Категорія
Життя
Дата

Сміливість – не лише в тому, щоб підкорити Еверест. Бізнес може стати більш безпечним джерелом адреналіну

3 хв читання

Сміливість – не лише в тому, щоб підкорити Еверест. Бізнес може стати більш безпечним джерелом адреналіну /Getty Images

Getty Images

Часто під сміливістю мають на увазі подвиги на кшталт сходження на вершину, перемоги в змаганнях, здобутків у спорті, особливо екстремальному. Але саме по собі заняття бізнесом – уже незаперечне підтвердження сміливості та сили характеру того, хто ним зайнявся. Втілити ідею в життя, ризикнути грошима, взяти на себе відповідальність за людей – чи це не сміливість?

Іноді екстрим, або свідоме випробування на витривалість (наприклад, Ironman), – це спосіб перемогти внутрішній страх. Долаючи його, людина росте над собою. І це певною мірою виправдано. Досягнення масштабних цілей у бізнесі здатне вирішити самі завдання. Але часто буває так, що людина, побудувавши успішну компанію, продовжує відчувати дефіцит емоцій і шукає їх на стороні – в екстримі, що іноді межує з божевіллям. Ризикнути здоров'ям, життям, ногою, головою, щоб випустити пару та піти далі. Сам такий, і на власному досвіді переконався, що це є малоефективним.

У моєму уявленні сміливість – це кінцевий внутрішній ресурс, потужна енергія, яку можна направити на досягнення конкретної мети, а можна безцільно розтратити: стрибнути з парашутом, але не зважитися на новий подвиг у бізнесі, коли компанія має ще масу нереалізованих можливостей та потенціал для зростання .

У сміливості дуже багато визначень. Ось одне з них: «Сміливість – психологічна установка й поведінка, рішучість у разі виникнення небезпеки протистояти страху і йти на виправданий ризик заради певної мети». Виправданий ризик для певної мети – це ключове!

Ви любите лижі? Подумайте чому: відчуття ризику, страху, польоту. Ти живий у цей момент часу, ти тут і зараз, тобі не нудно. Я теж люблю лижі, швидку їзду за кермом авто – з тих самих причин. Тільки зараз мої «лижі» – у бізнесі. Для того щоб інвестувати, приймати рішення, брати відповідальність, створювати, потрібні сміливість, готовність до ризику, а часом і бажання гострих відчуттів. Беручися за складну, ризиковану, але проаналізовану угоду, я відчуваю приблизно ті ж самі почуття, що й лижник на чорній трасі.

Якщо тягне на екстрим, можливо, краще використати цю енергію, щоб реалізувати заповітну мрію в бізнесі, інвестиціях, зважитися на те, що давно задумав, виносив. Увійти в стан потоку у важливій для себе сфері бізнесу.

Наприклад, у тебе є глибоко проаналізована компанія, яку ти знаєш, знайшов тригери зростання та бачиш, що на інвестиціях в її акції можна добре заробити. Або навпаки, вона впала в ціні, але ти добре розумієш її бізнес, віриш у неї, а тому купуєш. Так, наприклад, робить, Уоррен Баффет. Він ретельно аналізує ситуацію та бере ризик на якусь одну позицію.

Інший приклад. Думаєш, куди вкласти зароблені гроші: у нові акції чи розширення власного бізнесу, команди, виведення компанії на IPO. Перше зрозуміліше, друге – масштабно, затратно, страшно. Це внутрішній конфлікт, який добре знайомий багатьом підприємцям. Деякі люди вирішують цей конфлікт походом у казино, грою в покер із друзями, екстримом чи відпусткою. Інші просто беруть і роблять, бо впевнені в правильності свого вчинку. Навіть якщо врешті виявиться, що ти був неправий, отримаєш безцінний життєвий досвід. А якщо правий – бізнес нового масштабу та якості. Головне, щоб це була дія, прорахована до дрібниць, а не емоційний порив.

Для когось ризикувати життям, мчачи трасою, не так страшно, як ризикувати в бізнесі. Банкрутство чи втрата грошей у бізнесі таких людей лякає більше, ніж небезпечна травма чи навіть смерть. Крім того, не кожна робота пов'язана з емоцією, і часом людина хоче втекти від остогидлої рутини в пошуках гострих відчуттів, що повертають смак до життя. Але, вважаю, створений екстрим – це спроба заглушити внутрішній страх чи невирішену проблему, сумніви. Не обов'язково вони пов'язані з роботою. Часто їх причиною можуть бути складні сімейні, любовні стосунки, комплекси родом із дитинства чи нестерпна нудьга – як у бізнесі, так і в стосунках.

Виявити сміливість, щоб змінити своє життя: опрацювати страхи, налаштувати стосунки з близькою людиною чи розірвати їх, по-новому реалізувати свій потенціал у роботі. Розфарбувати свою щоденну реальність, а не тікати від неї на межу, де страх смерті загострює смак життя. Ось це я називаю гідним використанням цінного внутрішнього ресурсу – сміливості, що веде до результату. Навіть якщо врешті нічого не вийшло, ти вчинив дію, отримав безцінний досвід і, тим самим, наповнив своє життя смислами, енергією, емоцією.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд