Віталій Гончарук,  засновник Augmented Pixels. /з особистого архіву
Категорія
Життя
Дата

Щороку засновник IT-компанії Augmented Pixels Віталій Гончарук радикально покращує одну навичку. Як влаштована ця практика

Віталій Гончарук, засновник Augmented Pixels. Фото з особистого архіву

Кілька років тому засновник і CEO компанії Augmented Pixels Віталій Гончарук спіймав себе на тому, що постійно і систематично займається тільки бізнесом. На поліпшенні інших сфер життя йому вдавалося зосередитися не довше, ніж на місяць

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Віталій, 38, зайнявся поліпшенням навичок, які покращать якість життя. Щоб утримати концентрацію і уникнути мультизадачності, підприємець вирішив виділяти на поліпшення кожної навички рік. Він зауважив: якщо оптимізувати одну сторону життя або звичку, каскадом слідують інші. «Поліпшення сну автоматично привело до покращення інших сфер життя», – каже Гончарук. Оптимізувавши сон, йому вдалося налагодити стресостійкість і раціон.

Гончарук розповів Forbes про те, як з'явилася ідея такої практики і які навички та сфери життя йому вдалося поліпшити.

– Близько п'яти років тому я порахував: на рік роблю 25 трансатлантичних і близько 50 локальних перельотів. На тлі цього сталася катастрофа з режимом сну – він абсолютно розладнався. Я вирішив: окрім бізнесу треба покращувати й інші складові життя. Інакше це буде мати руйнівний ефект для його якості.

Почав із фундаментального гігієнічного набору: якість сну, системна фізична активність, харчування та соціальне оточення. Це важливо для кожної людини. Але тримати фокус на багатьох речах одночасно складно. Тому я вирішив: щороку буду обирати один із факторів і радикально його покращувати. Насамперед взявся за сон: ця проблема була найгострішою. Якоїсь миті, наприклад, зауважив, що мені складно взаємодіяти з людьми, поки я не вип'ю ранкову каву.

Першим кроком була трансформація місця для сну. Я зробив так, щоб у спальні було прохолодно, тихо і темно. Виходячи з цих запитів, навіть поміняв місця проживання. Я живу в різних країнах і містах світу: більшу частину часу проводжу в Сан-Франциско, буваю у Києві, Одесі, Кореї, Китаї та Дубаї. Все це потрібно було врахувати. Слідом я зменшив кількість перельотів – взявся за це ще до пандемії, а після неї це стало набагато простіше. Зараз я літаю утричі рідше, ніж раніше. Завдяки цьому сон налагодився і повернувся до стану, який мене влаштовує.

Є люди, які купують м'яч, екіпірування і дорогі кросівки, щоб почати грати у футбол. А у підсумку все це залишається у комірчині. Я не купував гаджетів для оптимізації сну. Це не вирішує проблеми галасливого спекотного приміщення або частих перельотів. Мені подарували подушку, яка фіксує ритми сну, але вона виявилася незручною. Я багато подорожую і розумію, що девайси мені не підійдуть.

Коли вирішуєш одну проблему, розумієш, наскільки міцно вона пов'язана з іншими. Оптимізація сну автоматично привела до поліпшення інших сфер життя. Наприклад, я став вживати значно менше алкоголю і кави. За кращим сном слідують і менший стрес, краща вага і контроль настрою та емоцій.

Після сну розглядав два можливих напрямки поліпшення: соціальне оточення і англійська. Вибрав англійську і повністю оточив себе англомовним контентом. Почав генерувати більше англомовних постів у LinkedIn. Протягом останніх трьох років 95% електронних книг і 80% візуального контенту, які я споживаю, – англійською мовою.

Вибирав контент, який точно буде мені цікавий: зміни через примус – це насильство над собою, він не спрацює. Одним із таких ненудних форматів, який утримує увагу, стали стендапи. Мені подобається канадський комік індійського походження Расселл Пітерс. Щоравда, у нього жахливий акцент. Ще я люблю Saturday Night Live і вечірнє шоу Джона Олівера. Як і зі сном, завдяки поліпшенню навичок англійської я позбувся побічних негативних факторів. Наприклад, у мене немає стрічки на Facebook, я нікого не читаю. Мої близькі знають про це і все важливе розповідають мені особисто.

з особистого архіву

Віталій Гончарук, засновник Augmented Pixels. Фото з особистого архіву

Цей рік присвячений фізичній активності. Моєю метою було вибрати спорт і навчитися його з нуля. Я перепробував п'ять-шість видів і зупинився на сквоші. Хотів навчитися грати у нього вже близько 15 років – з моменту, як побачив у дитинстві фільм «Волл-стріт», головний герой якого захоплювався сквошем. Зараз чотири рази на тиждень я встаю о сьомій ранку і йду на тренування. Коли поступово виростаєш із людини, яка не в змозі зловити м'яч, у людину, яка впевнено перемагає конкурентів з хорошою технікою – це класне відчуття. Мені подобається динаміка цього спорту, вона схожа на бізнес. У ньому багато стратегій і тактик. Сквош не нудний, він проактивний. Для мене це важливо.

У мене є коло людей, до яких я прислухаюся, – орієнтири, чия думка для мене цінна. Я розсилаю їм анонімну анкету, в які питаю про свої плюси, мінуси, що заважає мені розвиватися. У більшості випадків я знаю, які у мене зони росту, але погляд іззовні – це цікаво. Кілька планів поліпшення на рік я отримав саме з цієї анкети.

Цього року я обирав між розвитком техніки гри у сквош і отриманням сертифікації у парашутному спорті, яким я захоплююся з 18 років. Парашутизм залишив на наступний рік. Ще серед моїх цілей – правильне харчування і формування здорового оточення. Подивимося, що я виберу і до чого прийду.

Основна причина, з якої я думаю над трансформацією кола спілкування, – більшість людей досить негативні і люблять скаржитися. Взаємодіючи з ними, заражаєшся таким підходом і береш участь у грі «як все погано». А коли виводиш з оточення токсичних знайомих, починаєш поводитися більш розсудливо. Поруч з'являються позитивні відкриті люди. Над корекцією оточення я працюю постійно, не те щоб якоїсь миті я різко його поміняю. Просто займуся цим більш системно.

Поки не знаю, на що перейду, коли закінчу покращувати фундаментальні фактори. Я вирішую проблеми, і у мене немає мети шукати нові. Це нормально – виявивши негативні фактори у житті, захотіти їх усунути і зробити так, щоб вони не повторювалися. Так якоїсь миті мене вразила думка про те, що третину життя ми проводимо уві сні. Значить, поліпшив сон – поліпшив третину життя. І цього можна досягти, грубо кажучи, помінявши матрац. Це ж дуже круто.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні