Рейтинг найбагатших воєнного часу
Зустрів війну з $250 000 на рахунках та кредитами на $200 млн. «Я не відкладав гроші на чорний день», – каже Хмельницький. Більша частина його бізнесу не генерує прибуток або перебуває на паузі. Аеропорт Жуляни закритий, у харківський UNIT.City влучило три ракети. Прибуток приносить фармацевтична компанія Biopharma, каже Хмельницький. На самоокупність вийшов інноваційний парк UNIT.City у Києві. За даними консалтингової компанії Aurora Development, у грудні ставки на коворкінги в столичному UNIT.City на 15% нижче від довоєнного рівня, на офісні приміщення – на 25–35%. Інвестував $1,5 млн у добудову першої черги LvivTech.City та близько $6,5 млн у розбудову індустріального парку у Білій Церкві. Частина коштів – власні заощадження, частина – кредити.
Урок війни: «Незалежно від того, який у тебе настрій і яка ситуація в країні, власник бізнесу має брати на себе відповідальність та приймати швидкі ефективні рішення».
100 найбагатших українців 2021
Подія року: Народження доньки Маші.
Найкорисніший провал: «У 27 років я вже був підприємцем і вперше поїхав за кордон. На одній з екскурсій ми відвідали фабрику, де робили гарне взуття. Я порахував, що в Україні його можна продати у п’ять‑шість разів дорожче. Я одразу замовив велику партію. І тільки коли контейнер із взуттям вже приїхав до Києва, я зрозумів, що не врахував одного моменту: все взуття було однаковим. Я вклав кілька тисяч доларів у товар, який неможливо продати. Тепер я б зробив по‑іншому: купив би першу партію на невелику суму, щоб вивчити попит».
Цитата: «Нинішня ситуація – марафон для всіх жителів планети. Ти або береш участь у забігу, або залишаєшся на узбіччі».
25 найбільших рантьє
Орендний дохід: $19 млн
Основні об’єкти: ТРЦ Ocean Plaza (33,5%), парк Unit City, складська нерухомість
У 2012‑му Хмельницький, 54, продав ТРЦ Ocean Plaza за $350 млн, а торік викупив третину назад – з дисконтом у 30%. «Якщо є можливість купити дешевше і продати дорожче, ми з цього користуємося», – пояснює він свою логіку. Утім, останніми роками традиційний девелопмент йому вже не такий цікавий. Він збирається продати свої 65% у компанії UDP багаторічному партнерові Андрію Іванову і зосередитися «на більш сучасному та інноваційному». На місці колишнього мотоциклетного заводу в Києві Хмельницький створює парк Unit.City. До 2028 року тут має з’явитися щонайменше 400 000 кв. м офісів і 200 000 кв. м житла для 20 000 айтішників. Втілено п’яту частину задуму, заповнюваність побудованих офісів – 95%. У найближчі шість років Хмельницький хоче повторити успіх в інших містах‑мільйонниках.
Цитата: «Раніше я був як усі. Мені подобалося заробляти гроші на різних процесах. Нині я хочу робити великі проєкти, з великим соціальним значенням, де створюються таланти і стартапи».
100 найбагатших українців 2020
У минулому – зварювальник і депутат парламенту, Василь Хмельницький подався у візіонери. Вітрина його інвестиційного холдингу UFuture – інноваційний парк UNIT.City. «Місто в місті» на території Київського мотоциклетного заводу складається з трьох бізнескампусів площею 36 000 кв. м. Їх будівництво обійшлося в €50 млн. Всередині – 108 компаній-резидентів. Це розминка: заробляти Хмельницький планує на житлі з цінником вище середнього. Ціни в ЖК UNIT.Home починаються від 35 000 грн за квадратний метр, перша черга планується до здачі в 2022 році. Хмельницький – оптиміст: «Дві кризи пережив – і ще дві переживу». Крім Unit. Сity, у нього залишаються і більш традиційні активи: частки в аеропорту «Київ», заводах «Біофарма» і Plank Electrotechnic, проєкти в альтернативній енергетиці.