Категорія
Життя
Дата

Про стійкість, вихід за межі та «економічне диво». Які книги читають під час війни Іванчик, Загорій, Лукинюк, Бородатюк, Поперешнюк та Лопата

5 хв читання

Артем Бородатюк, Євгенія Лопата, Тетяна Лукинюк, Гліб Загорій, Віктор Іванчик, Інна Поперешнюк. Ілюстрація Максим Золоєдов

Артем Бородатюк, Євгенія Лопата, Тетяна Лукинюк, Гліб Загорій, Віктор Іванчик, Інна Поперешнюк. Ілюстрація Максим Золоєдов

Повномасштабне вторгнення змусило українців жити у безперервному потоці новин та вчитися споживати інформацію дозовано. Концентруватися на довгих текстах стало складно. Через це частина українських підприємців замінила великі жанри коротшими. Іншим, навпаки, розлогі історії допомагали прожити травматичний досвід. Що читають підприємці під час війни?

⚡️ Хто, на вашу думку, заслуговує на звання «Підприємець року 2024»? Дізнайтесь більше про кожного з кандидатів та проголосуйте за посиланням. Ваш голос визначить переможця номінації «Вибір аудиторії».

Для подолання травматичного досвіду необхідно зберігати інтерес не тільки до події, що травмує, пояснювала психологиня Світлана Ройз у інтерв’ю Forbes: «Зараз чую від багатьох, що вони повертаються до книжок. Це чудова ознака одужання й адаптації». 

На щастя, війна не відбила бажання читати книги, переконана генеральна директорка видавництва Vivat Юлія Орлова. Українські підприємці та топменеджери підтверджують це власним прикладом. Ось що вони читали під час війни, аби зберегти здоровий глузд та відшукати нові орієнтири у житті.

Генеральний директор та засновник агропромхолдингу «Астарта-Київ» Віктор Іванчик  

«Стійкість: тяжко виборена мудрість для ліпшого життя», Ерік Ґрейтенс (2015)

Про стійкість, вихід за межі та «економічне диво». Які книги читають під час війни Іванчик, Загорій, Лукинюк, Бородатюк, Поперешнюк та Лопата /Фото 1

Стійкість – ключ до перемоги і подальшої відбудови України, переконаний Віктор Іванчик. На такий висновок підприємця наштовхнула книга в минулому «морського котика» Еріка Ґрейтенса. Він працював із солдатами, яким було важко самотужки впоратись із пережитим на війні. 

За 11 років після останньої зустрічі Ґрейтенсу написав товариш по службі Зах Волкер, який дістав на війні посттравматичний стресовий розлад. Він просив про допомогу. Товариші почали ледь не щоденне листування. Згодом Ґрейтенс, об’єднавши свої повідомлення темою стійкості, опублікував їх у книзі, яка, по суті, стала посібником із самодопомоги.

Із досвіду власного, стародавніх і сучасних мислителів автор розповідає, «як людина рухається від тяжких часів до щастя, через біль до мудрості, через страждання до сили». І тільки стійкість має значення, бо саме вона визначає результат, упевнений Ґрейтенс.

«Стійкість потрібна кожному українцю, – каже Іванчик. – Саме вона надає сили вистояти, зберігши достоїнство і гідність. І попри всі негативні обставини, кожному доведеться розвивати власну стійкість самостійно». 

Власник фармацевтичної компанії «Дарниця» Гліб Загорій

«Байки Харківські», Григорій Сковорода (1837)

Про стійкість, вихід за межі та «економічне диво». Які книги читають під час війни Іванчик, Загорій, Лукинюк, Бородатюк, Поперешнюк та Лопата /Фото 2

Гліб Загорій після 24 лютого не відривався від новин. «Мозок настільки звик до коротких текстів, що читати понад одну сторінку тексту було вкрай важко, – каже він. – Урятували «Байки Харківські» Сковороди». 

Рок-зірка української філософії Григорій Сковорода написав 30 байок. Кожна має свою силу, тобто мораль: наприклад, жити в чесності, ладі та любові. Це лише один із сенсів, закладений у байку, яка на перший погляд здається дитячою. 

Загорій називає тексти українського філософа багатовимірними. Вони наповнені прихованими символами, шарами сенсів та алюзіями з Біблії. Це радше збірка філософських притч, що задає обʼємну картину світоглядних координат, каже підприємець.

«Ми не звикли тримати в голові істини, більшість яких знаємо з дитинства, – каже Загорій. – Але саме вони допомагають повернутися у злагоду із собою у найдраматичніші моменти. Такі, які зараз переживає наша країна».

Засновник групи компаній Netpeak Group Артем Бородатюк

«Із третього світу в перший. Історія Сингапуру. 1965–2000 рр.», Лі Куан Ю (1998)

Про стійкість, вихід за межі та «економічне диво». Які книги читають під час війни Іванчик, Загорій, Лукинюк, Бородатюк, Поперешнюк та Лопата /Фото 3

Колишній прем’єр-міністр Сингапуру описав «економічне диво», яке відбулося за його правління. У 1965 році країна здобула незалежність від Великої Британії, залишившись із низьким рівнем освіти та високим безробіттям. У громадян не було житла та водопостачання, а довкола Сингапуру залишались вороже налаштовані сусідні держави.

«Книга мотивує і надихає, тому що складно уявити ситуацію складнішу, ніж та, в якій опинилися Сингапур та його глава Лі у 60–70-х роках минулого століття», – каже Бородатюк

Із невеликою площею та обмеженими природними ресурсами Сингапур досягнув рівня однієї з найбільш розвинених економік світу. Завдяки чому вдався ривок? Єдиним природним ресурсом Сингапуру Лі називає людей із високим рівнем трудової етики.

«За роки свого правління Лі створив універсальну систему високоефективного та антикорумпованого уряду, – розповідає Бородатюк. – Він відстоював меритократію та мультикультуралізм, зробив англійську спільною мовою для інтеграції іммігрантського суспільства та сприяння торгівлі із західними країнами. Саме це належить зробити нам в Україні».

B2C-директорка «Київстару» Тетяна Лукинюк

«Два брати», Бен Елтон (2012)

Про стійкість, вихід за межі та «економічне диво». Які книги читають під час війни Іванчик, Загорій, Лукинюк, Бородатюк, Поперешнюк та Лопата /Фото 4

Після 24 лютого Лукинюк, яка раніше «ковтала» по 10 книжок на місяць, не могла читати нічого, крім новин. «Два брати» Бена Елтона допомогли набрати темп. 

Елтон передусім відомий комедією – стендапами на британському телебаченні, написанням сценаріїв ситкомів та скетч-шоу. Книга «Два брати» не вписується у образ комедіанта, але попри це йому вдалося викликати захват читачів. На Goodreads понад 12 000 читачів оцінили його книгу в середньому на 4,4 з 5.

Історія розповідає про єврея та німця – двох названих братів, вихованих однією родиною в Німеччині кінця 30-х років минулого століття. «Це і шпигунська драма, і суспільний експеримент, і відповідь на питання «Як німці могли все це скоїти (під час Другої світової війни. – Forbes)?», – розповідає Лукинюк. В останньому підприємниця бачить чіткі паралелі із діями росіян в Україні.  

Що Лукинюк взяла собі за правило завдяки прочитаному? «Перше – продовжувати читати. Книги та ЗСУ – це мій фундамент віри в майбутнє. Друге – робити свою справу, але бути як вода, тобто швидко змінювати напрям дій залежно від обставин».

Співзасновниця «Нової пошти» Інна Поперешнюк

«Вийди за межі. Забудь про успіх – стань видатним!», Ден Вальдшмідт (2014)

Про стійкість, вихід за межі та «економічне диво». Які книги читають під час війни Іванчик, Загорій, Лукинюк, Бородатюк, Поперешнюк та Лопата /Фото 5

Ставте цілі, працюйте важко, будьте наполегливими – поради, які не працюють, упевнений бізнес-стратег Ден Вальдшмідт. «Книга допомагає засвоїти урок: тебе ніщо не зупинить, якщо постійно реалізовувати нові ідеї», – пояснює Поперешнюк.

Автор розповідає не як досягти успіху, а як перетворитися з пересічної людини на неординарну особистість. Для цього Вальдшмідт зібрав 100 історій про неймовірні метаморфози, як, наприклад, про шеф-кухаря ресторану, який поборов смертельну хворобу та отримав три зірки Мішлен.

«Більшість успішних людей – це звичайні люди, які роблять щось незвичне, – каже Поперешнюк. – Ось у чому їхній секрет. Бути несхожим на інших – уже успіх».

Директорка Міжнародного поетичного фестивалю Meridian Czernowitz Євгенія Лопата

«Люди з дієсловами», Катерина Калитко (2022)

Про стійкість, вихід за межі та «економічне диво». Які книги читають під час війни Іванчик, Загорій, Лукинюк, Бородатюк, Поперешнюк та Лопата /Фото 6

Фігурантка списку Forbes «30 до 30» у 2021 році Євгенія Лопата в останні п’ять місяців читає більше, ніж до лютого 2022 року. «У складні часи найбільший вплив на мене має поезія, як територія правди й відваги – особливо щемкої, коли приходить велика війна. Тому збірка віршів «Люди з дієсловами» дає мені зараз сили», – каже директорка Meridian Czernowitz.

Рукопис книги «Люди з дієсловами» до повномасштабного вторгнення уже лежав у видавництві. Після нього обростав воєнними текстами, але основну тему зберіг – авторка говорить про еволюцію механізмів (не)довіри. 

«Аби писати вірші про війну і видавати їх під час війни, потрібні незламність і віра у силу слова, – переконана Лопата. – Українська історія твориться зараз нами, українська література пишеться зараз нами. Подібно до ЗСУ, що стримують ворога на лінії фронту, наша література стримує його на інших частотах, не менш небезпечних і не менш значущих».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд