Ілюстрація Shutterstock/Анна Наконечна
Категорія
Життя
Дата

13 книг про підприємців, менеджмент та способи мислення, що вийшли в 2021 році. Вибір Forbes

8 хв читання

Ілюстрація Shutterstock/Анна Наконечна

Якось у мільярдера Воррена Баффета запитали про ключ до успіху. Він вказав на стос книг, які лежали поруч, і відповів: «Читайте по 500 сторінок щодня. Так працюють знання – вони накопичуються, як складні відсотки». За оцінками Баффета, 80% робочого дня він проводить за читанням та роздумами

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Що ще, крім розумового навантаження, нам дає читання? Група американських вчених з університету Сетон Холл довела, що проведений за книгою час знижує рівень стресу так само, як заняття йогою. А медики з клініки Mayo в США рекомендують читати перед сном, якщо із ним є проблеми. Але робити це потрібно поза межами спальні.

Впродовж цього року Forbes публікував рецензії на книги та уривки з них. Ось література, видана у 2021-му, про яку ми писали.

The Contrarian: Peter Thiel and Silicon Valley’s Pursuit of Power

Макс Чафкін

У свої 54 роки Пітер Тіль приміряв на себе пів дюжини доль: був юристом на Волл-стріт, керував хедж-фондом, заснував PayPal-мафію, став успішним інвестором і автором бестселера, заробив $5 млрд. 

Термін contrarian, яким редактор Bloomberg Businessweek Макс Чафкін назвав першу докладну біографію Тіля, не має однозначного перекладу. Залежно від контексту це і бунтар, і опозиціонер, і єретик. Чафкіну в його The Contrarian: Peter Thiel and Silicon Valley’s Pursuit of Power до душі негативно забарвлені версії. Він бачить у Тілі генія з темного боку. 

В університеті Тіль ознайомився з доктриною Рене Жирара. Той вчив, що людиною рухає наслідування. «Міметичне бажання» змушує хотіти того самого, чого жадають інші, і призводить до насильства. Це дало Тілю аргумент на користь радикальної несхожості. 

13 книг про підприємців, менеджмент та способи мислення, що вийшли в 2021 році. Вибір Forbes /Фото 1

Кожна з 400 сторінок книги Чафкіна переповнена фактами, але книжка, на жаль, не наближає нас до розгадки Тіля. Автор обрав безпечну гавань – звести дискусію до Трампа, якого в 2016 році відкрито підтримав підприємець. «Він – Озимандія, який завдяки своїм зв’язкам і вмінню розповідати історії створив образ настільки переконливий, щоб затьмарити людину за ним», – пише Чафкін, якому не вдалося наблизитися до розуміння цієї людини.

A Biography of the Pixel

Елві Рей Сміт

Що таке піксель? Зазвичай вважають, що це світлодіод, з якого складається цифрове зображення. Хибна думка. Пікселі – крихітні одиниці даних про зображення, а не частина дисплея. Пояснення зашито навіть у їхній назві – скороченні від pictures (pix) element (el). 

Якщо подивитися ширше, піксель – один із головних культурних і технологічних феноменів сучасності, стверджує в книжці A Biography of the Pixel фаундер анімаційної студії Pixar Елві Рей Сміт, 78. Він – один із творців революції, під час якої цифрові зображення заступили собою все інше. 

13 книг про підприємців, менеджмент та способи мислення, що вийшли в 2021 році. Вибір Forbes /Фото 2

Щоб пояснити феномен пікселя, Сміт занурює читача в історію Французької революції, знайомить із Жаном-Батистом Фур’є, теоретиком цифро-аналогового перетворення Володимиром Котельниковим, комп’ютерним генієм Аланом Тюрінгом і проводить коридорами Массачусетського технологічного інституту. 

The Cult Of We: WeWork, Adam Neumann, and the Great Startup Delusion

Еліот Браун і Морен Фаррелл

Ізраїльтянин Адам Нейман з’явився на обкладинці Forbes у жовтні 2017-го. У наступні півтора року його коворкінгова компанія WeWork подорожчала до $47 млрд. Ілону Маску він розповідав, як будувати ком’юніті на Марсі. Сам він точно знав, що WeWork, перетворена на We Company, позбавить людство голоду й браку житла, водночас ставши найбільшим лендлордом у світі. Сам Нейман планував стати першим трильйонером в історії.

WeWork обвалилася швидко й повчально. У 2019 році стартап зібрався на біржу, але зняв заявку за місяць до розміщення. Ринок не зацікавила компанія з чистим збитком $1,9 млрд за виторгу $1,8 млрд. Контроль над підбитим гігантом викупив SoftBank Масайосі Сона, який і був його ключовим інвестором. Сон на цій ставці втратив мільярди. 

13 книг про підприємців, менеджмент та способи мислення, що вийшли в 2021 році. Вибір Forbes /Фото 3

Де ж Нейман звернув у глухий кут? Та він і не звертав, пояснюють кореспонденти The Wall Street Journal Еліот Браун і Морен Фаррелл у книзі The Cult Of We: WeWork, Adam Neumann, and the Great Startup Delusion. WeWork була збитковою завжди – і в 2010-му, і в 2019-му. Вона добре зростала, але нехтувала операційною ефективністю. Головним активом компанії був сам Нейман – харизматичний дислексик майже двометрового зросту. Він ледве міг користуватися комп’ютером, але переконав найкращих інвесторів у тому, що WeWork – технологічна компанія, а не просто бізнес із суборенди офісних меблів.

The Heart of Business

Губерт Жолі

Три перші робочі дні на посаді СЕО Губерт Жолі провів не в штаб-квартирі американського роздрібного гіганта Best Buy, а в глушині. У фірмовому синьому поло з написом «СЕО-новобранець» Жолі (він ніколи раніше не працював у ритейлі) блукав угору-вниз магазином Best Buy в Сент-Клауді, розпитував консультантів, продавців і менеджерів, їв із ними піцу та пив каву, говорив «про життя».

Жолі прийняв компанію у вересні 2012-го. Одна акція коштувала $11, Amazon виглядала нестримною, традиційні ритейлери йшли на дно. Залишив – у червні 2020-го. 25 травня 2021-го акцію Best Buy можна було купити за $116.

13 книг про підприємців, менеджмент та способи мислення, що вийшли в 2021 році. Вибір Forbes /Фото 4

У чому секрет топменеджера, який здійснив одну з найуспішніших корпоративних реструктуризацій минулого десятиліття? Потрібно просто «вивільнити людське чарування», відповідає Жолі, який викладає тепер у Гарвардській школі бізнесу. 

«Серце бізнесу» – мабуть, найбільш ґрунтовна апологія «капіталізму стейкхолдерів», що випливає з духовного і практичного досвіду людини, чиї справи більш промовисті, ніж тисячі слів. 

Amazon Unbound

Бред Стоун

Вісім років тому старший редактор Bloomberg News Бред Стоун написав книгу «Продається все. Джефф Безос та ера Amazon». Тоді він думав, що закрив тему. У червні 2021-го Стоун опублікував сиквел – Amazon Unbound («Amazon без обмежень»). У першій частині йшлося про компанію Kindle. У новій – про компанію Alexa.

Стоун розповідає про підприємця, який дивиться на роки вперед і не застигає памʼятником самому собі. У 2010-ті компанія Безоса запустила голосового помічника, відкрила магазини без персоналу Amazon Go, побудувала транспортну імперію та увійшла до індустрії розваг. За всім цим були великі ставки, які часом, як у випадку зі смартфоном Amazon Fire, оберталися грандіозними провалами.

13 книг про підприємців, менеджмент та способи мислення, що вийшли в 2021 році. Вибір Forbes /Фото 5

Безос не знайшов часу, щоб дати інтервʼю Стоуну. Можливо, його занадто зачепило те, що коли, збираючи матеріал для першої книги, Стоун розшукав біологічного батька підприємця, виявилося, що той ні сном ні духом не відав, якого успіху досяг його син. Не виключено, що від цього книга навіть виграла. Автор узяв сотні інтервʼю, розклав по поличках тисячі фактів, не беручи до уваги питання «А що про це подумає Джефф?».

The Scout Mindset

Джулія Галеф 

Ведуча подкасту Rationally Speaking Джулія Галеф у книзі окреслює відмінність між двома типами мислення. Перший – мислення солдата. У його основі метафора бою: визнати помилку – отже, програти, треба якомога більше шукати докази, які підкріплюють власні переконання.

Другий тип – мислення розвідника, скаута. Уявіть, що ви складаєте карту. Вона має бути якнайточнішою, визнати промах – добре, карта стане ще точнішою. Можливо, скауту хотілося б, щоб через річку було перекинуто міст, але, якщо його не виявлено, він не псуватиме карту, видаючи бажане за дійсне.

13 книг про підприємців, менеджмент та способи мислення, що вийшли в 2021 році. Вибір Forbes /Фото 6

Чому ми так часто стаємо в позу солдата, замість того щоб дошукуватися істини? Частково тому, що нас так виховали. Але це не пізно виправити. «Думаючи як скаут, ви можете визнавати свої помилки, шукати свої сліпі плями, випробовувати свої гіпотези й змінювати курс», – пише Галеф. Протистояти спокусі самообману, бачити реальність такою, якою вона є, навіть якщо вона неприємна, – що може більше надихати? Не кажучи вже про те, що це корисно.

З аргументами Галеф важко посперечатися, однак будьте скаутом – спробуйте.

«Працюючи навпаки: інсайти та секрети від топменеджерів Amazon»

Колін Браян і Білл Карр

У 2015 році Amazon визнав, що зробив дорогу помилку. Смартфон Fire, що його випустили за рік до цього, так і не став сильним конкурентом iPhone. Продажі не пішли, і компанія згорнула виробництво.

Проте найцікавіше не це, а реакція на провал засновника компанії Джеффа Безоса. Коли його запитали, як він оцінює те, що трапилося зі смартфоном, Безос відповів: «Усе нормально. Нині ми працюємо над значно більшими помилками, запевняю вас».

13 книг про підприємців, менеджмент та способи мислення, що вийшли в 2021 році. Вибір Forbes /Фото 7

Ветерани Amazon Колін Браян і Білл Карр детально описують принципи лідерства в компанії, розповідають про підходи до формування та управління командами, про те, як генеруються й втілюються інновації, про диктатуру інтересів клієнтів, догмат довгострокової стратегії. Проте найбільше вражає ставлення компанії до експериментів, ризиків і помилок. Розвиватися – це помилятися не менше, а більше. Як каже сам Безос: «Нам потрібні великі помилки, щоб рухатися вперед. Якщо ми їх не робимо, отже, робимо замало».

«Чого вартий успіх»

Стівен Шварцман

Син бізнесмена середньої руки Стівен Шварцман, 74, – один із найпотужніших інноваторів у сфері глобальних фінансів. Інвестиційна корпорація The Blackstone Group, що її Шварцман заснував разом з ексміністром торгівлі США Пітером Пітерсоном 1985 року, за два десятиліття перетворилася з консалтингового бутика на найбільшого в світі гравця ринку злиттів і поглинань. Forbes оцінює його статки в $23,9 млрд. Це дало змогу Шварцманові посісти 69-те місце серед найбагатших людей планети.

13 книг про підприємців, менеджмент та способи мислення, що вийшли в 2021 році. Вибір Forbes /Фото 8

Людина із шаленим досвідом та дивовижним кругозором, Шварцман відверто розповідає про свої помилки та невдачі, намагання поліпшити відносини США з Китаєм та про те, як напрацьовуються та працюють зв’язки на найвищих щаблях американського суспільства. Він також щедро ділиться лайфхаками, які дали змогу створити бізнес з активами $585 млрд.

«Змінюючи правила гри»

Дейв Еспрі

«Як стати кращим?» – запитання на $100 млн. Серійний підприємець та біохакер Дейв Еспрі, 48, перетворив його на справу життя. Його компанія Bulletproof 360, Inc. намагається монетизувати продукти для «ефективного життя», які Еспрі, що планує дожити до 180 років, розробив унаслідок спілкування із сотнями успішних людей для свого подкасту Bulletproof Radio. Автор шести книг, Еспрі підсумував свою практичну мудрість у Game Changers: What Leaders, Innovators, and Mavericks Do to Win at Life. 

13 книг про підприємців, менеджмент та способи мислення, що вийшли в 2021 році. Вибір Forbes /Фото 9

«Компанія, яку я оберігаю»

Леонард Лаудер

Вартість компанії Estée Lauder не завжди була $115 млрд (станом на 30 червня 2021-го). Коли в середині 1930-х уродженка Нью-Йорка Жозефіна Естер Лаудер почала варити на кухні крем та продавати його клієнткам салонів краси, ніхто не міг уявити, що сімейна фірма, яку вона з чоловіком офіційно відкрила в 1946 році, перетвориться на світового велетня індустрії краси.

13 книг про підприємців, менеджмент та способи мислення, що вийшли в 2021 році. Вибір Forbes /Фото 10

Леонард Лаудер, 88, один із двох нащадків Естер та Джозефа Лаудерів, приєднався до фірми, коли йому було 25 років. У книжці «Компанія, яку я оберігаю» він розказує захоплюючу історію поступового зростання спочатку мікро-, потім малої, середньої і нарешті великої фірми. Його розповідь поєднує одразу декілька жанрів: від підручника з менеджменту та родинної драми до гостросюжетного трилера. 

«Емпатія в бізнесі»

Марія Росс

Добро перемагає. Якщо перекласти цей принцип на мову бізнес-консультантів, перемагають ті компанії, що співчувають своїм співробітникам, клієнтам та просто людству. «Емпатія – актив для підприємців», – переконана Марія Росс.

13 книг про підприємців, менеджмент та способи мислення, що вийшли в 2021 році. Вибір Forbes /Фото 11

Заснована нею консалтингова фірма Red Slice допомагає будувати історію бренда таким корпораціям, як Microsoft, Dropbox та Talemetry. Росс підказує, як змінити внутрішні правила та процедури, щоб стати дійсно емпатійними. 

«4000 тижнів»

Олівер Беркман

Коли Олівер Беркман вирішив порахувати, скільки триває життя середньостатистичної людини в тижнях, йому стало зле. «Припустімо, вам відведено 80 років, – розмірковує він. – Це близько 4000 тижнів». Песимістичні розрахунки привели до духопідйомного висновку: треба знайти такий спосіб осмислити час, який допоможе розв’язати проблему швидкоплинності життя. 

13 книг про підприємців, менеджмент та способи мислення, що вийшли в 2021 році. Вибір Forbes /Фото 12

«4000 тижнів» – назва книжки Беркмана, присвяченої новому погляду на тайм-менеджмент. У ній він пояснює: ми ніколи не встигнемо все. Треба обрати найважливіше, пожертвувати рештою та змиритися з цим. Беркман амністує прокрастинацію та підкреслює парадокс: ми відпочиваємо тільки для того, щоб бути ще ефективнішими, ніж раніше. Дозвілля стало для нас ще одним пунктом у списку справ. То як нам знову навчитися байдикувати? 

«Без зусиль»

Грег Маккеон

Метушитися менше – жити краще. Такий принцип сучасного мінімалізму, який шукає для людини простору в пекельному лабіринті подій, розваг, речей. Автор трьох бестселерів The New York Times, бізнес-стратег Грег Маккеон розвиває цю тему в своїй новій книзі Effortless (третій бестселер).

13 книг про підприємців, менеджмент та способи мислення, що вийшли в 2021 році. Вибір Forbes /Фото 13

Мета Маккеона – як у будь-якого мінімаліста, що поважає себе, – сконцентруватися на головному, звільнити читача від пут сторонніх речей, які відволікають від щастя та успіху.

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд