Категорія
Життя
Дата

Розповідь військового. Чого мене навчила армія і як допомогла знайти себе в цивільному житті

4 хв читання

Розповідь військового. Чого мене навчила армія і як допомогла знайти себе в цивільному житті /Shutterstock

Shutterstock

У перші місяці після звільнення в запас я зустрівся з труднощами в пошуку роботи. Я вважав, що в мене немає досвіду та компетенцій. Але пройшло майже три роки, і я зрозумів головне: армія дала цінний досвід, який я ніколи би не здобув у іншому місці

«Окрім як служити в армії, ви більше нічого не вмієте. Якщо звільнитеся, будете роками шукати роботу». Таке я чув, коли вирішив закінчити військову кар’єру. Військова освіта, служба за контрактом, війна. Звання капітана і повне нерозуміння, куди рухатися далі. Але нині, у свої тепер уже 31, я чітко зрозумів: навіть перебуваючи в атмосфері постійного хаосу армійської системи мені вдалося отримати з цього неабияку користь.

Низька якість менеджменту та лідерства, радянські методи керування колективом та надмірна бюрократія – головні причини мого звільнення з військової служби. 

Попри всю провальність армійської системи, армія вчить речам, яким важко навчитися в цивільному житті. Головне – це правильно оцінити отримані знання, аби вони максимально пішли для себе на користь.

Вісім навичок, яких навчає армія та які стануть у пригоді кожному.

Стресостійкість

В армії щодня панує хаос та стрес. Не важливо, чи то повсякденна діяльність, чи то бій. Наприклад, була ситуація, коли під час наступу на важливий об’єкт наш підрозділ сконцентрувався неподалік та чекав команди на подальші дії. В цей час із боку противника розпочався масований артилерійський обстріл по нашій колоні. Важливо було не панікувати та поступово просуватися вперед. Ворожі міни падали буквально в декількох метрах від наших машин, що спричинило паніку серед людей. У цей час завданням кожного командира було стримувати свої емоції та не піддаватися паніці. І це лише один випадок. Усі командири показували свою стійкість до найстресовіших ситуацій та уміння тримати голову холодною. З часом саме такі ситуації загартували в мені стійкість до складних життєвих ситуацій. 

Лідерство

Армійська система побудована таким чином, що, будучи командиром будь-якої ланки, ти одразу маєш цілий спектр інструментів управління особовим складом. Це все завдяки Статуту та іншим керівним документам, якими часто користуються командири, які не розуміють, як інакше побудувати ефективну роботу підрозділу. Проблеми з лідерством в армії є надбанням старої радянської армії, що відносини в якій сформовані на примусових засадах. Проте не завжди можна досягти мети наказом. Адже лідерство – це не про змушення до роботи за допомогою Статуту, а про формування здорової атмосфери в колективі, майстерність вести його за собою, вміння прислуховуватися до людей та здатність визнавати помилки. 

Це особистий вибір: або ти тиран, який тільки вміє віддавати накази, або ти лідер, до якого тягнуться люди, та який пришвидшує перехід колективу з одного рівня на інший. Ситуація 2014 року чітко показала, що недостатньо бути просто командиром-тираном. З першою хвилею мобілізації в колективі мені вдалося організувати позитивну атмосферу завдяки індивідуальному підходу до кожного. Ефективна робота мого підрозділу напряму залежала від правильної постановки завдання та контролю за її виконанням. 

Дисципліна

Недарма армію традиційно асоціюють із дисципліною. Починаючи з часів Римської імперії, дисципліна була одним із найважливіших аспектів проходження служби. Вміння чітко виконувати поставлені завдання, повага до оточуючих, організованість, особиста відповідальність – це ті критерії, яких не вистачає у цивільному секторі, зокрема у бізнесі, і яких дуже добре навчає армійська система.

Розстановка пріоритетів

В армії ти будеш сидіти на службі цілодобово та видихнешся вже за місяць, якщо швидко не навчишся розставляти пріоритети в роботі та не збагнеш, що є завдання, які можна виконати пізніше або не виконати взагалі (такі завдання є, і їх багато). А є завдання, які важливо виконати якісно та швидко. Розстановка пріоритетів – дуже важливий скіл, якому мене навчила армія. Так само і в бізнесі, сьогодні можна бачити, як люди згрібають цілу купу завдань, намагаються виконати все й одразу та тонуть у них. Невміння обирати пріоритети створює труднощі в роботі. І зовсім не важливо, чим ти займаєшся. 

Мультизадачність

Це невід’ємна частина військової служби, і тут не важливо, яку задачу ти виконуєш. Чи то несення служби в добовому наряді, чи то планування операції. Заступив на чергування? Плануй організацію служби, систему доповідей, охорону об’єктів. А ще потрібно проконтролювати якість приготування їжі, спланувати порядок доповідей і так далі. Паралельно ти виконуєш завдання, які пов’язані з твоєю основною посадою, – відпрацювання керівних документів, планування та організація роботи підрозділу, контроль. Важлива звичка, яка стала в нагоді в моєму цивільному житті. 

Товстошкірість

Ніде не зустрінеш такої кількості образ, знущань та насмішок, як в армії. За перші три роки служби у війську я вислухав таку кількість образ із боку командирів, що вистачить на все життя. Але це відіграло й позитивну роль у моєму становленні. Сьогодні я з посмішкою ставлюсь до людей, які підвищують голос, намагаються мене зачепити чи образити. Це все я вже чув. Зараз важко сказати щось таке, що могло б мене зачепити. Але у той же час я бачу багато людей, які, почувши на свою адресу якийсь жарт чи образу, одразу занепадають духом та втрачають ефективність. На певний час це вибиває з процесу, а значить, знижується працездатність та інколи навіть починається депресія. 

Військове братство

Це щось таке, чого я досі не можу описати словами. Мої друзі дитинства, з якими я знайомий понад 25 років, не є для мене настільки рідними, як мої побратими по службі. Армія вчить довіряти найцінніше – людське життя. Після таких іспитів ти переконаний, що на цих людей можна покластись у будь-якій ситуації. В цивільному житті дуже важко знайти людей, які в будь-яку хвилину готові прийти на допомогу. Але цей досвід постійно нагадує мені, що потрібно уважно розставляти людей у своїй команді. Від того, як будуватимуться відносини в колективі, залежить кінцевий результат. Я бажаю кожному бізнесу відчути справжній дух братерства. 

Стратегування

Армія навчає постійно думати про майбутнє. В умовах бойових дій такий навик допомагає вижити. Якщо ти правильно спланував кількість боєприпасів, провіант та медичну евакуацію, твої шанси на виживання збільшуються в десятки разів. Ти маєш постійно прораховувати не тільки позитивні моменти, а й ризики. Так само, як і в бізнесі. Хочеш розвитку своєї компанії? Приступай до розробки стратегії на майбутнє, на рік, два, десять. 

Мій досвід армійської служби показав, що навіть в умовах постійного хаосу та тиску системи, попри низьку якість менеджменту та лідерства, можливо виховати в собі позитивні компетенції. Адже ми добре пам’ятаємо: позитивні навички важко виховати, але з ними легше жити, негативні навички легко опанувати, але з ними важче у майбутньому.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні