дядя Ваня». За кермом машини, в якій Кафуку їде до Хіросіми, дівчина Місакі. Кафуку все ще переживає смерть дружини, яка зраджувала йому з іншим актором, а Місакі бореться із власними драмами. Спільна поїздка допомагає героям впоратися з минулим та прийняти його.
«Дім Ґуччі»
Рейтинг IMDb: 6,9
Режисер: Рідлі Скотт
У ролях: Леді Гага, Аль Пачіно, Адам Драйвер, Джаред Лето, Джеремі Айронс
27 березня 1995 року від пострілу найманого вбивці помер Мауріціо Гуччі – останній із сімʼї, хто брав участь в управлінні брендом Gucci. Поліції знадобилося два роки, щоб розплутати справу. В організації нападу звинуватили колишню дружину Гуччі Патрицію Реджані. Їй присудили 16 років увʼязнення. Рідлі Скотт розповів цю історію у стрічці «Дім Gucci».
Критики зустріли фільм неоднозначно. На сайті Metacritic стрічка отримала рейтинг 59/100, а серед відгуків на Rotten Tomatoes позитивних – 60%. Члени сімʼї Гуччі заявили, що розчаровані картиною, звинувативши творців у спробі отримати прибуток та збільшувати дохід Голлівуду.
Втім, завдяки фільму доходи збільшилися не лише в кіноіндустрії: платформа Wethrift зафіксувала зростання пошукових запитів на вінтажний одяг Gucci у 270%. А онлайн-магазин Farfetch відзначив зростання пошуку одягу Gucci на 1500%.
«Французький вісник»
Рейтинг IMDb: 7,4
Режисер: Вес Андерсон
У ролях: Бенісіо Дель Торо, Едрієн Броуді, Тільда Суінтон, Леа Сейду, Френсіс Макдорманд, Тімоті Шаламе, Білл Мюррей, Оуен Вілсон
Рекорд зі зборів серед фільмів Веса Андерсона досі утримує «Готель «Гранд Будапешт», який зібрав у прокаті $172,9 млн. «Французький вісник» зібрав $41 млн.
Події фільму починаються з повідомлення про смерть головного редактора журналу «Французький вісник» – Артура Ховітцера-молодшого. Стрічка представляє збірку статей, що вийшли в останньому номері за життя Ховітцера: Андерсон був шанувальником The New Yorker з підліткового віку, і його десятий фільм став даниною пошани цьому журналу.
«Французький вісник» – квінтесенція авторського стилю Андерсона. Фільм повен деталей – у костюмах, інтерʼєрах, діалогах та акторському складі. Автор The New Yorker та кінокритик Річард Броді рекомендує подивитися «Французький вісник» щонайменше двічі – і тоді ви можете бути впевнені в тому, що побачили його повністю один раз.
«Легенда про Зеленого лицаря»
Рейтинг IMDb: 6,6
Режисер: Девід Лоурі
У ролях: Дев Патель, Алісія Вікандер, Джоел Едгертон
«Легенда про Зеленого лицаря» – фентезі та фолк-хорор, знятий Девідом Лоурі за сюжетом поеми XIV століття. В основі історії легенда про короля Артура.
На різдвяному обіді, де зібралися піддані Артура, зʼявляється несподіваний гість: Зелений лицар. Він пропонує будь-кому з присутніх узяти участь у квесті: той може завдати йому удару, але через рік повинен буде прийти в призначене місце, щоб отримати такий самий удар від Зеленого лицаря. Виклик приймає племінник короля, сер Гавейн. Через 12 місяців він починає шлях героя, щоб битися з ворогом і перевтілитися дорогою.
«Вестсайдська історія»
Рейтинг IMDb: 7,9
Режисер: Стівен Спілберг
У ролях: Енсел Ельгорт, Рейчел Зеглер, Аріана Дебоуз, Девід Альварес
Стівен Спілберг був закоханий у «Вестсайдську історію» з дитинства. «Вона була для мене навʼязливою спокусою, і я нарешті піддався йому», – каже режисер. Оригінальна постановка «Вестсайдської історії» вийшла 1957 року. Її сюжет побудований навколо стосунків підлітків Тоні та Марії, які входять до ворогуючих вуличних банд Нью-Йорка.
Повернення до класики – задум завжди ризикований. Чи вдалася вона Спілбергові? The Guardian, які дали римейку три зірки з пʼяти, відзначають виконавицю головної ролі Рейчел Зеглер – її перформанс сам по собі є достатньою причиною робити нову версію мюзиклу, вважають оглядачі. The Rolling Stones були щедрішими на похвали. «Вестсайдська історія» доводить, що можна залишити власний слід на легенді, не вибудовуючи її повністю», – пишуть вони.
«Паралельні матері»
Рейтинг IMDb: 7,0
Режисер: Педро Альмодовар
У ролях: Пенелопа Крус, Мілена Сміт, Айтана Санчес-Хіхон
Variety називають «Паралельних матерів» найкращою роботою Педро Альмодовара з часів фільму «Все про мою матір», який вийшов у 1999 році. На світовій премʼєрі стрічку зустріли девʼятихвилинними оваціями. Що так захопило публіку? Нова картина Альмодовара – історія про материнство; це одна з улюблених тем режисера, в якій йому досі вдається зростати.
Джаніс та Ганна стають матерями в один день. Джаніс, яку зіграла Пенелопа Крус, завагітніла від чоловіка, дружина якого бореться із раком. Джаніс вирішує народжувати та виховувати доньку самостійно. До такого ж рішення приходить і Ганна, яку кілька молодих людей шантажем змусили до сексу. «Це серйозний фільм, настільки прямолінійний, що між глядачами і тим, що відбувається на екрані, немає дистанції», – описують Variety шлях, який проходить аудиторія разом із героїнями.
«Найгірша людина на світі»
Рейтинг IMDb: 8,1
Режисер: Хоакім Трієр
У ролях: Ренате Реінсве, Андерс Даніельсен Лі, Марія Грація ді Мео
Головна героїня романтичної комедії Хоакіма Трієра Джулія навчається на медика. Невдовзі вона міняє факультет на психологічний, а потім йде вчитися на фотографа. Так само часто Джулія змінює романтичних партнерів. Вона не впевнена ні в чому, крім того, що хоче залишатися вірною собі. Головна героїня шукає покликання та кохання – цей пошук Трієр розбиває на 12 розділів із прологом та епілогом. Шлях Джулії типовий для «міленіалів», які часто виростають, але не дорослішають.
Режисер каже, що створив романтичну комедію для людей, які ненавидять романтичні комедії. «Ми хотіли зняти сучасний ромком, у якому жінка знаходить чоловіка не для того, щоб надати життю мети, а для того, щоб побачити, як її перевтілюють відносини з різними людьми», – пояснює Трієр.
«Аннетт»
Рейтинг IMDb: 6,4
Режисер: Леос Каракс
У ролях: Адам Драйвер, Маріон Котійяр
Леос Каракс зняв мюзикл про кохання, амбіції та творчість. Стендап-комік Генрі МакГенрі, якого зіграв Адам Драйвер, повідомляє про заручини з оперною співачкою Анн Дефрасну – її роль виконала Маріон Котійяр. Спілка викликає захоплення у медіа. У знаменитої пари народжується дочка Аннетт, яку у фільмі зображає маріонетка.
«Памʼять»
Рейтинг IMDb: 7,0
Режисер: Апічатпонг Вірасетакул
У ролях: Тільда Суінтон, Елькін Діас, Жанна Балібар
«Памʼять» Апічатпонга Вірасетакула – рідкісний фільм, який не планують випускати ні на стрімінг-платформах, ні на телевізійних каналах. Режисер запевняє: цю картину потрібно дивитися саме в кінотеатрі.
Тільда Суінтон зіграла жінку на імʼя Джессіка, яка вирушає відвідати хвору сестру в Боготі. Ночами героїня Суінтон чує дивні звуки і намагається зрозуміти їхнє походження. «Джесіка живе у лімбі. Вона – іноземка, але не туристка. Вона живе в Колумбії, але не колумбійка. Коли ми вперше зустрічаємося з нею, вона спить у чужій кімнаті», – розповідає про образ Суінтон. Весь фільм – це пошук героїні: команда знімала його у хронологічному порядку, щоб поступово розкривати для себе персонажа. «Памʼять» – повільне, медитативне кіно. Звідси і рішення показувати його тільки в кінотеатрах.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.