Зліва направо: Ірина Палієнко, Василь Хмельницький, Сергій Вовк, Віталій Гончарук. Фото Олександр Чекменьов / Роман Рудаков/КАМА / Jooble / з особистого архиву / Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна /Олександр Чекменьов
Категорія
Життя
Дата

Тренування для мозку. Як виробити звичку до постійного навчання 

Зліва направо: Ірина Палієнко, Василь Хмельницький, Сергій Вовк, Віталій Гончарук. Фото Олександр Чекменьов / Роман Рудаков/КАМА / Jooble / з особистого архиву / Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна Фото Олександр Чекменьов

Найкраща інвестиція – у себе, стверджує один із найбагатших людей світу Воррен Баффет. Його багаторічний партнер Чарльз Мангер розшифровує цю думку так: не варто думати, ніби навчання закінчується з отриманням диплома. Постійне навчання має стати звичкою – як ранкова гімнастика або чищення зубів. Як виробити цю звичку?

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

У засновника IT‑компанії Augmented Pixels Віталія Гончарука все почалося із прагнення розв’язати конкретну проблему. «Років п’ять тому я порахував, що роблю 25 трансатлантичних і близько 50 локальних перельотів на рік, – розповідає він. – На цьому тлі абсолютно розладнався режим сну». Підприємець вивчив, що про розлади сну відомо сучасній науці. Переїхав на нову квартиру, щоб можна було спати у більш холодній, темній та тихій атмосфері. Втричі скоротив кількість перельотів.

Налагодити сон – гарна ідея для старту безперервного навчання, каже кандидатка біологічних наук Ольга Маслова. Недосипання знижує розумові здібності.

Щоб уникнути мультизадачності, Гончарук, 38, виділяє на засвоєння кожної навички рік. Розв’язавши проблему зі сном, він узявся за поліпшення своєї англійської. «Я почав більше писати англійською в LinkedIn, – розповідає він. – Упродовж останніх трьох років 95% електронних книг і 80% візуального контенту, які я споживаю, – англійською».

Постійне навчання стало сенсом життя для одного із засновників академії креативних спеціальностей КАМА Сергія Вовка, 38. Захоплення почалося під час роботи в рекламному агентстві Leo Burnett, де щомісяця Вовк занурювався у нову для себе сферу.

Рекламні проєкти закінчилися, а звичка постійно вчитися залишилася. У 2018‑му Вовк на рік пішов у творчу відпустку, яку повністю присвятив навчанню. Опанував базовий дизайн, пройшов кулінарні курси, навчився грати на барабанах.

Гра на музичному інструменті надзвичайно корисна для когнітивної сфери, каже Маслова. Вона рекомендує зосередитися на вміннях, які задіюють різні системи мозку одночасно: наприклад, вестибулярний апарат, органи чуття та фізичну вправність. У випадку з музикою важливо, що найчастіше обидві руки виконують різні дії.

«У мене з’явилася сила‑силенна нових ідей, – підтверджує Вовк. – Хобі поліпшило мій креативний ресурс». Нині він проходить курс «Власник бізнесу» в компанії «Бізнес‑Конструктор». У планах – поїхати вчитися на режисера до Берліну або Лос‑Анджелесу і піти на курс сучасного мистецтва в КАМА.

«Що складнішою і дальшою від звичних дій є навичка, яка опановується, то корисніше для мозку», – каже Маслова. Головне – не перестаратися: задерши планку, можна нарватися на стрес і деморалізацію.

Засновник інвестиційного холдингу UFuture Василь Хмельницький закінчив ПТУ й завжди почувався «недовченим». Аби позбутися цього синдрому, вирішив, що постійно вчитиметься нового. Почав з англійської (з нуля). Нейробіологи би схвалили: вивчення іноземних мов розвиває когнітивні навички.

CEO «Jooble Україна» Ірина Палієнко, 36, – серійний learner. Опанувавши торік практику медитації, цього року вона вирішила скласти тест з англійської. До навчання вона підходить системно: розділила відрізки вільного часу на блоки (спорт, медитація, час із сім’єю). Англійською займається тричі на тиждень зранку – до обіду в неї більше когнітивних ресурсів, тому складні завдання вона планує на цей час. Інші «предмети» цього року – гуманна педагогіка і ненасильницька комунікація.

Безперервне навчання важливо не перетворити на залежність, попереджає Маслова. «Якщо у вас є мета – все гаразд, – каже вона.– Якщо немає – це може перетворитися на збирання медалей».

Щоб нові знання не перетворювалися на мертвий вантаж, Хмельницький розробив особливу систему читання. У кожній книзі, яку він читає, підкреслює основні ідеї і потім робить з них вижимки. Після прочитання кілька разів студіює вижимки і практикує доповідь щодо отриманих інсайтів, аби переконатися, що все запам’ятав і зрозумів. Ті принципи, що сподобалися, він впроваджує в життя й роботу компанії.

Захопленість безперервним навчанням Хмельницький поширив і на компанію. У 2020 році 60 співробітників UFuture, включно із засновником, починали кожен день з півторагодинних курсів, наприклад із поліпшення пам’яті, з програми довголіття або здорового сну. 80% тих, хто записався, пройшли курс до кінця, склавши іспит.

У 2021 році Гончарук вирішив опанувати з нуля новий вид спорту. Зупинився на сквоші, яким займається чотири рази на тиждень. «Мені подобається динаміка цього спорту, вона схожа на бізнес, – пояснює він. – Сквош не нудний, він проактивний». Щоб безперервне навчання було успішним, воно має приносити задоволення, наголошує Маслова.

Мозок утомлюється від будь‑якої повторюваної діяльності. Протистояти цьому можна зміною занять. Палієнко допомагає трансцендентальна медитація. Кілька місяців вона медитувала по півтори години на день і в результаті відчула, що рівень стресу та втоми знизився.

У Хмельницького виробилося правило витрачати на навчання 15% часу. Воно поширюється й на самого Хмельницького, і на компанію. «Одержану інформацію потрібно перенести на папір, впровадити в життя, помітити помилки і зробити висновки», – говорить він.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні