Держава вже майже пів року не виплачує банкам компенсації кредитних ставок за програмою «Доступні кредити 5-7-9%». Цифра боргу тільки зростає. Тепер на «5-7-9» чекає переформатування. Яким воно може бути і чого очікувати бізнесу
Банки вже близько п’яти місяців не отримують від держави гроші для компенсації пільгових ставок за програмою «5-7-9», розповіли Forbes четверо банкірів та один урядовець на умовах анонімності (вони не уповноважені на офіційні коментарі). Підтверджують цю проблему і в Нацбанку. Сума боргу – 7 млрд грн на початок року, повідомила директорка департаменту фінансової стабільності НБУ Первін Дадашова.
Через це програма впритул наблизилася до критичної точки: за умовами «5-7-9» за прострочки боргу у 181 день (близько шести місяців) банки мають право вимагати з позичальників сплату різниці відсотків, яку не компенсувала держава. На початку лютого уряд відтермінував цей ризик, розширивши вказані терміни до девʼяти місяців.
Але це не розв’язує ключову проблему дизайну «5-7-9»: держава не може заплатити за всіх охочих. Тож Міністерство фінансів і Мінекономіки готують власне бачення переформатування програми доступних кредитів, розповідає Дадашова з НБУ.
Чому «5-7-9» потрапила у боргову пастку та як програма може змінитися вже незабаром?
Сніжний ком із боргів за пільговими кредитами
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.