Категорія
Життя
Дата

Прості інструменти, які допоможуть навчити дітей фінансовій грамотності

Прості інструменти, які допоможуть навчити дітей фінансовій грамотності /Shutterstock

Shutterstock

91% українців вважають, що батьки мають навчити дітей розпоряджатися грошима, це їм допоможе бути більш успішними в дорослому житті. Прості поради, як вчити дітей фінансовій грамотності

🎂 День народження у нас — подарунки вам. Forbes Ukraine чотири роки, тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом FORBES4 до 31 березня. Оформлюйте зараз за цим посиланням

Загальний індекс фінансової грамотності України становить 55%. Це нижче, ніж середнє значення (58%) серед країн з аналогічним рівнем доходів, таких як Білорусь, Грузія, Угорщина, Польща, Російська Федерація, Туреччина.

  • Понад 60% українців вважають рівень свого добробуту низьким та відчувають значний стрес через проблеми з грошима.
  • 75% – турбуються через оплату звичайних повсякденних витрат.
  • 53% – не довіряють банкам.
  • Лише 30% громадян мають власні кошти, щоб покрити витрати протягом місяця.
  • Тільки 12% українців заощаджують на рахунках в банку. 

Фінансова грамотність здатна підвищити фінансовий добробут населення за допомогою трьох чинників:

– отримання фінансових знань;

– уміння правильно використовувати кредити;

– планування довгострокової перспективи замість «жити одним днем». 

Поради: як розмовляти з дітьми про гроші

91% українців вважають, що батьки мають навчити дітей розпоряджатися грошима. Розмовляти з дітьми про гроші потрібно, проте слід враховувати вікові особливості.

Що мають знати про гроші дошкільнята?

Важливо пояснити, що батьки отримують гроші за свою працю, а не просто знімають їх у банкоматі. Наявність грошей важлива для організації побуту, і щоб їх отримати, потрібно докладати зусиль.

До компетенції дошкільнят входить:

- знати, як виглядають справжні гроші;

- дбайливо поводитися з грошима;

- зберігати гроші в надійному місці та тримати цю інформацію в секреті;

- поважати чужі гроші та майно.

Чому навчати школярів і підлітків?

З шести років дитина може сама робити невеликі покупки і мати кишенькові гроші. Сума залежить від того, як саме вона буде їх витрачати. 

Варто розвивати у дитини корисні навички:

– вести бюджет, тобто знати власні витрати та їхню орієнтовну вартість, відрізняти необхідні витрати та бажані. Можна разом складати список покупок, обговорювати, скільки коштів іде на харчування, ЖКП, транспорт, одяг та розваги;

– робити заощадження та ставити свої перші фінансові цілі, наприклад, відкладати кошти для купівлі бажаної речі або на майбутнє навчання. Допоможіть скласти фінансовий план, визначити суму для заощаджень та розставити пріоритети, які цілі досягати в першу чергу;

– розрізняти активні (заробітна платня) та пасивні доходи (оренда, відсотки за депозитом).

Гроші та психологія: гострі теми

1. Багаті й бідні.

Поясніть дитині, що в кожної родини є свої цінності та пріоритети, внаслідок яких вони обирають свій спосіб життя, професію та можливості витрачати кошти. Для когось важливо заробляти багато грошей, іншій людині – мати більше вільного часу, а ще для когось – займатися улюбленою справою.

Кажуть, дійсно багатий не той, хто багато витрачає, а той, у кого залишаються гроші після усіх витрат.

Порада: якщо дитина просить купити щось, а ви зараз не можете цього зробити, спробуйте замість: «У нас немає на це грошей» сказати: «У нас зараз інший пріоритет».

2. Булінг через гроші.

З такою ситуацією може зіткнутися кожна дитина, проте найчастіше це трапляється з підлітками. Розмова йде по сценарію: скільки ти коштуєш і на що ти готовий заради грошей? На курсах пікапу навіть навчають спеціальним прийомам, як схилити до інтимних стосунків за гроші. Дитина має бути готовою до таких ситуацій і знати, що гроші це важливо, але ніхто не має права принижувати її гідність.

3. Легкі гроші.

Всі пропозиції заробити великі, швидкі та легкі гроші в інтернеті чи від незнайомих людей – небезпечні. Якщо дитина хоче підробляти, це можливо, проте спочатку дорослі повинні перевірити, чи це законно, чи не заважатиме це навчанню, а також чи буде в дитини час відпочивати. 

Дитина й батьки зможуть досягти більшого успіху та приймати далекоглядні рішення, якщо думатимуть не лише про гроші, а й про інші важливі ресурси, такі як час, здоров’я, знання та оточення. 

Найлегше навчити дитину фінансової грамотності за допомогою практики. Для цього в нагоді стануть такі фінансові інструменти:

1. Дитяча банківська картка замість готівки.

Отримати свою першу банківську картку дитина може з шести років. Дитяча картка не є самостійною, це додаткова картка до рахунку одного із батьків. З 14 років дитина може відкрити рахунок та отримати картку без дорослих.

Ідеально для щоденних операцій, робити та отримувати перекази, здійснювати платежі та навчитися правил платіжної безпеки: тримати PIN-код у таємниці та не розголошувати свої персональні фінансові дані. 

2. Дитячий мобільний-банкінг.

На додачу до банківської картки можна встановити дитині на смартфон мобільний банкінг, щоб вона навчилася контролювати стан рахунку, аналізувати свої витрати, а за заощадження отримувала пасивний дохід у вигляді відсотків від банку.

Батьки у своєму застосунку також бачать рахунок дитини і можуть встановлювати ліміти або забороняти певні операції, наприклад, переказ на інші картки чи купівлю в інтернеті, а за необхідності повністю заблокувати рахунок дитини. 

3. Дитячий депозит.

Відкрити депозит на користь дитини можуть батьки або опікуни. Такий депозит має довгий строк, а вигодонабувачем після повноліття є сама дитина. До цього розпоряджаються депозитом дорослі.

З 14 років дитина може сама розмістити депозит на своє ім’я. Накопичувальне страхування життя – довгостроковий фінансовий продукт, який дає змогу накопичити кошти та має страховий захист на випадок загибелі одного чи обох батьків. 

Щоб ще більше розібратися в особистих фінансах, радимо почитати наступні книги: 

Тетяна Попова «Чарівний банкомат. Дітям про економіку»

Джордж Клейсон «Найбагатша людина у Вавилоні»

Бодо Шефер «Пес на імʼя Мані, або Абетка грошей»

Джеррі Бейлі, Феліція Ло «Твої гроші»

Кіра Вермонд «Таємне життя грошей»

Володимир Савенок «Мільйон для моєї доньки»

Роберт Кійосакі «Багатий тато, бідний тато для підлітків»

Рон Лібер. «Як говорити з дітьми про гроші»

Любомир Остапів «Малюк та бюджет. Як українським батькам виховати фінансово успішних дітей».

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні