Лідерам важливо розуміти, як мислять люди, щоб розібратись в собі та налагодити комунікацію в команді. 5 книг з соціальної психології, які допоможуть /Getty Images
Категорія
Життя
Дата

Лідерам важливо розуміти, як мислять люди, щоб розібратись в собі та налагодити комунікацію в команді. 5 книг з соціальної психології, які допоможуть

Getty Images

На думку історика Юваля Ноя Харарі, найкраща порада, як підготуватися до майбутнього, – розвивати емоційний інтелект та психологічну стійкість. «Через кілька десятиліть ринок праці кардинально зміниться під впливом штучного інтелекту та робототехніки», – каже вчений. До цього потрібно готуватися, постійно навчаючись та розвиваючи навички комунікації

🎂 День народження у нас — подарунки вам. Forbes Ukraine чотири роки, тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом FORBES4 до 31 березня. Оформлюйте зараз за цим посиланням

Міркування Харарі співзвучні з думкою керівника напряму соціальної та корпоративної психології в Інституті когнітивного моделювання Катерини Колчак. «Основа будь-якого успішного бізнесу – розуміння та грамотне використання принципів психології», – вважає вона. Людський фактор, вважає Колчак, не відкидає навіть диджиталізація. Лідерам важливо знати, як працює психологія людини, щоб краще розбиратися в собі та взаємодіяти з командами.

Forbes попросили Катерину Колчак скласти список книг із соціальної психології, які допоможуть лідерам вибудувати ефективну комунікацію у команді.

«Сила звички. Чому ми живемо та працюємо саме так, а не інакше»

Чарлз Дахігг

2012 рік

Лідерам важливо розуміти, як мислять люди, щоб розібратись в собі та налагодити комунікацію в команді. 5 книг з соціальної психології, які допоможуть /Фото 1

У мозку звички мають вигляд нейронних ланцюжків, які товщають, коли дія доходить до автоматизму. Це можна уявити собі у вигляді дороги: чим більше ми по ній ходимо, тим протоптанішою вона стає. Звички не визначають нас, їх можна змінити – змінивши разом із ними бізнес, життя та спільноти, упевнений репортер The New York Times Чарлз Дахігг.

Ключем до будь-яких персональних перемог – регулярних тренувань, перемоги над прокрастинацією та більшої продуктивності – є розуміння принципу роботи звичок. «Будь-яка звичка, за Дахіггом, складається з трьох елементів: тригера, рутини та винагороди. Золоте правило роботи над звичками свідчить: якщо ви коригуєте рутину, зберігши початковий тригер та винагороду, зміни неминучі», – розповідає Колчак.

«Вивчення навичок – важливий інструмент маркетингу. Успішні компанії маніпулюють звичками людей, але намагаються робити це максимально непомітно», – пише Дахігг. Він наводить приклади компаній, яким вдається працювати зі звичками, розповідає про лабораторії нейробіологів, де вивчають звички, та пояснює біологію їх формування. Розуміючи механізм роботи звичок, можна не лише маніпулювати аудиторією, але й налагоджувати процеси роботи всередині команди – скажімо, якщо ваші співробітники мають схильність до прокрастинації.

«Перенаправлення: дивовижна нова наука про психологічні зміни»

Тімоті Вілсон

2011 рік

Лідерам важливо розуміти, як мислять люди, щоб розібратись в собі та налагодити комунікацію в команді. 5 книг з соціальної психології, які допоможуть /Фото 2

Рецепту щастя немає. Але соціальний психолог Тімоті Вілсон упевнений: стати найкращими батьками, досягти успіху на роботі і загалом стати успішнішими під силу всім. Для цього потрібно освоїти практику редагування історій – цей прийом Вілсон описує у книзі «Перенаправлення».

За Вілсоном, люди часто виявляються увʼязненими у розумові та поведінкові цикли, уникнути яких здається неможливим – настільки добре вони второвані свідомістю. Ці патерни Уілсон називає патологічною проблемою сторітелінгу. Ми вигадуємо історії, щоб пояснити те, що відбувається у світі. «Перенаправлення» – книга про те, як переписувати такі історії, якщо це потреба.

Техніка Вілсона здатна привести до якісних змін в образі думок та поведінки, впевнена Колчак. «Автор пропонує читачеві переписати життєві та бізнес-історії, наново визначивши, хто він такий, чим продиктовані його вчинки, які його стосунки з іншими людьми, – пояснює Колчак. – Подібне «перенаправлення» веде до того, що людина починає відчувати себе по-іншому і чинити за новою «автобіографією».

Вілсон описує, як методи редагування допомагають покращити виховання дітей, налагодити контакти з підлітками та зробити людей щасливішими. «Мало хто з академіків пише з такою ж витонченістю і мудрістю, як Тімоті Вілсон», – зауважив соціолог Малкольм Гладуелл.

«Ефективні комунікації»

Колектив авторів HBR

2013 рік

Лідерам важливо розуміти, як мислять люди, щоб розібратись в собі та налагодити комунікацію в команді. 5 книг з соціальної психології, які допоможуть /Фото 3

Як запропонувати ідею та правильно піднести всі її переваги? Як управляти складними переговорами та добиватися у них взаєморозуміння? Автори Harvard Business Review зібрали в одне видання десять матеріалів про те, як спілкуватись у команді. «До збірки включили застосовні на практиці публікації, присвячені питанням ефективних комунікацій», – пояснює Колчак.

У книзі зібрані рекомендації, які допоможуть порозумітися і з партнерами, і зі співробітниками. «Значна частина добірки присвячена науці переконання співрозмовника – починаючи з розробки стратегії, вибору способів проведення самопрезентації і закінчуючи опрацюванням індивідуальної манери висловлювати думки», – говорить Колчак. Вона окремо відзначає статтю «Чи вбиває тиша вашу компанію?», яка пише про команди, де співробітники не почуваються вправі відкрито висловлювати думку, та публікацію «Зняття стресу зі стресових розмов», де автор зводить усі можливі стресові розмови до трьох універсальних тем: «У мене для тебе погані новини», «Що тут відбувається?», «Ти нападаєш на мене».

«10 безглуздих помилок, які роблять люди»

Артур Фріман, Роуз Девульф

2011 рік

Лідерам важливо розуміти, як мислять люди, щоб розібратись в собі та налагодити комунікацію в команді. 5 книг з соціальної психології, які допоможуть /Фото 4

«Краще навіть не намагатися, нічого не вийде», «Я просто не можу дозволити собі програти» – приклади розумових помилок, які роблять навіть найрозумніші люди. Поразництво та самокритика згубні для успіху, впевнені Артур Фріман та Роуз Девульф. Вони наводять поради, які допоможуть подолати шкідливі психологічні звички, та описують необхідні для цього навички.

Колчак закликає не боятися попсової назви книги: у ній зібрані результати вагомих досліджень у галузі когнітивної психології. «Автори перераховують невірні розумові шаблони, які призводять до спотвореної інтерпретації бізнес-процесів, нереалістичної оцінки себе та свого бізнесу, хибних міркувань про конкурентів, – каже Колчак. – Вивчивши, як уникнути десяти описаних у книзі помилок, ви зрозумієте, як стати набагато успішнішим».

«Неврологія людських взаємин: прихильність та розвиток соціального мозку»

Луї Козоліне

2014

Лідерам важливо розуміти, як мислять люди, щоб розібратись в собі та налагодити комунікацію в команді. 5 книг з соціальної психології, які допоможуть /Фото 5

Людина – соціальна істота. Згідно з Луї Козоліно, мозок – теж соціальний орган, який сформувався завдяки взаємодіям з іншими людьми. Фокус книги – на міжособистісній нейробіології та тезі про те, що неможливо зрозуміти людину поза соціальним контекстом: її сімʼєю, спільнотою, культурою та нацією. «Наш мозок побудований на перетині досвіду та генетики, де природа та виховання зливаються воєдино», – пише Козоліно.

Як ця інформація може допомогти лідерам? «Козоліно вважає: за допомогою мозку ми у різний спосіб співналаштовуємося, обмінюємося інформацією і навіть регулюємо роботу мозку інших людей – заразом і у межах компанії», – пояснює Колчак.

Психолог визначає системи, що працюють поза рівнем усвідомлення: погляд, міміка, поза, близькість і розширення зіниць. Познайомившись із принципом їхньої роботи, можна краще контролювати емоційну та фізіологічну синхронність, перетворюючись на більш злагоджену команду. Злагоджену та люблячу: Козоліно запевняє, що еволюційно ми схильні любити одне одного. «Теплі стосунки допомагають мозку розвиватися і залишатися рухливим», – пише психолог. І це неминуче веде до більшої ефективності.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні