Без овочерізок, барабанів і стадіонів. Верховна Рада майже підготувала законопроєкт, який має обмежити державні закупівлі. Що пропонують депутати /Ілюстрація Олександра Карасьова
Категорія
Гроші
Дата

Без овочерізок, барабанів і стадіонів. Верховна Рада майже підготувала законопроєкт, який має обмежити державні закупівлі. Що пропонують депутати

Ілюстрація Олександра Карасьова

Народні депутати готують рішення, які мають унормувати закупівлі під час воєнного стану. Найрадикальніші пропонують забрати військовий ПДФО у громад, в економічному комітеті дискутують над обмеженням закупівель окремих товарів. Якими можутьбути нові правила гри 

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Після низки скандалів з тендерами на барабани та овочерізки для бомбосховищ, реконструкцією стадіонів і перекладанням бруківки у столиці Верховна Рада, ймовірно, обмежить можливості держпосадовців розпоряджатися бюджетними коштами.

Про це 17 липня у Telegram повідомив голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія, зазначивши, що це «останнє попередження» для влади на місцях щодо необхідності переглянути свої закупівлі. 

Принаймні одна з відповідних ідей депутатів близька до реалізації. Нардепи економічного комітету майже завершили підготовку законопроєкту, який обмежує певні види закупівель під час воєнного стану, розповів Forbes очільник комітету Дмитро Наталуха. 

Є й інші пропозиції. Чи не найбільш радикальна з них – забрати військовий податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) з місцевих бюджетів.

Чи допоможуть подібні зміни у боротьбі з нераціональним використанням державних грошей? 

Музей Голодомору, барабани для бомбосховищ та стадіон за 70 млн грн у Житомирі

Один з кейсів, який викликав неоднозначну реакцію суспільства – виділення понад 570 млн грн на добудову Музею Голодомору. Нардепам це рішення не здавалося суперечливим, аж поки воно не вийшло у публічну площину. «За» виділення коштів проголосувало 312 нардепів. «Рішення було підтримано усіма фракціями, дискусій щодо нього на погоджувальній раді не було», – каже нардеп з президентської партії, який був присутній під час обговорення.  

Добудувати музей до 90-х роковин Голодомору – це ініціатива Кабміну. 25 листопада планується Міжнародний форум, присвячений цій події. «Буде велика міжнародна делегація. Не можна показати недобудову на місці, де планувався музей», – пояснює нардеп з президентської фракції на правах анонімності. До того ж кошти на музей були взяті з резервного фонду, який фінансується міжнародними партнерами, і їх неможливо було направити на оборонний сектор, додає нардеп.  

Інші рішення, які обурили суспільство, повʼязані з закупівлями на місцях. Так, у Дніпровському районі столиці для бомбосховищ закупили барабани на майже 900 000 грн та овочерізки й сковорідки на 3,5 млн грн. 

Регіони теж не відставали – влада Житомира вирішила виділила 70 млн грн на реконструкцію стадіону, а у Львові – 1 млн грн на озеленення одного з районів. 

Обмежити необґрунтовані витрати мала б постанова Кабміну № 590, яка визначає три пріоритети видатків. 

Перша черга платежів – національна безпека та оборона. Друга має ширший перелік – від оплати комунальних платежів та ремонту обʼєктів критичної інфраструктури до закупівель різноманітних товарів і послуг. Третя черга – інші витрати. «Тобто постанова не обмежує оголошення та проведення тендерів, але казначейство має певну черговість платежів», – каже нардеп з економічного комітету Верховної Ради Дмитро Кисилевський. 

За час дії постанови чиновники підлаштувалися під умови та навчилися обходити обмеження, кажуть два нардепи з економічного комітету. «Потрібно шукати нові, більш креативні підходи для того, щоб попередити необґрунтовані витрати з бюджету», – каже нардеп з економічного комітету Олексій Мовчан. 

Що пропонують парламентарі 

Активна дискусія щодо пошуку розвʼязання проблеми почалася після низки публічних кейсів, на кшталт закупівлі барабанів або овочерізок для бомбосховищ, каже голова економічного комітету Дмитро Наталуха. Зараз у комітеті вже готовий драфт закону, який має обмежити закупівлю товарів у певних галузях. 

Згідно з документом, який є у розпорядженні Forbes, народні депутати пропонують обмежити проведення публічних закупівель, якщо вони не стосуються критично необхідних товарів, наприклад, для оборони, відновлення енергетики та інфраструктури тощо. Обмеження діятимуть на час воєнного стану. Головна полеміка зараз навколо суми закупівель, які підпадатимуть під обмеження – лунають цифри від 100 000 до 1 млн грн, каже Наталуха.

Далі Кабмін у тридцятиденний термін повинен сформувати КВЕДи товарів, які будуть обмежені для закупівлі, каже Наталуха. 

Дискусія щодо закону наразі триває, фіналізувати документ мають до кінця липня – початку серпня.  

Ще одна опція, яка активно обговорюється – забрати військовий податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) з місцевих бюджетів і направити його до державного бюджету, кажуть два нардепи з фракції «Слуга народу». У фінансовому комітеті заперечують таку можливість. «Забирати не плануємо», – каже заступник голови профільного комітету Ярослав Железняк. Це рішення може прийматися і без змін до податкового кодексу, додає спірозмовниик дотичний до обговрення процесу.

Інший варіант розвʼязання проблеми – зобовʼязати місцеві органи самоуправління спрямовувати до 50% доходів на потреби оборони, щоб закупити машини, дрони тощо, каже Мовчан з економічного комітету. «Решту коштів місцеві та регіональні органи можуть спрямувати на розвиток громади», – додає він. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні