Як Німеччина, Естонія та Ізраїль подолали кризи та стали на шлях швидкого розвитку /Ілюстрація Олександра Карасьова
Категорія
Життя
Дата

Взяти приклад. Три книжки про те, як Німеччина, Естонія та Ізраїль подолали кризи та стали на шлях швидкого розвитку

3 хв читання

Як Німеччина, Естонія та Ізраїль подолали кризи та стали на шлях швидкого розвитку Фото Ілюстрація Олександра Карасьова

Україна вийде з війни зі зруйнованими промисловістю та інфраструктурою, величезними людськими втратами та розбалансованими фінансами. Forbes відібрав книги, які доводять, що неможливих завдань не існує, якщо є візія та воля створити успішну сучасну націю.

Спеціальний воєнний номер Forbes до Дня Незалежності

Спеціальний воєнний номер Forbes до Дня Незалежності

Цей матеріал із спеціального воєнного номеру Forbes до Дня Незалежності. Придбати його можна за цим посиланням. Редакція ставила за мету зробити об’єктивний зріз українського бізнесу, економіки, держави на шостому місяці війни. У номері ми віддаємо шану жертвам російського вторгнення.

Залізна людина

Людвіг Ергард «Добробут для всіх» (перше видання – Wohlstand für Alle, 1957)

У 1948‑му Німеччина була країною, що змарнувала 30 років. Гіперінфляція 1923 року, Депресія, прихід до влади нацистів, мілітаризація та загарбницькі війни і розгром… На третій рік після поразки промисловість виробляла вдвічі менше, ніж у 1936‑му, країна жила з директивно встановленими цінами, тотальним дефіцитом та чорним ринком. 

Демонтаж планової економіки в зоні, окупованій західними союзниками, розпочався в липні 1948‑го. Автор лібералізації цін, професор Людвіг Ергард, діяв на свій страх і ризик. Окупаційну адміністрацію було поставлено перед фактом. Профспілки, соціал‑демократи і навіть соратники по ХДС чинили його курсу хто відвертий, хто закулісний спротив.

Час підтвердив правоту Ергарда. Економічна лібералізація стала однією із засад «славного тридцятиліття». Незважаючи на шалену критику, поразки й відкати, Ергард протягом 14 років займав крісло міністра економіки, а в 1963–1966 роках був федеральним канцлером. Ці часи увійшли в історію Німеччини під назвою «економічне диво». 

Взяти приклад. Три книжки про те, як Німеччина, Естонія та Ізраїль подолали кризи та стали на шлях швидкого розвитку /Фото 1

Свій досвід Ергард описав у книзі «Добробут для всіх», що була замислена як звіт перед німецьким народом. Тут багато корисного для наших реформаторів.

Цитати з книги

  • Німецький народ узагалі має схильність втрачати почуття реальності, при тому порівняно легко.
  •  Прагнення організації, колективного планування і колективного строю зможуть отримати ґрунт під ногами тільки тоді, коли людина буде готова зректися самої себе і відмовитися від особистої відповідальності. 
  • Лібералізувати від 0 до 70% чи 80% порівняно легко… При лібералізації з 80% до 90% становище стає, однак, більш проблематичним, але коли ми підходимо до 90% чи 92–95%, кожен відсоток подальшої лібералізації набуває певного драматизму.

Реальна історія

Даніель Ґордіс «Ізраїль. Історія відродження нації» («Наш формат», 2021) 

Автору вдалося поєднати глибоке розуміння Ізраїлю і академічну відстороненість. Як результат – реальна історія успіху маленької країни у ворожому оточенні.

Взяти приклад. Три книжки про те, як Німеччина, Естонія та Ізраїль подолали кризи та стали на шлях швидкого розвитку /Фото 2

Відновлення нації

Март Лаар «Маленька країна, якій вдалося» (Лондон, 2002)

Такого не було навіть за часів Великої депресії 1930‑х. У 1992‑му промвиробництво скоротилося за два роки більш як на 30%, реальні зарплати – на 45%, ціни на паливо зросли на 10 000%, а інфляція перевищила 1000% на рік», – пише Март Лаар у книзі «Маленька країна, якій вдалося». 

Лаару було 32, коли він, учитель історії за фахом, очолив уряд Естонії в результаті перших вільних виборів. Сьогодні Естонія – одна з найвільніших економік світу і визнаний чемпіон реформ серед країн радянського блоку. Восени 1992‑го у своєму першому виступі перед парламентом Лаар визначив головним завданням уряду зробити так, «аби Естонія пережила зиму без холоду і голоду». Але запевняв, що країна обов’язково здобуде краще майбутнє. Можливо, уряд Лаара був наймолодшим у світі: міністрові оборони було 28 років, міністрові юстиції – 29, міністрові закордонних справ – 27. За два роки при владі він поставив Естонію на шлях швидкого розвитку, яким країна рухається вже три десятиліття. 

Як і «Добробут для всіх», книга Лаара, що вийшла обмеженим накладом, не перекладена українською. Як і книга Ергарда, вона варта перекладу та вивчення.

Цитати з книги

  • Майже неможливо виграти вибори в нових демократіях, згадуючи минуле. 
  • Спільною характеристикою перехідних економік Центральної та Східної Європи була низька популярність урядів, результатом чого стали відносно часті зміни урядів – байдуже, проводили вони активно реформи чи ні. 
  • Знизити роль держави неможливо без сильного й ефективного уряду. Ефективний уряд означає маленький уряд. Тому однією з перших реформ нового уряду має бути реформа державного апарату.
Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд