Антиросійські санкції видалили іноземні банки з держпрограми «5-7-9%». Більшість повернулася, але не Райффайзен Банк. Чому це сталось /Колаж Анна Наконечна
Категорія
Гроші
Дата

Антиросійські санкції видалили іноземні банки з держпрограми «5-7-9%». Більшість повернулася, але не Райффайзен Банк. Чому це сталось

Колаж Анна Наконечна

Один з найбільших учасників програми «5-7-9%» Райффайзен Банк не може видавати нові пільгові кредити. Причина – санкції РНБО проти російської компанії з орбіти материнського банку Raiffeisen Bank International. Який звʼязок та як «Райф» намагається повернутися у держпрограму?

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Перший вагомий наслідок антиросійських санкцій для українського Райффайзен Банку – з березня установа не видає нових кредитів за держпрограмою «Доступні кредити 5-7-9%». Причина – санкції України проти однієї з російських дочок материнської групи «Райфу» Raiffeisen Bank International.

Перебування повʼязаних осіб у санкційних списках суперечить правилам «5-7-9%», які нещодавно оновив Кабмін. Через це навесні з програми на деякий час вибули усі банки з іноземним капіталом, які досі працюють і в Україні, і в РФ. Зрештою уряд залагодив ситуацію, але не для Райффайзену.

Чому та чи можна повернути у «5-7-9%» одного з найбільших кредиторів країни?

Чому «Райф» та інші іноземні банки випали з «5-7-9»

14 березня Кабінет міністрів оновив постанову, що регулює роботу програми «5-7-9%», додавши до вимог до банків-учасників відсутність санкцій – як проти самих банків, так і проти їхніх власників чи повʼязаних з ними осіб.

Це рішення автоматично унеможливило участь у «5-7-9» усіх банків із іноземним капіталом, що мають «дочок» у Росії, оскільки наприкінці лютого Україна запровадила санкції проти усього фінансового сектора РФ. На українському ринку працює низка банків, які мають спільні материнські структури з установами, що досі не вийшли з РФ. Найбільші з них, окрім австрійського Райффайзен Банку – угорський ОТП, Сенс Банк (колишній Альфа-Банк Україна), американський «Сіті», Укрсиббанк («дочка» французької BNP Paribas) та Правекс Банк («дочка» італійської Intesa Sanpaolo).

Після рішення уряду банки працювали з уже виданими кредитами, але не мали змоги укладати нові договори про надання позик. «Це було у березні-квітні, – розповідає СЕО ОТП Банку Володимир Мудрий. – Пізніше були внесені зміни в постанову уряду, і ми знову в програмі та активно кредитуємо».

Про які зміни йдеться? Аби виправити цю ситуацію, у травні уряд знову вніс правки до постанови. В оновленій версії Кабмін уточнив, що критерієм є відсутність тільки персональних санкцій, тобто таких, що торкаються конкретних фізосіб чи компаній. Санкції проти усієї фінансової системи РФ є секторальними. Відтак до «5-7-9%» змогли повернутися усі іноземні банки.

Чому не Райффайзен? Проблема у санкціях РНБО від 28 січня проти низки російських транспортних компаній. У списку опинилась «Райффайзен-Лізинг», яка на 100% належить російському Райффайзен Банку. Український «Райф» повʼязаний з нею через спільного власника. А отже все одно порушує вимоги урядової постанови про «5-7-9».

Російський бізнес Raiffeisen Bank

Російський бізнес Raiffeisen Bank

(Натисність «Читати більше», щоб відкрити повний текст)

Австрійська Raiffeisen Bank International (RBI) досі не ухвалила рішення про вихід з Росії. Остання комунікація з цього приводу відбулась 30 березня. Тоді в RBI заявили, що оцінюють всі варіанти, включно з виходом з російського ринку.

Група зобов’язалась «й надалі зменшувати свою бізнес активність в Росії» та шукати потенційні угоди для продажу бізнесу, однак поскаржилась на складні умови для цього. Також РБІ заявила про відповідальність за своїх співробітників у Росії, а це – понад 9000 людей.  

Російський ринок вкрай прибутковий для цієї австрійської групи. У 2022-му, коли РФ вже вела повномасштабну війну в Україні, RBI понад половину свого прибутку заробила саме в РФ – €2,058 млрд з €3,797 млрд загалом. Роком раніше російський ринок приніс групі менш ніж третину прибутку. 

Як Райффайзен намагається повернутися у «5-7-9» 

За час повномасштабного вторгнення РФ українські банки видали у межах «5-7-9%» понад 113 млрд грн кредитів. Найбільший обсяг – за державним ПриватБанком: 38,3 млрд грн виданих кредитів станом на 5 червня, за даними Мінфіну. Райффайзен Банк донедавна був другим. На момент виходу з програми його портфель сягав 25,2 млрд грн, однак зараз його обійшов Ощадбанк.

У пресслужбі Райффайзен Банку підтвердили, що установа зараз не може укладати нових угод у межах «5-7-9%». «Пов’язані особи банку, до яких застосовано санкції, за характером своїх зв’язків (виключно через спільного контролера) не мають і не можуть мати жодного впливу на діяльність банку в Україні», – йдеться у письмовому коментарі пресслужби.

6 червня «Райф» звернувся до Мінфіну з проханням ще раз переглянути критерії програми «5-7-9%», щоб знову повноцінно брати в ній участь, зазначається у відповіді пресслужби міністерства на запит Forbes. Банк також веде діалог із Нацбанком іФондом розвитку підприємництва, уточнюють у «Райфі». 

Антиросійські санкції видалили іноземні банки з держпрограми «5-7-9%». Більшість повернулася, але не Райффайзен Банк. Чому це сталось /Фото 1

За три місяці не участі у «5-7-9» Райффайзен Банк поступився другим місцем за обсягами виданих кредитів Ощадбанку

Голова НБУ Андрій Пишний виступив за повернення Райффайзен Банку у програму. «Встановлені обмеження не лише підважують загальну ефективність програми, а й створюють передумови для надмірної та небажаної концентрації ризиків на рівні державних банків», – зазначив він у письмовому коментарі Forbes. НБУ підтримує санкції проти російських компаній і менеджменту російського Райффайзен Банку, а також тиск на штаб квартиру Raiffeisen Bank International, але вважає, що урядові критерії для участі в «5-7-9» можуть бути доопрацьовані, додав Пишний.

У Мінфіні зазначили, що розглядають кейс «Райфу», але прямо не відповіли, який вплив на програму має фактичне виключення другого за обсягами учасника. У коментарі міністерства уточнюється лише, що портфель банку здебільшого сформовано у довоєнний період і він продовжує обслуговуватися з компенсацією відсотків за рахунок держбюджету.

Чи тільки від Мінфіну залежить участь Райффайзен Банку у «5-7-9»? За словами одного з членів уряду, який попросив не згадувати його імені у цій статті, зміни у постанову про програму, які заборонили участь банків через санкції, ініціювало Мінекономіки. На момент публікації у міністерстві не відповіли на прохання Forbes про коментар, зазначивши, що «5-7-9» є зоною відповідальності Мінфіну.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні