Джордан Пітерсон, викладач психології в Університеті Торонто і автор книги «12 правил життя: протиотрута від хаосу». /Gage Skidmore/Wikipedia
Категорія
Життя
Дата

Нові 12 правил життя Джордана Пітерсона

5 хв читання

Джордан Пітерсон, викладач психології в Університеті Торонто і автор книги «12 правил життя: протиотрута від хаосу». Фото Gage Skidmore/Wikipedia

Ще в березні 2018 року викладач психології в Університеті Торонто Джордан Пітерсон написав у сервісі Quora свої 40 відповідей на найпопулярніше запитання користувачів «Що найцінніше має знати кожен?». До перших 12 відповідей він написав розширене обґрунтування. Так вийшла книга «12 правил життя: протиотрута від хаосу». Видана в 2019 році, вона дуже швидко стала бестселером в англомовних країнах – США, Канаді та Великій Британії.

До листопада 2020 року у світі продано понад 5 млн примірників, повідомило видавництво Penguin Random House, книгу перекладено 45 мовами. Український переклад вийшов на початку 2020 року, раніше за російський. Після світового турне з цією книгою Пітерсон став одним з найпопулярніших філософів сучасності, у його YouТube-каналу 3,6 млн підписників, двогодинні лекції набирають по 4–5 млн переглядів.

Нова книга, що вийшла в березні 2021 року, «За межами порядку: ще 12 правил життя», – частина цих правил, написаних за такою ж структурою. Кожне з них супроводжується обґрунтуванням на 20–30 сторінок. Професор знову йде від часткового до загального. Починаючи з опису випадку зі своєї психологічної практики (у Пітерсона 28 років психологічного консультування) або з життя своєї родини, він переходить уже до обґрунтування основної тези.

У цьому сенсі його правила життя – і перша частина, і друга – гарне чтиво для міленіалів, яких багато хто з топменеджерів не знає, як мотивувати. Співробітник, котрий живе за всіма правилами канадського психолога, був би ідеальною знахідкою для керівника або власника бізнесу.

Ні в першій, ні в другій книзі правил немає популярних тепер порад про те, як досягати успіху чи як розбагатіти. Пітерсона більше цікавить, як надихнути читача знайти найвище благо, закликати бути «провідним актором у пʼєсі свого життя». У цьому сенсі Пітерсон – це стоїк нашого часу.

The Atlantic у своїй рецензії на нову книгу психолога пише, що він створив нову модель інтелектуала – дещо середнє між Марком Аврелієм і Мартою Стюарт. На відміну від Сенеки або Епіктета, він рідко використовує такі терміни, як «чеснота». Але післясмак від його книг – такий самий, як від того ж Марка Аврелія або інших стоїків. «Не робіть того, що ви ненавидите», «Відмовляючись від відповідальності, ви втрачаєте можливості» – його заклики до свідомого життя супроводжуються розгорнутою аргументацією, його трактуванням образів і сюжетів з єгипетської, давньогрецької міфології та Біблії.

Від цього кожне з його правил бачиться гарним будинком, зведеним на міцному фундаменті. І хочеться справді жити відповідно до цих максим. Адже це не просто якісь банальні заклики з книг із самовдосконалення у стилі «вийдіть із зони комфорту» чи «потрібно робити як треба, а як не треба робити не треба». Це таке собі переплетення філософії та психології, до якого хочеться бути причетним.

Сам стиль Пітерсона – це вже виклик для сучасної cancel culture. Він точно знає, що правильно і що хибно, що таке життя гідне і не гідне. Це не та людина, яка у відповідь на протилежну точку зору скаже: і ваша думка теж має право на життя, хоч я з нею не згоден. Він чемно та спокійно наведе кілька сильних аргументів, які обґрунтовують його позицію. У його викладі відчувається спокійна впевненість у власній правоті, а в дискусіях на телеканалах вражає вміння відстояти власні погляди в гострому конфлікті.

Нові 12 правил життя Джордана Пітерсона /Фото 1

За межами порядку: ще 12 правил життя від Джордана Пітерсона

1. Не нехтуйте соціальними інституціями або творчими досягненнями. Сенс той самий, що у відомому вислові no man is an island. Усвідомленість розвивається не лише завдяки самоаналізу, а й завдяки спілкуванню з іншими людьми та вмінню прислухатися до них. Помічати, як мій спосіб комунікації впливає на те, як люди до мене ставляться і як спілкуються зі мною.

2. Уявіть, ким ви могли б бути, а потім цілеспрямовано досягайте цього. За змістом чимось нагадує старе правило Стівена Кові «починайте, уявляйте кінцеву мету».

3. Не приховуйте небажане в тумані. Мовою Пітерсона туман – це небажання розібратися в собі, у своїх істинних, а не навʼязаних прагненнях, надіях і мріях.

4. Відмовляючись від відповідальності, ви втрачаєте можливості. Це наскрізна ідея всіх правил Пітерсона: візьміть на себе відповідальність за своє життя, перестаньте бути інфантильними і знаходити виправдання для своєї ліні і прокрастинації.

5. Не робіть того, що ненавидите. Начебто ще одна очевидна істина, проте люди часто йдуть на зайві компроміси і жертвують собою там, де це не потрібно. Пітерсон закликає до здорового егоїзму.

6. Уникайте ідеології. Більшість «ізмів» відводять людину від розвʼязання реальних проблем її життя, спрямовуючи її на боротьбу з реальним або вигаданим вселенським злом.

7. Працюйте якомога старанніше хоча б над чимось одним і подивіться, що станеться. «Нездатність обрати з десяти цілей одну, коли вони всі бажані, все одно що катування всіма цими цілями. Дуже важко віднайти почуття позитивної залученості, що надає сенс життю без ясних, чітко визначених цілей, котрі не суперечать одна одній. Ясні цілі спрощують світ і дають йому контури, знижують почуття невизначеності, сорому й занепокоєння».

8. Постарайтеся зробити одну кімнату у своєму домі максимально красивою. Це глава «Обґрунтування важливості почуття прекрасного».

9. Якщо старі спогади досі турбують вас, запишіть їх повністю і ретельно. Психологічна техніка, яку Пітерсон застосовував зі студентами Університету Торонто і яка підвищила їхню успішність.

10. Плануйте і старанно працюйте над тим, щоб зберегти романтику у ваших особистих стосунках. Якісні довгострокові стосунки в парі зʼявляються не самі по собі, над ними потрібно працювати і створювати їх.

11. Не дозволяйте собі ставати ображеним, брехливим або зарозумілим. Кількість зла і страждань у світі дає всі підстави застрягти в позиції жертви. Але у світі досить причин і для того, щоб повірити в себе і свою здатність змінити життя й навколишній світ.

12. Будьте вдячні всупереч своїм стражданням. Важливе правило для автора, який більше року провів у лікарнях через неправильне лікування, сам був на порозі смерті, пережив хворобу дочки та онкологію дружини. «Ви можете любити людей попри їхні вади, але ви також любите їх завдяки їхнім вадам. Це справді варто зрозуміти. Діючи так, ви створюєте можливість для вияву вдячності. Попри те, що світ – досить темне місце і що в кожного з нас є темний бік, ми бачимо одне в одному унікальне поєднання можливого і дійсного, що саме по собі є дивом. І це диво може заявити про себе і в світі, і в стосунках, заснованих на довірі й любові. І це те, за що ви сміливо можете бути вдячні. Це те, в чому ви можете відкрити частину протиотрути від безодні і темряви».

Видавництво «Наш Формат» обіцяє випустити нову книгу Пітерсона в українському перекладі в червні. Оригінал вийшов на початку березня 2021 року, залишається сподіватися, що якість перекладу за такий короткий термін не постраждає.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд